Van de bladvorm moet je het hebben Samen met Paul Vugts de onderwereld in Het grote Taghi- en Holleeder-college Eigen tuin eerst 23 Portemonnee Goede sokken Podoloog Soms is overstappen op een model van het andere geslacht een optie. Verkerk: ,,Soms geven inlegzooltjes extra comfort. Koop ze in de goede maat - dus knip ze niet bij - en kies geen gel, maar leer, kurk of een combi van leer en stof.'' Een inleg- zooltje moet dempen, ademen en ondersteunen. Tip: Gebruik fixeerhaken aan de bovenkant van de schoen om de schoen goed te verankeren en pas je wandelschoenen met wandelsokken. Reken voor goede wandelschoe nen op zo'n 150 tot 250 euro, re kent Verkerk voor. Het verschil in schoenen tussen 150 euro en 250 euro zit 'm in de hoeveelheid materiaal (hoge schacht, lage schacht), in het soort materiaal (kwaliteitsleer uit één stuk voor een goede torsiestijf heid of een mix van restjes afvalleer met synthetisch materiaal) en kwali teit van de zool. Is je budget lager dan 150 euro? Dan lever je in op demping, pasvorm, ondersteuning en comfort. die voeren transpiratievocht af (klei nere kans op huidirritaties en bla ren), ze beschermen je voeten en geven extra demping. Raadpleeg wel eerst een (sport)podo- loog. ,,Met verkeerde inlegzolen kun nen problemen zelfs verergeren'', zegt Soroush Javanmardi, (sport)po- doloog. ,,Veel wandelaars wikkelen hun voeten niet helemaal goed af. Dan krijg je overpronatie (en zakt de voet te veel naar binnen door) of oversupinatie (als de voet te veel naar buiten doorzakt). Dat is te corrigeren met inlegzolen die de voeten onder steunen. Een podoloog maakt ze op maat. Deze zolen bieden meer on dersteuning en demping dan inleg zolen die standaard in wandelschoe nen zitten. Daardoor krijg je minder snel last van vermoeide voeten.'' Last van vieze geuren? Spoel je schoenen uit met lauwwarm water, zo krijg je zweet weg Zorg dat de leest van de schoen past bij de vorm van de voet. De belang rijkste merken - Meindl, Hanwag, Lowa - hebben meerdere breedte- maten. De hiel mag niet loskomen tijdens het lopen. Verkerk: ,,Er zijn wandelschoenen met een geknepen hielcup, zodat je voet niet loskomt en er geen blaren ontstaan.'' Een hoge schacht geeft meer ste vigheid dan een lage. Wat bij jou past hangt af van het terrein waarop je wandelt, maar ook van je gewicht, manier van bewegen, gestel, en of je sterke of zwakke enkels hebt bijvoor beeld. Een mannenvoet is breder en heeft een andere verhouding tussen voor voet en hiel dan een vrouwenvoet. Als planten niet bloeien, zijn ze al snel saai. Tenzij het blad een mooie vorm heeft of flink glimt. Bestaan er saaie struiken? Je hebt immers ook saaie films, saaie sokken, saaie huwelijkenSaaiheid kop pel ik aan het gebrek aan vorm en structuur. Omdat ik vind dat saaie bloemen niet bestaan, kunnen ook planten niet hele jaar door saai zijn. Want bijna alle planten bloeien, op wat primitievelingen als paarden staarten en varens na. Een saaie plant kunnen we dus het beste definiëren als een plant die saai is wanneer hij niet bloeit. En voor de meeste planten is dat het grootste deel van het seizoen. Neem de Deutzia, die zijn spectaculair als ze bloeien. De Nederlandse naam, bruidsbloem, is niet voor niets gekozen: een bloeiende Deutzia is overdekt met duizenden witte bloempjes die bijen, hommels en vlinders trekken. Maar ja, de bloei duurt hoogstens drie weken. Daarna is de Deutzia saai. De bladvorm is niet heel interessant, noch groot of glan zend. Het is dof, en voelt aan als schuurpa pier. Het kleurt niet in de herfst en als het af valt blijft er geen boei end frame over. Een Deutzia in de winter is volslagen oninteres sant. Hoe Deutzia gra- cilis, Deutzia x elegan- tissima en Deutzia x magnifica ooit aan hun namen zijn gekomen is mij een raadsel. de top tien van saaie heesters is de Jasmijn, Philadelphus. Voor deze struik geldt het zelfde als voor de Deutzia: een kort moment van glo rie, en de rest van het seizoen een slaapverwekkende saaiheid. Niet te geloven dat zo'n non-valeur zo'n he melse geur kan verspreiden. Maar stel nu eens dat de Deutzia en de Jasmijn glimmend blad hadden gehad. Dan waren ze helemaal niet saai geweest. De dofheid van hun blad ligt aan hun nietszeggendheid ten grondslag. Hier hebben we een van de basisprincipes van saai heid te pakken: als je blad hebt dat boeiend van vorm is, zoals een aralia, een vleugelnoot of een lijsterbes, dan kan dat blad nooit saai zijn, maar blad dat minder sprekend van vorm is moet glimmen en glanzen om niet saai te zijn. Neem een boom als de hulst: de bloe men stellen niets voor en als je de pech hebt om een mannelijke hulst te zijn, dan heb je zelfs geen bessen om de toeschouwer te boeien. En toch is een hulst niet saai. Het blad glimt dat het een aard heeft en reflecteert het licht op een manier die nooit verveelt. Zelfs op sombere, regenachtige da gen weet hulst te boeien. Sterker nog: hoe harder het regent hoe mooier het blad. PC ZATERDAG 23 JANUARI 2021 Salomon X Ultra. 3 GTX 5 N-x(€144e5}.\f j' - - a'V Goede wandelschoenen kunnen niet zonder goede wandelsokken: Pijnlijke knieën? Verkrampte kui ten? Spanning in je nek? Dan kun nen inlegzooltjes op maat helpen. Timberland Chocorua Trail Gore-Tex (€149,95). La Sportiva TX5 Low GTX (€179,00). Quecha MH500 (huismerk van Decathlon, €69,99). Paul Vugts vertelt ons hoe je carrière maakt als crimineel en welk pad criminelen in Nederland bewandelen. Wat als je als journalist verslag moet doen van moorden? Hij vertelt ons zijn persoonlijke verhaal en doorspekt dit met de smeuïgste verhalen over de georganiseerde misdaad in Nederland - van grote namen als Ridouan Taghi en Willem Holleeder. Donderdag 28 januari I 20.30 uur I online college aangeboden door Dreamteachers oBestel nu op pzc.nl/masterclass LSuy Een goede tweede in Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71