Een wand vol wandelschoenen Je nieuwe hobby - wandelen - heeft dankzij de lockdown serieuze vormen aangenomen en dus is het tijd voor goede schoenen. Maar welke past bij jouw voet en type wandeling? 22 et belangrijkst zijn pas vorm en -maat. Er moet een match zijn tussen voet en schoen'', zegt Ida Verkerk, voetendeskun- dige bij de Prettig Lopen Winkel van House of Outdoor in Maarssen. Al bijna dertien jaar 'leest' zij voeten en geeft ze advies. ,,Neem er de tijd voor en laat je adviseren'', zegt Verkerk. Want er zijn nogal wat factoren die meespelen bij de aanschaf van goede wandelschoenen. Zoals je postuur, je loopstijl - een zware of lichte tred bijvoorbeeld - en de stand van je voeten. Als de winkels na de lock- down weer open gaan, is het aan te raden een afdruk te laten maken van je voet, die geeft een goed beeld van de stand. Wandelplan maakt het bijvoorbeeld uit hoeveel kilometer je per dag wandelt en of je daarbij vooral op stoep en asfalt loopt of juist op bospaden. Wil je er na de lockdown ook mee kunnen stappen in de bergen of in tropische gebieden dan heb je weer een ander type no dig. ,,In het algemeen geldt: hoe zwaarder het terrein, hoe steviger en stugger de schoen moet zijn. Dat vraagt om een zool met meer grip en demping en het materiaal moet de voet en enkels meer ondersteunen.'' De schoenenfamilie en D. Van heel soepele schoenen voor lichte wandelingen (A) tot stijve schoenen voor expedities met stijg- ijzers in de bergen (D). De meest gebruikte typen zijn A, A/B en B: A: Lage, soepele wandelschoenen met flexibele zool en (meestal) lage schacht. Voor lichte wandelingen op vlak terrein of in de stad waarbij niet al te veel ondersteuning nodig is. A/B: Robuustere schoen, flexibele, lichtgewicht zool, (half)hoge schacht voor stabiliteit en ondersteuning van voeten en enkels. Voor dagtochten en meerdaagse tochten door heuvelach tig terrein (Zuid-Limburg, Arden nen) eventueel met lichte bepakking (dagrugzak). B: (Half)hoge schacht, stevige, stij vere zool met meer profiel/grip. Zwaardere constructie voor meer stabiliteit en steun voor voet en enkels tijdens (lange) wandelingen in oneffen terrein met rugzak, bij voorbeeld in de Alpen of de Pyre neeën. Draag je je kampeeruitrusting op je rug, overweeg dan een categorie hoger: type C. De zool De zool van een goede wandel schoen bestaat uit meerdere lagen: een loopzool met profiel, een dempende tussenzool, een binnen zool die de buigzaamheid bepaalt en een inlegzool met wel of geen ergo nomisch voetbed. Alle lagen bij elkaar zorgen voor demping, onder steuning, een goede afwikkeling van de voet, bescherming en grip. Het profiel moet geschikt zijn voor het terrein waarin je gaat wandelen. Je mag bijvoorbeeld geen steentjes door de zool voelen. Het gewicht Bedenk: hoe steviger de zool en de opbouw van de schoen, hoe zwaar der de schoen. Een zwaar model kan belastend zijn voor je knieën. Het is wikken en wegen tussen gewicht en steun. Hoge schoenen hoeven niet per se zwaarder te zijn dan lage schoenen. Hoe zwaarder het terrein (en jijzelf), hoe eerder de zolen kunnen slijten. Waterdicht/ademend Fabrikanten maken schoenen water dicht met een min of meer ademend membraan. Daarvan is Gore-Tex is het bekendste voorbeeld: het houdt regen buiten en voert zweet via de membraanporiën af. Met minder natte voeten heb je minder kans op blaren. Waterdichte schoenen zijn de beste keuze voor wie in landen als Schotland, Nederland en Scandinavië gaat wandelen. Minder geschikt zijn ze voor zweetvoeters en liefhebbers van warme landen. Dan zijn leren (of canvas) schoenen een betere keus, die ademen goed. Tip: Last van vieze geuren? Spoel je waterdichte schoenen uit met lauw warm water om zweetresten weg te krijgen. De pasvorm ,,De tenen willen graag een vinger breedte bewegingsruimte, geme ten vanaf de langste teen'', zegt Verkerk. „Daardoor voorkom je bij de afwikkeling en bij afdalend wande len dat je blauwe teennagels krijgt.'' ZATERDAG 23 JANUARI 2021 PC Wat is goed voor m'n voet? NANDARAAPHORST Stem je schoen af op je wandel plannen en niet op de mode. Zo Wandelschoenen zijn verdeeld in zes categorieën: A, A/B, B, B/C, C Wandelschoenen moeten bescher men tegen regen en tegelijkertijd Stem je schoen niet af op de mode, maar op je voet en wandel plannen. FOTO SHUTTERSTOCK. ventileren om zweet af te voeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70