Aan de wandel Vogels lokken Van relatiefilosoof Jan Drost (46) verschijnt deze week een bundel van zijn lezersvragen uit deze krant. Hij krijgt nu vooral vragen over hoe je je relatie goed houdt in coronatijd. o 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Welk type wandelschoen past bij jouw voet en soort wandeling? Alles over zolen, de schacht, demping en zweet. pagina 22 5 Om het thuis een beetje vol te houden moet je als ouder in de eerste plaats voor jezelf zorgen. Met deze vijf elementen van de 'Schijf van mijn Lijf' lukt het. pagina 24 Met het juiste voer lok je zo veel mogelijk vogels naar je tuin of balkon. Handig voor de Nationale Tuinvogeltelling van volgend weekend. pagina 26 TIPS VAN DE EXPERT ,,Bijna elke vraag heeft dezelfde achterlig gende strekking: hoe weet ik dat dit liefde is? Mensen zeggen vaak: als het goed zit, weet je het zeker. Maar dat is niet altijd zo. Integendeel. Twijfel hoort soms bij de liefde, net als bij geloven. Het is goed om dit gevoel toe te laten. Het betekent dat je er bewust mee bezig bent." „Singles vragen zich af hoe ze nu nog een liefde kunnen vinden. Volgens mij zijn er nog steeds mogelijkheden. Kijk maar eens hoeveel mensen je nu op straat kunt tegenkomen: iedereen maakt een wande ling door de buurt. Spreek die leuke ach terbuurman of-vrouw eens aan. Dat is misschien leuker dan afspreken via Tin der en bovendien is het buiten veilig. Ik heb van verschillende vrouwen gehoord dat ze de 1,5 meter afstand die mannen nu houden ervaren als minder opdringerig en prettig bij het eerste contact." ,,De meest gestelde vraag nu is: hoe voor kom ik dat ik mijn man of vrouw achter het behang wil plakken? Ik antwoord dan: probeer elkaar niet te verwijten dat je op elkaars lip zit. En prijs je gelukkig dat jul lie nog gezond genoeg zijn om je hier druk om te maken en dat je samen bent. Als je ziet hoeveel mensen al maanden niemand hebben aangeraakt, denk je mis schien wel wat langer na voordat je iemand verlaat." ,,Wat werkt, is afhankelijk van je relatie. Soms is het goed om meer samen te doen en elkaar echte aandacht te geven, soms moet je juist meer los van elkaar doen. Als je sleur ervaart, onderzoek dan in elk geval eens de blik waarmee je naar je rela tie en je geliefde kijkt. De Griekse filosoof Heraclitus zei al: je kunt niet twee keer in dezelfde rivier stappen. De tweede keer dat je erin stapt, stroomt er alweer ander water in de rivier dan de eerste keer. Som mige mensen willen graag vasthouden aan hoe iets is, maar alles verandert con- tinu, ook een relatie en ook je geliefde. Het is een groot geschenk als je leert zien dat er steeds nieuwe fases komen." ,,Ik krijg vaak vragen die op het eerste gezicht iets lijken voor een psycholoog of therapeut. Daar is natuurlijk niks mis mee, maar vaak zijn het levensvragen. Dan is het de moeite waard eens te kijken hoe de oude filosofen erover dachten. Dan zie je dat iets helemaal geen angststoornis is bijvoorbeeld, maar een angst waar men- DOEN IN LOCKDOWN Heb een doel samen Leg je telefoon weg mOmarm elkaar Stel een vraag Moeite doen sen al heel lang mee worstelen. Filosofie kan de gewone moeilijkheden van het menselijke leven uit het psychologisch perspectief bevrijden." ,,Ik oordeel niet meer zo snel. Twintig jaar geleden zou ik het een vriend denk ik hebben verteld als ik wist dat zijn vriendin vreemd ging. Nu kan ik me ook voorstellen dat je het niet vertelt. Het is te gemakkelijk om de vreemdganger als klootzak neer te zetten. Soms is de drijfveer inderdaad geilheid of egoïsme, maar het kan ook een klungelige manier zijn om iets anders te bereiken. Iemand is bijvoorbeeld eenzaam of verdrietig en zoekt troost. Ik haal hier vaak de Neder landse denker Spinoza bij: oordeel niet, maar begrijp. Pas als je iets snapt, kun je je er een goede mening over vormen." AD ZATERDAG 23 JANUARI 2021 'Iedere nieuwe fase in de liefde is een geschenk' CARIN ROST Welke vraag over de liefde wordt jou het meest gesteld? Met welke liefdesvragen worstelen mensen in coronatijd? En wat vragen mensen die wel een relatie hebben? Hoe voorkom je sleur in deze tijd? Waarom haal je in je antwoorden op lezersvragen graag oude filosofen aan? Probeer corona te zien als iets waar je samen wat van moet maken. Met z'n tweeën doe je iets goeds: je blijft thuis zodat je anderen niet besmet. Vraag je af wat je onder liefde verstaat en leef daar ook naar. Is dat aandacht voor elkaar, zit dan niet de hele avond op je telefoon. Knuffel de ander helemaal fijn. Aanraking is belangrijk om gezond en gelukkig te blijven. Zeker als jij en je geliefde al lang bij elkaar zijn denk je dat je elkaar volledig kent, maar dat is niet zo. Zie liefde niet als iets waar je geen moeite voor hoeft te doen maar realiseer je de enorme waarde ervan. Wat heb je zelf geleerd over de liefde door het beantwoorden van alle vragen? Waarom is het dat de liefde zo is. Relatievragen én antwoorden verschijnt donderdag bij Querido (€10)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 69