het buitenlandbeleid topprioriteit' 'Trumps beleid gaf deels weer wat Amerikanen wilden met het buitenland' 17 Noordwest-China. Net als Trump wil Biden een einde maken aan 'de eeuwige' oorlogen in Afghanistan en het Midden-Oosten. Maar Saoedi- Arabië verliest de Amerikaanse steun voor zijn oorlog in Jemen. De president wil zich voorts weer aansluiten bij het kernakkoord met Iran, op voorwaarde dat het zich houdt aan alle gestelde voor waarden. Ook in de relatie met Noord-Korea wordt het boter bij de vis. Geen gladde praatjes meer op topontmoetingen, maar een harde uitruil van sancties voor de ontmanteling van Kim Jong-uns kernwapenarsenaal. Onder Biden is de Navo niet 'overbodig', zoals Trump het uit drukte. 'Het Kremlin is bang voor een sterke Navo', aldus de presi dent die Vladimir Poetin en diens 'kleptocratie' onder meer zal aan- spreken op diens ondermijnende cyberoorlog. Maar net als zijn voorgangers zal Biden van de Navo-partners grotere financiële offers vragen voor de alliantie. 'Diplomatie is niet alleen een kwestie van een fotomoment met een handdruk. Zij vereist disci pline, een duidelijk beleid en een team met ervaren professionals. Ik zal daarom weer investeren in het door de vorige regering uitge holde diplomatencorps en van de diplomatie het belangrijkste in strument van de buitenlandse po litiek maken', verzekert Joe Bi- den. Het ministerie is daarmee te rug van weggeweest. Het State Department en minister Antony Blinken kunnen de borst natma ken, maar de werkdruk zal wor den gecompenseerd met werk- vreugde. Er kan weer worden ge lachen in het Truman-gebouw. mert erop dat het niet alleen mag gaan om herbouw, het ministerie is toe aan renovatie. Er mag een frisse wind door de Amerikaanse diplomatie. Met minder bureau cratie, kortere lijnen, meer vrij heid van handelen voor ervaren diplomaten in het veld en een groot beroep op eer en geweten, ook als dat de eigen carrière in de weg kan staan. De bezuinigingen zullen van tafel moeten. Niet al leen om 'oud' personeel te kun nen laten terugkeren, ook om nieuw talent op te leiden. Om on dergewaardeerde dossiers meer aandacht te geven. Zoals 'techno logie', waarvoor China veel meer geld en mankracht vrijmaakt. Volgens voormalig carrière-di plomaat William J. Burns (33 jaar ervaring) kan alle schade na vier jaar Trump worden hersteld. Maar, het State Departement staat wel voor forse uitdagingen, schreef Burns onlangs nog in een stevig opiniestuk. Dat deed hij nog in de hoedanigheid van direc teur van de denktank Carnegie Endowment. Inmiddels is hij door Joe Biden voorgedragen als directeur van de inlichtingen dienst CIA. 'Mede dankzij Trump onderschat een flink deel van de Amerikaanse bevolking het be lang van diplomatie. Diens beleid kwam niet uit de lucht vallen', al dus Burns. 'Het was voor een deel een weergave van wat Amerika nen wilden met het buitenland.' Met minder oorlogen, minder be moeienis over de landsgrenzen en een grotere inzet van andere lan den voor hun eigen veiligheid. De regering-Biden moet daarom 'pragmatischer, gedisciplineerder' zijn in haar buitenlandbeleid. Dat moet worden 'gedemilitariseerd'. Na de aanslagen van 11 septem ber 2001 begonnen militaire mid delen het buitenlandse beleid te overheersen, met voorop de oor logen in Afghanistan en Irak. Dat werd uiteindelijk veel Amerika nen te veel. Bovendien is het buitenlandse beleid niet het enige dat moet worden gerepareerd. Het eigen huis eist alle aandacht op met de coronacrisis, economisch beleid, herstel van de democratie en het terugdringen van onderling wan trouwen en de verdeeldheid die het politieke proces zo verlamt. Het buitenlands beleid zal daar overigens wel van profiteren. ,,Vrije en eerlijke verkiezingen met uitslagen die door iedereen worden geaccepteerd zijn het fun dament van de democratie'', con cludeert Ivo Daalder. ,,Dat funda ment heeft Amerika decennialang verdedigd, heeft ook veel mensen over heel de wereld geïnspireerd. Als de Amerikaanse democratie hapert, zoals eerder deze maand, voelt heel de wereld dat. Daarom moet zo snel mogelijk worden be gonnen met alle herstel.'' Het eerste en het laatste woord is daarbij aan Joe Biden, de 46ste president van de Verenigde Sta ten. In vakblad Foreign Affairs legt hij uit 'waarom Amerika weer lei dend moet zijn'. 'De internatio nale uitdagingen waar de VS voor staat, van klimaatverandering, massa-immigratie tot besmette lijke ziektes, zijn complexer en urgenter geworden, terwijl opko mend nationalisme en autocra tisch denken onze mogelijkheden ondermijnen om die uitdagingen te weerstaan', aldus Biden. 'Sinds de jaren 30 heeft de democratie niet meer zo onder druk gestaan. Juist die democratie is de bron van onze macht. Zij geeft ons het leiderschap waardoor we veilig zijn in deze wereld.' China De nieuwe president geeft daarom ook vol gas in zijn buiten landse beleid. De Verenigde Sta ten treden weer toe tot het Kli maatverdrag van Parijs, Biden or ganiseert een 'Wereldtop voor Democratie', wil weer leidend worden op het gebied van innova tie. 'Er is geen enkele reden waarom we op dat terrein achter China zouden moeten aanlopen', aldus Biden. Hij noemt China 'een speciale uitdaging'. Verwacht van hem geen knieval, hij wil sa men met andere landen een front bouwen tegen 'slechte Chinese praktijken waaronder de schen dingen van de mensenrechten'. Dat verklaart ook waarom zijn be oogde minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, de felle kritiek onderschrijft van zijn voorganger Pompeo op de onder drukking van de Oeigoeren in leiders als Vladimir Poetin, Recep Tayyip Erdogan, Jair Bolsonaro en Kim Jong-un. Trump zag Euro pese leiders als Angela Merkel en Emmanuel Macron niet staan. Die houding heeft er uiteindelijk toe geleid dat ook de bevolking in Eu ropa zich van de president af keerde. In Rusland bleek Trump laatst bij een groter deel van de bevolking geliefd te zijn (18 pro cent) dan in Duitsland en Groot- Brittannië (onder de 10 procent). Voor het oppoetsen van het be schadigde imago van de Ver enigde Staten heeft Biden de no dige ervaring opgebouwd. Hij kent wereldleiders persoonlijk, was als vicepresident onder Obama zeer vertrouwd met het State Department. Maar, zo waar schuwen analisten, het moet niet meer het ministerie worden van vóór Trump. Ook Ivo Daalder ha- GO ZATERDAG 23 JANUARI 2021 weer voor vol aanzien Bondskanselier Angela Merkel spreekt tegen Trump op de G7-top in Canada, in 2018. Trump had weinig op met Europese leiders zoals zij. Foto's rechts: oud-ambassadeur Ivo Daalder in gesprek met toenmalig vicepresident Joe Biden in 2017 en onder in 2010 met Barack Obama en Hillary Clinton, destijds president en minister van Buitenlandse Zaken van de VS. foto's reuters en hh/anp William J. Burns, oud-diplomaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 65