Voormalig VS-ambassadeur Ivo Daalder: 'Voor Joe Biden is 16 Donald Trump keerde de rest van de wereld de rug toe en vernederde zijn ministerie van buitenlandse zaken. ,,Joe Biden moet een hoop repareren'', zegt Ivo Daalder (60), Nederlands Amerikaans politicoloog en voormalig ambassadeur van de VS bij de Navo. 'De Amerikaanse buitenlandse dienst beleeft een van zijn grootste crises ooit' Er klinkt na lange tijd weer gelach in het Harry S. Truman Building in Washington, waar het mi nisterie van buitenlandse zaken huist. Met de verkiezingszege van Joe Biden richt het Department of State zich weer op. Vier jaar stond het op last van Trumps motto 'America First' met de rug naar de buiten wereld. Nu draait het zich weer om. Ervaren oud-ambassadeurs als Ivo Daalder en Nicholas Burns zijn het erover eens dat de nieuwe president de schade niet een- twee-drie heeft gerepareerd. ,,De Amerikaanse buitenlandse dienst beleeft een van zijn grootste crises in zijn geschiedenis'', zegt Nicolas Burns. Door gebrek aan leider schap, aan vertrouwen en midde len. Het ontbreekt aan voldoende steun, aan leiderschap. Volgens Ivo Daalder, net als Burns voor malig ambassadeur bij de Navo, is 'het herstel van het geloof in de democratie en de wetgeving, in binnen- én buitenland, een van de belangrijkste taken van de nieuwe president'. ,,Biden maakt van buitenlands beleid, gebaseerd op onze kernwaarden - democra tie, mensenrechten en wetgeving - weer een topprioriteit", aldus Daalder, voorzitter van de Chi cago Council on Global Affairs, een vooraanstaande denktank voor buitenlands beleid. De schade op het ministerie is groot. Onder president Donald Trump werd het overbodig. Niet de diplomaten, maar het Witte Huis maakte het buitenlandse be leid. Volgens Trump en enkele naaste adviseurs, schoonzoon Ja- red Kushner voorop, had het mi nisterie er onder de vorige presi denten, met name onder zijn voorganger Barack Obama, een zooitje van gemaakt. Met bijvoor beeld het 'belachelijke' kernak koord met Iran, de veel te zachte aanpak van China en te veel be grip voor de oude bondgenoten in Europa. Het Witte Huis sneed ook fors in het budget. Uiteindelijk overleefde alleen de minister die de president blindelings wilde volgen, Mike Pompeo. Trumps eerste keuze, Rex Tillerson, bleek te eigengereid. Geen enkel ministerie heeft het zo voor zijn kiezen gehad als het Department of State, concludeert de commentator van mediabe drijf Bloomberg. Donald Trump heeft de diplomatie in woord en daad zware schade toegebracht. Openlijke vijandigheid jegens professionals die eerst nog bui tenlands beleid vanuit het Witte Huis probeerden te repareren, leidde tot een exodus aan talent. Belangrijke functies bleven va cant, of ze werden opgevuld door mensen die er niet bekwaam voor waren. Tot groot verdriet ook van buitenlandse diplomaten. „Het State Departement is ont manteld, het bestaat niet meer", liet de Colombiaanse verte genwoordiger in Washington zich vorig jaar ontvallen. Op 6 januari, toen fana tieke aanhangers van Donald Trump, opgezweept door de president zelf, het parlement in Washington bestormden, begreep de buitenwereld hele maal niet meer waar het met de VS aan toe was. 'Wat gebeurt daar allemaal?' vroeg een oud-collega bij de Navo aan Daalder, die zelf met stijgende verbazing zat te kij ken. ,,De oudste en een van de succesvolste democratieën ter wereld die meer dan twee eeuwen een voorbeeld was voor zo veel mensen op de wereld, lag onder vuur. Van binnenuit'', vervolgt Daalder. ,,Maar uiteindelijk over won de democratie.'' Autoritaire leiders Het is nu aan Biden om te repare ren. Zeker op het ministerie van buitenlandse zaken, in bijvoor beeld de relatie met de oude bondgenoten in Europa die onder Trump op het tweede of derde plan kwamen. De president leek meer op zijn gemak bij autoritaire ZATERDAG 23 JANUARI 2021 GO Amerika wil de wereld HANS VAN ZON Nicolas Burns, oud-ambassadeur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64