euro wel een diplomatiek paspoort uit Kameroen regelen 'Een willekeurige agent kent echt niet precies de regels. Als je die diplomatenpas laat zien, mag je vaak doorlopen' 15 den regelen. Vervolgens was het mogelijk om met 10 miljoen aan contanten te vliegen. Welke rol de ambassade in deze vermeende witwasconstructie speelt, is niet helemaal duidelijk. Maar de am bassadeur moet op de hoogte zijn geweest als er grote bedragen wer den vervoerd. Sterker nog, tegen over de rechercheurs vertelt een van de Brabantse verdachten dat hij heeft begrepen dat de ambas sade mede is opgericht met het doel contant geld te kunnen ver voeren. Deze krant heeft de ambassade benaderd voor een reactie, maar kreeg geen gehoor op verschil lende verzoeken. De ambassade kwam in 2018 al negatief in het nieuws bij een rel rond Boris Bec ker. De oud-tennisser bleek plots in het bezit van een diplomatiek paspoort van Centraal-Afrika en probeerde daarmee onder een rechtszaak met schuldeisers uit te komen. Het paspoort zou via de ambassade en een Duitse adviseur zijn geregeld. Die laatste werd vorig jaar op zijn beurt aangehouden na een groot paspoortschandaal. Verschil lende Duitse zakenlieden bleken in het bezit van een diplomatiek paspoort uit Guinee-Bissau. De adviseur is ook een bekende van de Brabanders, bevestigt Tom van H. De Geldroppennaar was tot twee jaar geleden betrokken bij de oprichting van de missie en is ook een verdachte in de zaak. Nadat hij is vrijgelaten uit voor arrest, wil hij wel het een en ander toelichten. Van H. is al jaren finan cieel adviseur en adviseert naar ei gen zeggen vooral vermogende in vesteerders. Van H. werkte eerder voor de overheid van Centraal- Afrika en had ook een diplomatiek paspoort van het land. ,,Ik was daar bezig met een groot project om voedsel te verbouwen in kassen." Van H. bestrijdt de verdenkin gen. Aanwijzingen voor contant geld ziet hij nergens in het dossier. En de handel in goud? Dat mag ge woon, zegt hij: ,,Als de president van Centraal-Afrika goud wil ver voeren naar Dubai, wat heeft de Fiod daarmee te maken?'' Al moet hij toegeven dat de goudhandel één van de redenen is geweest dat hij brak met de rest van de groep. ,,Dat kwam omdat ik in Afrika iets heel heftigs had gezien. In Congo werd ik meegenomen naar een van de goudmijnen. Daar werd heel streng gecontroleerd om te voorkomen dat werkers iets stelen. Ik zag dat ze met hakbijlen achter elkaar aangingen en hoorde dat zo ook mensen zouden zijn gedood. Dat trok ik me aan. Toen ik zei dat ik wilde stoppen, leidde dat tot een conflict. De rest wilde verder.'' De ambassadeur van de Comoren, een eilandengroep nabij Madagas kar, schudt zijn hoofd in de deur opening. Een mail over diploma tieke paspoorten? Hij lijkt het zich niet meer te kunnen herinneren. „Zo'n paspoort krijg je alleen als je een officiële functie hebt, honorair consul bijvoorbeeld. Maar daar voor moet je in de Comoren zelf zijn." Als we laten weten dat we bereid zijn de portemonnee te trekken, zegt hij: ,,Stuur me anders nog eens een mail, misschien kan ik wel helpen." Hij is duidelijk te rughoudend. Logisch. In de diplo matie wordt niet zo snel zakenge- daan met vreemden in de deur opening. Alles werkt via tussen personen, die diplomatieke pas poorten regelen voor enkele tien duizenden euro's. Zo iemand als de eerder genoemde Duitse advi seur bijvoorbeeld. Aanmelden Maar van dit soort mannen, vaak kind aan huis bij Afrikaanse over heden, zijn er meer. Zo komen we in contact met de Zwitser Carlo Scevola, in het verleden adviseur van de minister-president van Guinee-Bissau. Als we ons bij hem voordoen als geïnteresseerden, be nadrukt Scevola dat je aan een di plomatiek paspoort alleen niks hebt. Honorair consul worden is volgens hem ook een optie. 'Ervan dat je in aanmerking een diplomatieke func- na corona beschikbaar iverheidsfunctionarissen en', mailt hij. Hoeveel ons gaat kosten? 'Je hebt een budget nodig van 100.000 tot 200.000 euro', schrijft hij. ikken maar diep genoeg een diplomatiek pas poort en zelfs een diplomatieke functie te koop. Ook voor crimine- een speciale afdeling van .Buitenlandse Zaken waar ambas- sades diplomaten moeten aan melden. Een honorair consul moet onder andere een Verkla ring Omtrent Gedrag kunnen overleggen. „Pas als je bent aange- e recht op privileges, omatieke immuniteit in sommige gevallen", zegt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken. Als politie of marechaussee met een diplomatiek paspoort uitgaande komt voor tie en dat j bent om o te ontmoe dit traject Als je za zijn, lijkt e meld, heb zoals diplo worden ge ze bellen n van Buiten willekeuri chaussee v poort. Als magjevaa den op vrij dent van C kunt er 00: confronteerd, kunnen iet de speciale afdeling landse Zaken om te controleren of die persoon diplo matieke immuniteit heeft. regels rond immuniteit zijn ingewikkeld, blijkt ook uit een handleiding van het ministe- d voor agenten. Het is de vraag of in de praktijk wel echt elke nepdiplomaat eruit wordt ge vist. Dat zegt ook Van H.: „Een ge politieagent of mare /eet echt niet precies wat de regels zijn rond zo'n pas- e dat tevoorschijn haalt, k gewoon doorlopen." Van H. is alweer een paar maan- e voeten, maar wordt door justitie nog steeds gezien als een van de hoofdrolspelers. Hij heeft vanwege zijn werk contacten in de hele omheen: d wereld en draait er niet e handel in diploma tieke paspoorten bestaat. Zelf kreeg hij er eentje van de presi- entraal-Afrika: „Maar je k zo eentje kopen. Als je naar Guinee-Bissau gaat, heb je morgen een diplomatiek paspoort voor 15.000 tot 20.000 euro." GO ZATERDAG 23 JANUARI 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63