Ons contact bij de site Buyyourdocuments kan voor 4600 Honorair consul worden? Dat kan ook gewoon, zegt een handelaar. 'Ik schat dat je zo'n 50.000 tot 100.000 euro kwijt bent' 14 immuniteit, dat wil zeggen dat je niet kan worden vervolgd als je een strafbaar feit begaat. Die be lofte van onaantastbaarheid maakt zo'n diplomatiek paspoort ook interessant voor mensen met criminele motieven." Dat roept alleen wel één vraag op: hoe kom je aan een diploma tiek paspoort? Tik 'buy diplomatic passport' in op Google, en je beeld scherm stroomt vol met resulta ten. Op websites als Buyyourdo- cuments.com of diplomaticse- condpassport.com worden de di plomatieke paspoorten bijna openlijk aangeboden: 'It can change your life forever'. De aanbie ders lijken zich vooral te richten op de rijken der aarden. Een diplo matiek paspoort is belastingtech nisch heel interessant, klinkt het. En je auto krijgt natuurlijk vlagge tjes en speciale kentekenplaten. Buyyourdocuments onderhan delt via WhatsApp. De contact persoon, die Engels spreekt met een Indiaas accent, laat na een paar belletjes en berichten weten dat hij voor 4600 euro wel een diplo matiek paspoort uit Kameroen kan regelen. Of we als aanbetaling via Western Union alvast een derde willen overmaken naar een adres in de stad Douala. Heeft hij ook een bewijs, een foto van een diplomatiek paspoort bijvoor beeld? 'Die stuur ik nadat het geld is overgemaakt.' Op internet wordt volop ge waarschuwd voor fraude in deze handel, ook Buyyourdocuments staat in het rijtje onbetrouwbaar. ,,Het is vaak één grote scam", ver telt een handelaar. ,,Je kunt niet even op internet een diplomatiek paspoort kopen, dan is de kans groot dat je wordt opgelicht. Bo vendien heb je de privileges om dat je diplomaat bent, niet omdat je een diplomatiek paspoort hebt. Zonder diplomatieke functie heb je er niks aan." Erebaan De man kan het weten. Hij was zelf ooit voor Mali honorair con sul, een soort erebaan. Je vertegen woordigt dan wel officieel een land, maar krijgt niet betaald. Ide aal voor kleine landen die niet overal een ambassade kunnen openen. Honorair consul worden? Dat kan ook gewoon. Elk jaar brengt de handelaar tien tot vijf tien klanten succesvol in contact met overheden. ,,Mensen doen het voor de status, voor dat vlaggetje op hun auto." Wordt hij ook weleens bena derd door criminelen? ,,Ik heb ie der jaar wel twee klanten die afha ken als ik uitleg dat ze niet om de verkeerde redenen zo'n diploma tiek paspoort moeten willen", ver telt hij. De man wil nog even be nadrukken dat er niks illegaals is aan het regelen van een honorair consulschap. Al lijkt de geschikt heid voor zo'n functie toch vooral afhankelijk van een dikke bankre kening: „Uiteindelijk komt het al tijd neer op geld. Vaak zijn het vooral West-Afrikaanse landen waarmee je zaken kunt doen. Ik schat dat je zo'n 50.000 tot 100.000 euro kwijt bent." Alle reden om nog wat lijntjes uit te gooien. We mailen verschil lende Afrikaanse ambassades in Nederland en België. Onder eigen naam, maar wel als geïnteres seerde in plaats van journalist. Na een week valt er een bericht bin nen in onze beveiligde inbox van Protonmail. Afzender? De ambas sadeur van de Afrikaanse eilan dengroep Comoren: 'Neem eens contact op.' 'Mission Économique' vermeldt het gouden bordje op de gevel van een statig pand in Brussel. Op de tweede verdieping van dit heren huis zit sinds februari 2020 de handelsmissie van de ambassade van de Centraal-Afrikaanse Repu bliek. Potentiële investeerders worden hier verwelkomd in een kantoor met marmeren vloeren, Italiaanse designmeubels en me tershoge portretten. Maar achter die facade gaat volgens de recher che keiharde criminaliteit schuil: het witwassen van miljoenen aan drugsgeld. Met dank aan diploma tieke paspoorten. Drie Brabanders spelen in deze bijzondere constructie een cruci ale rol: autohandelaar Berrie S„ ex- Satudarah-lid Michel G. en finan cieel adviseur Geert van T. Van hen zit alleen S. nog in voorlopige hechtenis na een eerste inleidende zitting bij de rechtbank woensdag. Hij wordt gezien als de leider van de groep, G. is de man die het geld vervoerde en Van T. was met zijn onberispelijke uiterlijk het uit hangbord van de missie. De eerste twee mannen hebben als adviseur een diplomatiek paspoort van Centraal-Afrika. Dat de Brabanders bij dat land zijn uitgekomen, wekt weinig verbazing. Centraal-Afrika is een van de armste lan den ter wereld en wordt al jaren verscheurd door corrup tie en con flicten. „Centraal- Afrika is het af valputje van de wereld, een samen raapsel van alle ellende die je maar kunt bedenken", zegt Remco van der Veen, die er jaren lang namens hulporganisatie Cor- daid werkte. „Het ergste is: het land is gigantisch rijk aan grond stoffen. De bevolking profiteert al leen niet van de handel in tropisch hardhout, ivoor, uranium, goud en diamanten." Goud en diamanten: dat is ook waar de Brabantse groep haar oog op heeft laten vallen. Berrie S. heeft zelfs een ontmoeting met de president van Centraal-Afrika in diens privéwoning in Lille. Er wordt onderhandeld over de mis sie, zo staat in het politiedossier dat in handen is van deze krant: 'Het was de bedoeling dat de eco nomische missie een rechtsper soon zou worden waar Berrie S. en medeverdachte Tom van H. de aandeelhouders van zouden wor den. De president zou een per soonlijk deel krijgen van de win sten van de economische missie en daar zou tegenover staan dat de president onder meer zou mee werken aan het verlenen van li centies en zelf een stuk grond ter beschikking zou stellen ten be hoeve van een goudraffinaderij.' Onduidelijk is of deze deal uitein delijk ook is doorgegaan. Intussen leggen de man nen contact met eigena ren van diamant mijnen en maken werk van het exporteren van goud uit Centraal-Afrika en omliggende landen. Zo onderhandelt de groep al in 2018 over twee partijen goud van 500 en 653 kilo, blijkt uit ver trouwelijke stukken van het poli tiedossier. De groep brengt een bezoek aan Tanzania om een van de goudpar tijen te bekijken. Er wordt voor miljoenen geïnvesteerd, onder an deren door Berrie S. Geld dat hij, zo vermoedt de politie, heeft ver diend met wiethandel en invoer van cocaïne uit Zuid-Amerika. Onder de vlag van de handels missie kunnen ze gebruikmaken van 'diplomatieke post'. Oftewel, een koerier kan namens de missie naar Centraal-Afrika vliegen zon der dat hij onderweg zijn koffer hoeft te laten controleren. Hij moet dan, behalve een diploma tieke pas, wel een zogeheten note verbale bij zich hebben, een diplo matiek bericht van officiële hand. In het politiedossier zegt een van de verdachten dat ze een note ver bale bij de ambassadeur van Cen traal-Afrika in Brussel kon- ZATERDAG 23 JANUARI 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62