Crimineel profiteert van handel in diplomatieke paspoorten 13 Criminelen hebben de voordelen ontdekt van een diplomatiek paspoort. Er is een levendige handel ontstaan in deze papieren, vooral van arme Afrikaanse landen. ,,Als je naar Guinee-Bissau gaat, heb je er morgen eentje, voor 15.000 tot 20.000 euro." CHIEL TIMMERMANS et is een persbericht van niks op de website van de ambassade van de Centraal-Afrikaanse Republiek. Eén zin, meer is het niet. Het gaat over de start van een handelsmissie van het straatarme land. Totaal onin teressant. Maar soms zit het 'm in de details. Op de bijbehorende foto staat tussen de adviseurs van de missie een gespierde, kale vent. Hij is zo breedgeschouderd dat zijn zwarte maatpak een beetje openstaat en onder de boord van zijn witte blouse kruipt nog net een nektatoeage uit. Je kunt je nauwelijks voorstellen dat dit een van de diplomaten is die wordt ingezet bij Afrikaanse projecten. Bij de landelijke recherche we ten ze precies wie de kale vent op de foto is: Michel G. De geboren Helmonder zat twee maanden eerder nog in de rechtszaal, omdat hij in Eindhoven drie leden van motorclub No Surrender had be schoten. Zelfverdediging, oor deelde het gerechtshof. Op de zelfde foto herkennen recher cheurs Berrie S., een autohande laar uit Veldhoven. Twee Bra bantse rauwdouwers met een be denkelijke reputatie die plotseling optreden als adviseurs van een Afrikaans land: de opsporings diensten geloven er niks van. In ok- tober worden de twee mannen en hun vermeende handlangers van hun bed gelicht. Justitie vermoedt dat de Brabanders als diplomaten probeerden miljoenen aan Neder lands drugsgeld via Afrika wit te wassen. Het is niet voor het eerst dat er diplomatieke paspoorten opdui ken in criminele kringen. Een Osse drugshandelaar probeert een paar jaar terug celstraf in België te ontlopen met een diplomatiek paspoort uit Guinee-Bissau. In Spanje wordt eind 2019 een voort vluchtige Groninger opgepakt die beweert dat hij diplomaat is voor de Centraal-Afrikaanse Repu bliek. Hij was betrokken bij een zware mishandeling en wordt nu verdacht van miljoenenoplich ting. En als de recherche afgelo pen jaar woningen doorzoekt van het 'Sesamstraatkartel', een ver meende drugsbende uit West Brabant waarvan de leden elkaar met namen uit Sesamstraat aan spreken, duikt ook een diploma tiek paspoort op. De lokroep van het mythische document is sterk: als diplomaat ben je vaak verzekerd van prestige en privileges. ,,Je hebt bijvoor beeld toegang tot diplomatieke post", zegt Casey Kelso, een Britse expert op het gebied van interna tionale corruptie. ,,Op het vlieg veld hoefje dan niet de inhoud van je koffer te laten zien. En er bestaat zoiets als diplomatieke GO ZATERDAG 23 JANUARI 2021 i Alle deuren gaan open, de koffer blijft dicht LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61