Saskia Noort Rutte, geef ons ook dat licht Zo doen zij dat Golven bij Portugal stuwen surfers naar grote hoogten VEEL GEDEELD Hetgeheim: een ravijn onder zee dat loopt tot vlak voor de kust 12 'Veilig' uitje Ik geef toe, ik heb gehuild bij de inauguratie van Joe Biden Het seizoen, eind oktober begonnen met de orkaan Epsilon, duurt doorgaans tot maart. Dan is het wel ge beurd met de combinatie van factoren - een stevige winterdepressie is daar een van - die de Atlantische Oceaan bij Nazaré tot onge kende hoogten opzweept. Op 11 februari vorig jaar viel vooralsnog het laatste re cord: nooit had een vrouw met haar surfplank een ho gere golf 'beklommen' dan, die dag, de Braziliaanse Maya Gabeira: 22,40 meter. Het record bij de mannen staat sinds 2018 op naam van haar landgenoot Rod- rigo Koxa, een golf van 24,38 meter, ook bij Nazaré. Elke winter weer komen er beelden van de nietige surfers op de spectaculaire, torenhoge én levensgevaar- lijke golven bij Nazaré, een plaatsje 120 kilometer ten noorden van Lissabon. Vreemd eigenlijk dat dat pas in 2010 door de surfers werd ontdekt, want de omstan digheden die die golven veroorzaken, waren er altijd al. De belangrijkste: de Ca nyon van Nazaré, een 5 kilo meter diep ravijn onder wa ter, dat na 230 kilometer precies voor de kust eindigt. Het was surfmythe Garrett McNamara die, op uitnodi ging van een visserszoon uit Nazaré, tien jaar geleden naar de Portugese badplaats afreisde en zijn ogen niet geloofde. De 'golf van 30 meter' die hij zijn halve le ven al zocht, rolde niet in Hawaï, noch in Californië, maar in Europa. De oorzaak? Bij het nade ren van de kust van Nazaré wordt het water uit de diepte van het ravijn opge stuwd en vormen zich gol ven die soms haaks op el kaar staan. Wanneer zeer hoge golven verwacht wo den, wordt snel de jaarlijkse wedstrijd uitgeschreven. Maar als dat dit jaar nog ge beurt, dan zal het, vanwege corona, met minder of hele maal geen publiek zijn. In oktober kwamen er te veel mensen naar het plaatsje. Ze zagen onder anderen de spectaculaire val van topper Kai Lenny (foto), die minu tenlang voortdurend onder water verdween voordat hij gered kon worden. Iedere keer als Rutte praat over licht aan het einde van de tunnel - nadat hij net uit een debat komt over zijn eigen functioneren in het grove schandaal van de toeslagenaffaire en het systematische racisme dat eraan ten grondslag ligt - denk ik: jij Mark Rutte, jij bent de enige die dat licht dichter bij kan brengen, en nu ook de enige die ons ervan weg laat rijden. Maak van vaccineren de hoogste prioriteit als je iets op hebt met ons welzijn, de economie en de culturele sector, met iedereen eigenlijk. En zet een stap opzij ten behoeve van de vrouwelijke nummer twee, Tamara van Ark. Wees haar vehikel. Geef ons dat licht in plaats van het eeuwige ge-ja maar. he future is female' hoorden we afgelopen woens dag op alle socials, bij de inauguratie van Joe Bi- den als 46ste president van de Verenigde Staten. En warempel, het leek wel alsof Biden daar een beetje voor de vorm bij was, als excuusopa van een all-inclusivesetje vrouwen, een vehikel om Kamala Har ris met gezwinde spoed de eerste gekleurde vrouwelijke pre sident te laten worden. Ik geef toe, ik heb gehuild, tot op het bot ontroerd, wellicht ook omdat ik vrij labiel ben na een jaar vol angst, zwarte scenario's en eenzame opsluiting in een tunnel waar Rutte de hele tijd aan het einde een lichtpuntje belooft, maar waar verder niemand in gelooft. Ontroerd dus dat - twee weken nadat de Trumpsekte had gepoogd een burgeroorlog te ontketenen - Lady Gaga het volkslied zong alsof ze alleen met haar zang de wereld van de ondergang kon redden, de zwarte brandweercommandant Andrea Hall haar pledge of allegiance in gebarentaal deed, Jennifer Lopez plots overging in het Spaans en als klap op het spektakel nog even Let's get loud galmde naar duizenden vlag gen en evenzovele nationale gardisten. En ontroerd om dat de betoverend mooie, jonge dichter Amanda Gor man liet zien en vooral horen hoe prachtig poëzie, spoken word en literatuur kan zijn. Zeg maar alles wat Trump het liefst voor eeuwig in het duister zou zien branden, za gen we nu verenigd aan het roer van de macht. Godzij dank dat hij er niet bij was. het op de valreep won van het kwaad. Net op tijd zijn we gered van Handmaid's Tale-achtige taferelen en ik snap dat witte mannen dit wellicht overdreven vinden, maar had Trump gewonnen, hadden de wappies Nancy Pelosi wél bereikt, dan zou den zij ons al onze traag en moeizaam verworven rech ten afgenomen hebben. Maar goed, we kunnen blij zijn en 'The future is female' twitteren wat we willen, in ons eigen landje is de future vooralsnog rechts, man en wit, en staan er ook een zootje QAnon-gekken klaar om ieder weekend anticoronademon- straties te houden. De wappie-BN'ers buitelen over elkaar heen, onze media, rechterlijke macht en volksgezondheid bedreigend. Extreemrechtse partijen gaan de Tweede Kamer in, de PVV is met een puur racistisch partijprogramma na de VVD de grootste partij, Baudet richt al zijn pijlen op de com- plottokkies, Nanninga en Eerdmans houden onze abortus wet weer eens tegen het licht. Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. ZATERDAG 23 JANUARI 2021 GO Tot tien jaar geleden dacht iedereen dat je voor de hoogste golven ter wereld bij Hawaï moest zijn, hét paradijs voor surfers. Totdat Nazaré werd ontdekt, een plaatsje aan de Portugese kust, waar sindsdien alle records worden gebroken. FOTO AFP EDWIN WINKELS NAZARÉ Nederland, ooit zo tolerant en liberaal, is geen haar beter. Een bezoeker van de Jurassic Quest Experience in Pasadena, Californië, maakt een selfie met een hongerige dinosaurus. Normaal gesproken mogen gasten in het themapark tussen de bewegende namaakdino's door lopen; vanwege de pandemie is nu een drive trough-versie ingericht, voor een coronaproof uitstapje. foto reuters Het voelde alsof het goede

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60