OZCAN AKYOL Achterstand inlopen gaat nog jaren duren 'Zwarte Cobra' terug in Nederland, maar niet vrij 6 Kabinet komt met deltaplan voor onderwijs Column et de verkiezingen in aantocht, om precies te zijn op 17 maart, wordt de discussie aangewakkerd of het wel verstandig is om ze über haupt plaats te laten vinden. Als ik naar mijn mailbox kijk, lees ik steeds meer brieven van oudere lezers die zich zorgen maken over de gang van zaken, omdat ze de afgelopen maanden plichtsge trouw binnen bleven en straks door hun democratische plicht alsnog onder de mensen moeten zijn. Het is ook wel raar. We mogen als burgers niet naar de winkels, onze kinderen krijgen geen on derwijs, veel bedrijven zijn noodgedwongen gesloten, ama teursport bestaat niet meer, maar straks dient iedereen wél naar het stembureau te gaan. Miljoenen mensen zullen zich dan op straat begeven. De be langstelling kan groter zijn, om dat we enerzijds behoefte heb ben aan een uitje en anderzijds er natuurlijk voldoende chagrijn bestaat over de wijze waarop de regering of de oppositie functio neert. Ik ging eens op de website van de Kiesraad kijken, om te zien wat voor voorbereidingen zij hebben getroffen, maar daar lees je alleen maar dooddoeners als dat er kuchschermen zijn, alleen men sen zonder klachten naar een lo- ket mogen komen en iedereen mondkapjes om moet doen. We weten inmiddels dat de Britse variant van het coronavi rus besmettelijker en dodelijker is dan de eerste versie. Je hoeft geen visionair te zijn om te be grijpen dat om die reden een toe nemend aantal burgers voor een isolement zal kiezen, uit angst voor besmetting. Dat de verkiezingen worden uitgesteld, is niet goed voor het democratische proces, zeker nu het huidige kabinet demissionair door het leven gaat. Daarom moet er wel degelijk actie wor den ondernomen zodat de op komst niet explosief afneemt. Met dezelfde urgentie waar mee een coronamelder werd ontwikkeld, zou de regering nu op zoek moeten gaan naar tech niek die ervoor zorgt dat vooral oudere mensen digitaal kunnen stemmen. Bijvoorbeeld via een DigiD-constructie. Het zal u niet ontgaan zijn dat veel politieke partijen inmiddels in campagnemodus zitten. Als straks de nieuwe verkiezingen ook worden gepolitiseerd, bij voorbeeld door te stellen dat ze oneerlijk verlopen, krijgen we vanzelf Amerikaanse toestanden in ons land, vooral omdat de frustratie onder de bevolking niet gering is. De overheid kan met daad kracht een nieuwe chaos voorko men. Helaas blinkt ze niet ont zettend uit in die karaktereigen schap. Dat voorspelt weinig goeds voor de komende twee maanden. We mogen niet naar winkels, maar moeten wel naar stembureau Hoeveel geld het kabinet vrijmaakt voor het deltaplan dat ook geldt voor het mbo en hoger onderwijs, is niet bekend. Wel heeft het aan de Tweede Kamer toegezegd dat er voor meerdere jaren geld komt om dit probleem aan te pakken. Vol gende maand komt het kabinet met een nadere invulling. Minister Arie Slob (Onderwijs) stelt dat het kabinet 'de dure plicht' heeft om er alles aan te doen om de gevolgen van de coronapandemie op te vangen. Dat moet 'een duur zame, brede aanpak' worden, schrijft hij aan de Kamer. Volgens Slob is het 'niet realistisch' dat scholieren dit jaar weer op hun nor male niveau komen. „Daarvoor zijn de achterstanden bij sommige leer lingen en studenten te groot, en de crisis nog niet voorbij.'' Om leerlingen weer 'bij de les' te krijgen, stelt Slob bijvoorbeeld voor om een deel van de lesstof van dit schooljaar te verplaatsen naar vol gend schooljaar. Ook wil hij 'flexi bel' zijn met overgangsnormen' en zinspeelt hij op het tijdelijk aanpas sen van het aantal toetsen. Het kabinet, dat vorige week af trad, kan daarmee niet wachten tot er een nieuw kabinet is aangetre den, vindt Slob. ,,Demissionair of niet, dit kabinet zal binnen de mo gelijkheden alles uit de kast trekken om onze leerlingen de kansen te bieden die ze verdienen.'' Daarbij komt 'expliciet aandacht' voor kinderen die het grootste ri sico lopen op achterstand, zoals kinderen uit gezinnen met een la gere sociaaleconomische status. Zo denkt Slob aan extra lestijd en in haalprogramma's en manieren om leraren beter te ondersteunen om de bijlessen mogelijk te maken. Over de eindexamens gaat de ChristenUnie-bewindsman op nieuw in overleg. Die wil Slob door laten gaan, met meer spreiding en een extra herkansing. Eindexamen leerlingen mogen immers nog wel naar school. Maar nu de leerlingen op middelbare scholen onderling 1,5 meter afstand moeten houden Demissionair of niet, we trekken alles uit de kast om leerlingen kansen te bieden wordt lesgeven 'ingewikkeld'. ,,Deze maatregel kan dan ook lei den tot een verdere vergroting van achterstanden.'' Wel is 'alles erop gericht' dat de scholen weer open kunnen op 8 februari. Ook wil Slob dat de eindtoets op basisscholen doorgaat. Alleen als basisscholen zes weken voor de eindtoets, die in april en mei wordt afgenomen, nog dichtzitten, 'kan er een andere af weging worden gemaakt'. Twintig schoolbesturen roepen nu al in een manifest op om de eindtoets dit jaar niet te verplich ten. Op hun eigen basisscholen hoeft de toets van de schoolbestu ren niet afgenomen te worden. De eindtoets is wettelijk verplicht, maar de besturen vinden dat de toets veel te veel stress bij leerlin gen veroorzaakt en tijdens deze co ronacrisis niets zegt. Alleen als er bijvoorbeeld twijfel is over het schooladvies of in overleg met ou ders kunnen scholen ervoor kiezen de toets af te nemen. ,,Alle leraren weten prima waar hun leerlingen staan, ook met thuisonderwijs'', stelt Helma van der Hoorn, bestuurder van Stich ting Alkmaarse Katholieke Scholen (SAKS) en mede-initiatiefnemer van het manifest. ,,Daar is die eind toets echt niet voor nodig.'' R. gold in de jaren 90 als een kop stuk in de Nederlandse onder wereld en werd in 2006 in de Verenigde Staten veroordeeld tot twintig jaar cel en een miljoen dol lar boete. Hij had plannen om een miljoen xtc-pillen het land binnen te smokkelen. Advocaat Mark Teurlings probeerde sindsdien meermalen R. naar Ne derland te krijgen om hem zijn straf hier te laten uitzitten. De om standigheden in zijn Amerikaanse cel waren erbarmelijk. In 2015 leek dat verzoek te worden ingewilligd, maar toen het nieuws uitlekte, ging de retourvlucht op het allerlaatste moment niet door. Nu is het dan zover, omdat hij zijn Amerikaanse straf erop heeft zitten. R. zou in mei vrijkomen, maar kreeg na aandringen van zijn advocaat vijf maanden strafkorting omdat hij met zijn 69 jaar op leef tijd is. Genieten van zijn vrijheid kan hij echter niet. Twee Neder landse marechaussees haalden hem op in de VS, omdat hij in Nederland nog een straf moet uitzitten van ruim veertien maanden. Het Open baar Ministerie heeft aangekondigd dat het hem ook wil vervolgen voor zijn vermeende betrokkenheid bij de liquidatie van diamantair en drugshandelaar Henie Shamel en zijn vriendin Anne de Witte. Zij werden in mei 1993 doodgeschoten in Antwerpen. Die zaak maakt deel uit van het liquidatieproces Pas sage, waarin onder anderen Dino Soerel terechtstond. Justitie kon digde jaren geleden al aan dat R. 'aan de beurt zou komen' voor de dubbele moord in Antwerpen. De uitvoerders zijn veroordeeld. Toch is R. volgens advocaat Teur- lings opgelucht dat hij eindelijk zijn Amerikaanse cel mocht verlaten. Medisch is hij er slecht aan toe. Vooral aan zijn gebit is jarenlang niets gedaan, waardoor hij bijna niet meer kan kauwen. Afgelopen weken kreeg hij vloeibaar voedsel. ,,Maar voor hem zal het zalig zijn dat hij zijn familie weer kan zien.'' Al zal hij zijn zoon David nog steeds niet in de armen kunnen sluiten. Die werd in 2018 veroor deeld tot vijfjaar cel voor het plegen van plofkraken. zaterdag 23 januari 2021 GO y @OzcanAkyol Stemmen -£r- Het gaat niet lukken om alle ach terstanden die leerlingen door de coronacrisis hebben opgelo pen nog dit schooljaar weg te poetsen. Het kabinet maakt een 'nationaal programma' voor het onderwijs na corona en ver wacht dat basis- en middelbare scholen nog jaren aan de bak moeten om opgelopen achter standen in te halen. Ellen van Gaalen Hanneke Keultjes Den Haag l Sluiting van scholen zorgt voor enorme leerachterstand. foto anp -Minister Slob Drugscrimineel Henk R., alias de Zwarte Cobra, die gisteren van uit de VS landde op Schiphol, is direct vastgezet voor een straf die hij hier nog moest uitzitten. Toch is R. volgens zijn advocaat blij weer hier te zijn. ,,Eindelijk kan hij zijn familie weer zien.'' Raymond Boere Amsterdam M Henk R. is na het uitzitten van zijn straf in de VS in Nederland direct weer vastgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6