De buurtschap 'We Jcwamen hier voor de schone lucht' r Hogeweg Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag aflevering 27: Hogeweg, een witte oase onderaan de Westerscheldedijk ten westen van Hoofdplaat. Hé, daar komt Ton van der Heijden (1947) naar de deur. Met in zijn kielzog Bliksem, een goeiige kruising van een Wetterhoun en een Friese Stabij. De koffie staat al te prutte len voor we er erg in hebben. We zitten in de woonkeuken van zijn woning op Hogeweg nummer 3. De slaapkamer is hij aan het ver bouwen - nieuwe gipswanden, openslaande deuren. Op het terras buiten ligt een stapel plavuizen gereed, die komt binnenkort aan de beurt als hij de vloer van het woonkeukendeel onderhanden neemt. In 2006 kocht hij de woning on deraan de Westerscheldedijk bij Hoofdplaat. Ton woonde toen met zijn vrouw Marianne in Oister- wijk. ,,Bij de bossen en de ven nen", zoals hij zelf zegt. Het gezin met twee zoons trok altijd al graag naar de zee, heel vaak naar de kant van Hoek van Holland en Katwijk. De acht jaar vóór ze het huisje op de Hogeweg kochten, stonden ze elk voorjaar met de toercaravan op een camping in het Walcherse Boudewijnskerke. In Zeeuws- Vlaanderen waren ze nooit ge weest. Hoe kom je dan in hemelsnaam in Hogeweg terecht? Ton: ,,Dat ging zo. Via mijn werk deed ik mee aan een pc-privéproject en had net een computer thuis staan. Op een dag was ik wezen fietsen met mijn fietsclubje, ik was best fanatiek. Kom ik thuis, zit mijn vrouw achter de computer. Terwijl ze daar helemaal niet in thuis was. 'Kom 's, kom 's kijken', riep ze meteen. Op het beeldscherm stond het huisje waar we nu zit ten. Ze vroeg aan mij: 'Waar is dat?' Ik wist het ook niet. Maar wacht, zei ik, ik zoek het uit, dan ga ik douchen en rijden we er heen. 's Middags stonden we hier, het was voorjaar, mooi weer. De locatie vonden we prachtig. En vergeleken met Brabant was de prijs aantrekkelijk. De koop was snel rond. In 2011 zijn we er per manent gaan wonen." Nee, ze hebben er nooit spijt van gehad. Oisterwijk nu, dan ziet Ton dure huizen en veel wat hij noemt 'kak'. Met andere woorden: ,,De ziel is eruit." Over Hogeweg daar entegen: ,,We kunnen heel goed tegen rust, ruimte, vrijheid. Op Walcheren, dat heb ik gemerkt, blijf je als Brabander altijd een buitenstaander. Hier zijn de men sen toegankelijker. Bakker Anita Verdonck in Hoofdplaat voelde meteen vertrouwd. Voor groente en vlees gaan we naar Schoon- dijke, er is een kaasboerderij in Biervliet, op een boerderij bij Phi lippine lopen Limousin runderen, daar komen we ook wel eens. Op die manier leer je de streek en de mensen kennen. Straks lopen de koteletjes voor de deur - de kotele tjes, zo noem ik de schapen en de lammetjes op de dijk. Laat ik het zo zeggen: we zijn optimistisch van aard, we genieten van de din gen om ons heen, hier kun je echt je leven leiden." Dorpsoudste We moeten bij Barbara langs, zegt Ton, op nummer 9, zij is min of meer de dorpsoudste. De uit het Duitse Ilmenau afkomstige Bar bara Beyer (1948) vestigde zich met haar onlangs overleden man Horst in 1992 permanent in de buurtschap. Voor die tijd woon den ze jarenlang in een apparte mentencomplex in Düsseldorf. Om bij haar aan te kunnen klop pen leidt Ton ons over een tussen de huizen door slingerend wan delpaadje. Tien ongeveer honderd jaar oude woningen telt Hogeweg, waarvan er zes permanent worden bewoond. Diana, een Terriër, slaat aan. ,,Ik heb haar een jaar geleden aange schaft", vertelt Barbara in het Duits, ,,om te waken en om gezel schap te hebben. We kwamen hier voor de schone lucht. Mijn man had COPD - een longziekte - maar hier voelde hij zich goed." Ze wijst op een net boven de aarde uitste kend kruisje in haar tuin. Dat is de urn van Horst. Barbara woont aan de rand van het gehucht. Vanuit haar serre zie je dat Hogeweg is opgenomen in de strook natuurgebied die vanaf het gehucht Nummer Een onder- langs de dijk naar Hoofdplaat loopt. Er is ruim zicht op de drie vlakbij oprijzende windturbines in de Hoofdplaatpolder. De be woonster: ,,Met windkracht 4 uit het zuidwesten hoor je zoef, zoef, het geluid weerkaatst tegen de dijk. Als de zon laag staat, heb ik slagschaduw van de ronddraai ende wieken. Maar ik voel me thuis. Elke dag ga ik drie of vier keer met de hond de dijk op. Heer lijk aan het water naar de zeehon den kijken." We hebben het nog niet over het buurtgevoel gehad. Daarvoor zijn we bij Barbara en Ton aan het goede adres. Barbara komt twee keer per week bij Ton en Marianne eten. Voor een kleine vergoeding, zegt Ton. Maar het idee is toch vooral sociaal gevoed, ze willen wat voor elkaar betekenen. En Bar bara is niet de enige. Ook Tons vo rige, inmiddels naar Breskens ver huisde buurman - een 80-plusser - Schoon Q ZATERDAG 23 JANUARI 2021 GO JAN VAN DAMME Barbara Beyer: ,,Als de zon laag staat, heb ik slagschaduw van de ronddraaiende wieken. Maar ik voel me thuis." Barbara Beyer Schippersgezin Roy en Marissa de Jong met hun zoon Timon: „Goede horeca, vriendelijke mensen, prachtige natuur." Ton van der Heijden: ,,Op Wal cheren blijf je als Brabander al tijd een buitenstaander. Hier zijn de mensen toegankelijker."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56