'Klimaatbeleid kost geld. Daar zit het pijnpunt voor veel mensen, maar dat is een kwestie van keuzes maken' 7 PASPOORT maar de Saoedi's hadden nog weinig met duur zaamheid. Waarom ook? Ze hebben toch ge noeg gas en olie. Voor zo'n bedrijf wilde ik niet meer werken. Inmiddels is hun houding wel veranderd en is Sabic met een inhaalslag bezig. Dat kan ook niet anders in Europa. De chemi sche industrie wordt gedwongen te verduurza men, en terecht." ,,In de tijd dat ik bij Sabic werkte, kreeg je geen of weinig steun om aan duurzaamheidsprojec ten te werken. Die steun is er bij Dow in Ter- neuzen wel. De mogelijkheden zijn er ook. De onderzoeksafdeling van Dow in Terneuzen be schikt over een high throughput-laboratorium waarin heel veel testen tegelijkertijd kunnen worden gedaan. Wel honderd per week. Ter vergelijking: in Utrecht aan de universiteit deed ik er dertig a veertig per jaar. Omdat bij Dow zo veel meer kan, kun je sneller conclu sies trekken en weer verder met het testen van andere materialen. Je krijgt bij Dow ook alle ruimte over je onderzoeken te publiceren in wetenschappelijke tijdschriften. Sabic was meer geïnteresseerd in patenten. Dow ziet er juist een meerwaarde in om ook wetenschap pelijk erkend te worden." ,,De wetenschappelijke wereld is het er wel over eens dat er sprake is van klimaatverande ring. Wat niet wil zeggen dat inzichten niet kunnen veranderen. Biomassa bijstoken als kli maatmaatregel is daar een voorbeeld van. Dat kun je beter niet doen, vinden we nu, maar als het om een tweede kerncentrale gaat, daar ben ik niet tegen. En inderdaad, klimaatbeleid kost geld. Daar zit het pijnpunt voor veel mensen, maar dat is een kwestie van keuzes maken als samenleving. Er konden opeens ook miljarden op tafel komen om snel een coronavaccin te ontwikkelen." ,,Weet je, omdat ik fietsen in Zeeland niet zo leuk vind, ben ik gaan zwemmen in open wa ter, samen met mijn drie dochters. Allereerst bij zwemclub Koewacht en sinds we twee jaar geleden naar Middelburg verhuisden bij de Zeezwemmers, bekend van Zwemmen langs Walcheren en de Zeeuwse Kust. Op nieuw jaarsdag ben ik voor het laatst bij Vlissingen gaan zwemmen. De temperatuur was bijna ze ven graden. Dat was anderhalve graad meer dan op nieuwjaarsdag 2020. Voor mij als zwemmer natuurlijk fijn, maar voor het halen van de doelstellingen uit het klimaatakkoord van Parijs uiteraard een slechte zaak. We kun nen daar onze ogen wel voor sluiten, maar daar schiet niemand iets mee op. Er moet echt nog veel gebeuren om voor onze kinderen een duurzamere planeet achter te laten." GO ZATERDAG 23 JANUARI 2021 Matthijs Ruitenbeek bij Dow Terneuzen: „Omdat ik fietsen in Zee land niet zo leuk vind, ben ik gaan zwemmen in open water, samen met mijn drie dochters." foto anne hana Matthijs Ruiten beek is 2 fe bruari 1972 ge boren in Doorn, op de Utrechtse Heuvelrug. Na de basisschool ging hij naar een openbare mid delbare school in Zeist. Van 1990 tot 1995 studeerde hij scheikunde aan de Universi teit Utrecht, waar hij in 1999 ook promoveerde. Hij werkte vervol gens als onder zoeker bij che miebedrijf DSM in Sittard-Geleen, Limburg, en later bij het Saoedi- sche Sabic. Hij houdt zich nu als senior onder zoeker op de Re search- Devel- opment-afdeling bij Dow Terneu- zen voornamelijk bezig met duur zaamheidspro- jecten; circulaire economie en re ductie van CO2- emissie. Matthijs is ge trouwd en woont met zijn vrouw en drie dochters (15, 13 en 11) sinds twee jaar in Mid delburg, nadat ze eerder in Terneu- zen woonden. Bij Dow vond je wel wat je bij Sabic miste? Klimaatbeleid vind je belangrijk, als weten schapper ben je volop bezig daar handen en voeten aan te geven, maar er zijn altijd nog mensen die het probleem ontkennen. Klimaatontkenners zijn bij jou dus niet aan het goede adres?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55