'Hoe langer de lockdown duurt, hoe groter het risico is dat je 4 m 'Het onder houden van sociale contacten vinden we heel belangrijk' komen en gaan, continu. En ze worden met de auto gebracht en gehaald, of komen zelfstandig met de fiets. Het virus maakt het al leen allemaal een stuk gecompli ceerder. Van der Sluijs is daardoor op deze doordeweekse dag een soort verkeersregelaar. ,,Zou u niet hier willen parkeren, maar da^r? Dank u." Mensen laten bewegen Het is er Zeelandia Middelburg alles aan gelegen om zo normaal mogelijk te doen. De stelregel is: de gezondheid en de veiligheid van iedereen staan voorop en dus staat er op de website een zeer uitgebreid coronaprotocol, maar er wordt wél gevoetbald. ,,Alles wat kan, doen we", vertelt het be stuurslid. ,,Dat heeft twee rede nen. Enerzijds willen we mensen zo veel mogelijk laten bewegen; ze zijn lid geworden om te spor ten. Anderzijds zijn we een ver eniging; het bij elkaar horen, het samenkomen en het onderhou den van sociale contacten vinden we heel belangrijk. We hebben in het voorjaar van 2020, toen er helemaal niet getraind mocht worden, gemerkt dat je de bin ding met je leden kwijt kunt ra ken. Vooral de jongeren van 15 tot en met 21 jaar vormen een lastige groep. In die leeftijd krijgen ze andere interesses. Het is altijd al ingewikkeld om hen bij je ver eniging te houden, maar hele maal in een periode zonder voetbal. Dan gaan ze wat anders doen en zijn ze weg. Het is niet dat we veel leden verloren heb ben, maar we moesten er wel wat harder aan trekken om ze te be houden." Zoals de strijd tegen het corona virus heel de samenleving ont wricht, heeft ook de sport er da nig onder te lijden. Zeelandia Middelburg, met zo'n 1300 leden de grootste sportclub van de pro vincie, slaagt erin om het hoofd goed boven water te houden en de leden te blijven binden. Dit komt waarschijnlijk doordat voetbal buiten wordt gespeeld, de club een eigen accommodatie heeft en het ledenaantal fiks is. Het Mulier Instituut, een op de sport gericht onderzoeksbureau, stelde in no vember namelijk in de Tweede mo nitor sport en corona dat binnen sportverenigingen, verenigingen met een kleine begroting en/of een gering ledenaantal en clubs zonder eigen onderkomen zich ernstige zorgen maken over hun toekomst. Vooral zij hebben in 2020 te maken gehad met vertrek van leden en behoorlijke inkom stenderving. Doordat er nu weer een lockdown is en die alleen maar zwaarder wordt, blijven ook in 2021 veel clubs hun hart vast houden. ,,Het wordt steeds moeilijker om binding te houden met je le den", weet ook Ben van Olffen. Hij is voorzitter van de Belangen organisatie Amateur Voetbalver enigingen (BAV) en is al de v cennia verbonden aan Tho- lense Boys. „Hoe langer de lockdown duurt, hoe groter het risico is dat je leden kwijtraakt. Daar hoefje geen wiskunde voor gestudeerd te hebben, die relatie is één op één te leggen. Je zult dat zien bij de jeugd, maar vooral bij spelers van de lagere seniorenelftallen. Die hebben, doordat ze geen wedstrij den hebben en niet of nauwelijks trainen, een heel ander levens ritme gekregen. Sommige senio ren hebben al twintig of dertig jaar gevoetbald en waren altijd op zaterdag weg, maar nu zijn ze al weken op die dag vrij. Het gezin vindt dat vaak ook wel prettig en dan zie je dat de gedachte om te stoppen opspeelt." Dat geldt, zo stelt Van Olffen, niet alleen voor actieve leden. ,,Je hebt ook vrijwilligers die ineens een ander leven hebben. Degenen die trainen geven, hebben nog wel hetzelfde ritme gehouden, maar er zijn ook andere mensen nodig binnen je organisatie. Denk aan mensen die in de kantine staan. Krijg je die straks nog te rug?" Dat een club als Zeelandia Mid delburg het nog wel kan bolwer ken, snapt de voorman van de be langenvereniging wel. ,,Want die kunnen aan heel veel knoppen draaien." Voor kleinere clubs is het lastiger om steeds maar te schakelen en creatief te zijn, om dat die over minder menskracht beschikken en minder vet op de botten hebben. ,,We hebben nu al twee keer een enquête gehouden onder de 1600 clubs die bij ons aangesloten zijn. Je ziet in de ant woorden terug dat de niet al te grote verenigingen meer onder de lockdown lijden en sneller hun reserves moeten aanspreken. Wel blijkt dat de kleine clubs op het ZATERDAG 23 JANUARI 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Hans van der Sluijs, bestuur Zeelandia Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52