Jan Vantoortelboom Zullen we die gaatjes dan maar eens dichtpurren? Uit het nieuws O 'Als je collega's hebt zien happen naar adem, weet je waarom je het doet' DEZE WEEK IN Z. 'Tja, het is toch een stukje vrijheid wat je stralcs hopelijk terug krijgt 2 Het is een mooi woord. Het zou in de geneeskunde moeten worden gebruikt 6 MATTHIJS HEEFT BIJ DOW EEN MISSIE 8 BARBARA VOELT ZICH THUIS IN HOGEWEG 16 IVO DAALDER: 'VS KIJKEN WEER NAAR BUITEN' k werk graag in mijn nieuwe schrijfkamer. Het is een kleine hoek van het schrijfhuis dat we hebben gebouwd en dat ter beschikking staat van andere romanciers, dich ters, columnisten etc. Op dit ogenblijk (woensdagavond) waait het buiten hard, het gaat zelfs stormen vannacht, lees ik. En hier, in de open polders rond Ossenisse, kan het echt stormen. de winter van 2004. We woonden hier toen zo'n halfjaar. Ik dacht dat de zondvloed aangebroken was, een tweede 1953, wilde al het rubberbootje dat we in de zomer gebruikt had den om naar de plaat middenin de Westerschelde te roeien gaan opblazen. Ik kan me zelfs uit mijn jeugd in Elverdinge niet eens een noemenswaardige storm herinneren. Maar hier word je werkelijk uit je onderbroek geblazen. Zelfs nu, terwijl ik zit te schrijven, voel ik al koude tocht. Ergens dus nog een kiertje of spleet. Zoeken en dichtpurren. Dat purschuim was toch zo'n beetje een wonder middel heb ik gezien toen de bouwers bezig waren. Maar ook elders. Overal waar ge bouwd wordt, wordt naar hartenlust gepurd door een hele ploeg probate professio nele purrers. Ze gooien je dood met die spuitbussen, zeker als ze tussen de dak platen purren en je er ge boeid naar staat te kijken en voordat je het weet krijg je zo'n purbus op je voorhoofd en heb je er door de metalen onderrand een derde oog bij. En u weet of misschien niet wat een bekend spreek woord is in het Engels: Bad luck comes in threes. Oké. Als dat derde ongeluk maar niet betekent dat mijn eigen privéaf- voer gaat lekken, dan vind ik alles prima. Er zijn een aantal verklaringen voor dat spreekwoord, en de mooiste vind ik wel de volgende: het zou ontstaan zijn tijdens de Boeren oorlogen in Zuid-Afrika, zo zie je maar, de Nederlanders hebben het weer eens gedaan, want die Zuid-Afrikaanse boeren stamden af van Nederlandse kolonisten. Het verhaal doet de ronde dat de Britse soldaten het snel hadden afge leerd om met slechts één lucifer drie sigaretten aan te ste ken, want een Boerscherpschutter kreeg dat vlammetje al snel in de gaten, nam de tijd, mikte en vuurde en schoot zo de derde man naar de eeuwige jachtvelden. Bad luck comes in threes. Het gaat dus echt stormen vannacht. Wat als ze zonder vaccinatie de oude ren bij zorgcen trum Simnia in Domburg besmet? En maanden moet herstellen. Dan ga je afwegingen ma ken. Toch heeft ver zorgende Petra Wijkhuys (51) uit Westkapelle tot het laatste moment ge twijfeld over de prik. Terwijl ver pleegkundige Ina Augustinus (60), werkzaam bij zie kenhuis ZorgSaam in Terneuzen, het de hele tijd al zeker wist. Als één van de eersten kreeg Ina Augus- tinus een prik in haar bovenarm. Twijfels heeft ze geen moment gehad. ,,Tijdens de eerste golf heb ik ernstig zieke collega's in een zieken huisbed zien belanden. Mensen waar je een goede band mee hebt. Waar je nauw mee sa menwerkt. Die je meer ziet dan je eigen fami lie. Als je die zit happen naar lucht, dat hakt er in, geloof me." Bijwerkingen En natuurlijk heeft Augustinus nagedacht over de eventuele bijwerkingen die er aan het coro- navaccin kleven. ,,Stel dat er over twintig jaar bijwerkingen optreden. En die zijn te herlei den naar het vaccin. Dan ben ik 80. Daar maak ik me echt geen zorgen om. Toch begrijp ik wel dat jongere collega's, met een kinderwens, met vraagtekens zitten. En wellicht andere afwe gingen maken. Dat heb je te respecteren, vind ik." Last van bijwerkingen heeft ze geen mo ment gehad. ,,Je voelt het nauwelijks, die prik. Goed, een paar dagen later had ik een blauwe plek. Maar als dat alles is?" Volgende week krijgt ze haar tweede vaccinatie. ,,Hopelijk brengt het een beetje licht aan het einde van de tunnel. Toch heb ik me zelf het afgelopen jaar zel den onveilig gevoeld. In het ziekenhuis, met be schermende kleding, ben je veiliger dan in de super markt." Zo vol overtuiging als Ina Augustinus is, zoveel twijfel had Petra Wijkhuys uit Westkapelle, die als verzorgende bij zorgcen trum Simnia in Domburg werkt. ,,Inmiddels heb ik de knoop doorgehakt. Maar daar ging heel wat twijfel aan vooraf. Je hebt het er met collega's over. Je leest erover in de media. En ie dereen heeft een mening, zie dan maar eens een be sluit te nemen. Dat vond ik knap lastig." Als Wijkhuys vervolgens terugdenkt aan de verhalen over zieke collega's, die nog altijd niet de oude zijn, weet ze het wel. ,,Je gaat steeds meer nadenken over de vraag 'wat als ik het krijg en zonder het te weten de bewoners be smet?' Dat zou ik mezelf maar moeilijk verge ven. Of wat als ik straks niet meer kan hardlo pen, wat ik zo graag doe. Wat zou ik dan toch spijt krijgen dat ik mezelf niet heb laten vacci neren." Ook thuis had ze het erover. Met haar doch ter, die in de horeca werkt en al bijna een jaar thuis zit. ,,Die zei: ma, als ik met zo'n prik weer aan het werk kon, deed ik het meteen. Tja, het is toch een stukje vrijheid wat je straks hope lijk terug krijgt. Dat is waarom ik het doe." 19 Eureka! Het moment van Ab Osterhaus Het zou in de geneeskunde moeten worden gebruikt, dan kan er door taalgevoelige patiënten nog eens worden gelachen, door een chirurg mÊl, bijvoorbeeld, na het opere ren van twee liesbreuken en een navelbreuk: zullen we die gaatjes dan maar eens dichtpurren, meneer Van toortelboom? Gaat u uw gang maar, dokter. Pur me maar eens lekker dicht, zo dat ik niet ga lekken als een vergiet wanneer ik een sterk Belgisch biert j e drink, want anders krijg ik vlekken op mijn schoenen. En over lekken gesproken, die heb ik hier deze week wel gehad: de afvoer in de keuken en het bad. Al les lekt. Ik moest zelfs de handen uit de mouwen steken. ZATERDAG 23 JANUARI 2021 GO De eerste keer dat ik in zo'n storm terechtkwam was in Ina Augustinus. foto anne hana Petra Wijkhuys, verzorgende Uitbarsting. KIEK! P10 9 Zo gezien Toeslagenaffaire treft ook gemeenten 12 Saskia Noort The future is female? 13 Diplomatenpaspoort Gewild bij criminelen 18 Wetenschap Wijn in de ruimte Het is een mooi woord ook.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50