l Y J Grote uitbraak Britse variant in Lansingerland blijft uit f L 1 _LVs A A 4 Lockdowns, avondklokken en mondkapjes. Paul Roerbag en zijn gezin weten niet beter. De Gelderlander emigreerde in de zomer van 2019 naar Oostenrijk en toen kwam de pandemie. „Wij zitten inmiddels in de derde lockdown, met meer maatregelen dan in Nederland, maar er is goed mee te leven.'' h 1 Hij las de brievenpagina's van de kranten, zag wat peilingen en 'hoopt' nu dat zijn instinct klopt. Premier Mark Rutte rekent erop dat er in Nederland 'voldoende draagvlak is' voor de avondklok. ,,Mijn indruk is dat mensen zoiets hebben van: Joh, laten we door de zure appel heen bijten.'' Om gehoorzaamheid af te dwingen zal 'niet op iedere straat hoek een agent staan', zei hij gis termiddag. ,,Maar het is wel de be doeling dat alleen de mensen op straat zijn die als mantelzorger op pad zijn, die de hond uitlaten, of aan de weg aan het werk zijn.'' Want vanaf vanavond 21.00 uur geldt het landelijke straatverbod, tot 4.30 uur de volgende dag. En dat tot 9 februari. Of de maatregel ook na 9 februari dreigt te worden verlengd? ,,Ik kan geen garanties geven. Maar hij staat bovenaan de lijst van maatregelen om te schrappen. Je gooit deze het liefst meteen de prullenbak in.'' Toch is de 'rotmaatregel' een 'noodzake lijke'. „Vanwege de zeer grote be zorgdheid rond de nieuwe varian ten. En omdat je op deze manier ietsj es eerder wat perspectief hebt op versoepelingen.'' Zelf neemt hij zaterdagavond de net verschenen biografie van Hans van Mierlo erbij. Om nog wat begrip bij anderen te kweken: ,,We zullen nog even moeten doorbijten, maar er is wel licht aan het einde van de tunnel.'' En voor de kniesoor: Niet alleen de premier, als leider van de grootste liberale partij van ons land, worstelt met de 'ingrijpende maatregel'. D66 was in november nog tegen de avondklok, maar stemde deze week toch in, net als GroenLinks, SP en PvdA. Fractie leider Rob Jetten deed gisteren via sociale media nog uitgebreid ver slag van zijn overwegingen, om de teleurgestelde achterban te paaien. Hij wijst erop dat het OMT, nog meer dan voorheen, wijst op de besmettelijker Britse variant: ,,Er is reden om nu onge ruster te zijn dan voorheen.'' Vier op de vijf Kamerleden sstemden in met de avondklok, terwijl een grote meerderheid eerder nog tegen was. De overge bleven tegenstanders blijven het middel te zwaar vinden. Kan zo'n ingrijpende maatregel het draag vlak ook niet aantasten voor an dere coronamaatregelen? En waarom was er niet eerder begon nen met vliegverboden? Of het sluiten van bedrijven die perso neel toch onnodig naar kantoor la ten komen? Op die punten maakt het kabinet nu haast. In de Kamer vermoedden enkelen dat er nu spoed is, zodat ook de avondklok dan voldoende steun zou krijgen. Rutte wees dat af: ,,Er zijn geen politieke spelletjes gespeeld. Nie mand zit op deze maatregelen te wachten, maar het moet even." Paul Roerbag (52) mag je een erva ringsdeskundige noemen, als het gaat om hoe om te gaan met lock- downs en avondklokken. Samen met vrouw Miriam (50) en zoons Kjell (18) en Quirin (20) emi greerde hij in juli 2019 goed voor bereid uit het Gelderse Vuren naar Oostenrijk. Daar wachtte een baan als regiomanager van de winkel keten Action. Overal aan gedacht, alle mogelijke tegenslag ingecal culeerd. Behalve dus een corona- pandemie en drie lockdowns. ,,Al in de eerste lockdown in het voorjaar ging het land compleet dicht, inclusief avondklok vanaf acht uur'', vertelt Roerbag vanuit de auto. De Action-winkels moch ten alleen nog levensmiddelen, dierenbenodigdheden en huis- houdproducten verkopen en daarop werd streng gecontroleerd. Nieuwe gevallen per dag per miljoen xAv Na een redelijk rustige zomer be gonnen in september de besmet tingsaantallen in Oostenrijk weer te stijgen. Een maand later was de avondklok terug en begon de tweede lockdown. ,,Dat was span nend want als gevolg van het toe risme waren er even meer be smettingen dan in Nederland ter wijl we de helft van het aantal in woners hebben.'' Als het om skiën gaat, is de discipline in Oostenrijk soms ver te zoeken 7 december konden de winkels weer open. De regering wilde de detailhandel niet het Weihnachts- geschaft onthouden, de belangrijk ste omzet van het jaar. Maar derde kerstdag sloot alles weer en dat is nu alweer verlengd tot eind fe bruari. En het wordt weer strenger van wege de vrees voor de Britse vari ant. ,,Je moet nu twee meter af stand van elkaar houden in plaats van één en alleen FFP2-mondkap- jes zijn vanaf maandag nog toege staan. Alle supermarkten mogen die alleen tegen kostprijs verko pen. Ze kosten 59 cent per stuk.'' Het dagelijks leven in die tijd is gauw verteld: werken, boodschap pen doen en een beetje sporten. Vrouw Miriam verloor als yoga- en pilatesinstructeur twee keer haar baan, omdat de fitnesscentra moesten sluiten. Je kan in Oosten rijk veel makkelijk worden ontsla- gen dan in Nederland, ook daar moet je mee dealen, aldus Paul. Net zoals zijn zoons ermee moe ten leven dat er geen sociale acti viteiten zijn. Skiën Een paar keer gingen ze skiën, maar dat is inmiddels niet meer verantwoord, vindt Paul. Ga Oos tenrijkers maar eens vertellen dat ze niet op de lange latten mogen. Dat zou net zo onrealistisch zijn, als Nederlanders blokkeren de ijzers onder te binden als de rayonhoofden net het ijs veilig hebben verklaard. ,,Op de piste kun je goed afstand houden, maar je moet op een ge geven moment de stoeltjeslift in. Oostenrijkers zijn gedisciplineer- der dan Nederlanders en dat helpt bij het navolgen van coronamaat regelen. Er worden hier bijvoor beeld hoge boetes gegeven en ver halen van mensen die de regels OOSTENRIJK Op deze manier heb je ietsjes eerder wat perspectief op versoepelingen In november en december werden op basisschool Willibrord in het Zuid-Hollandse Bergschenhoek bij elkaar 46 mensen positief getest op de Britse variant van het coronavi rus. Dat leidde tot veel onrust. Eind december werd daarom de directe omgeving van de school - docenten, ouders, kinderen, huis genoten - opgeroepen voor een test. Van de 684 deelnemers testte onge veer 10 procent (70 mensen) posi tief op het coronavirus. Onder hen werden nog eens 24 gevallen van de Britse variant aangetroffen. Begin januari kwam er een ver diepend onderzoek bij medewer kers, kinderen en huisgenoten van omliggende scholen en kinderdag verblijven. Van de 1200 tests pakte 2 procent positief uit. Slechts een van de aangetroffen positieve ge vallen was van de Britse variant. Sinds half januari wordt de hele bevolking van Lansingerland (63.000 mensen) aan een test on derworpen. Van de 27.000 tests die inmiddels geanalyseerd zijn, waren er 242 positief. Ongeveer 12 procent van de positieve gevallen is van de Britse variant. Koopmans: ,,Dat is een hele ruwe eerste schatting. Als dat zo blijft, betekent het dus dat de variant op een laag pitje circuleert.'' De be langrijkste conclusie is volgens haar 'dat het aantal nieuwe dagelijkse gevallen ook in Lansingerland om laag gaat'. Ofwel: de aanwezigheid Als het zo blijft, betekent het dat de variant op een laag pitje circuleert van de Britse variant op de basis school in Bergschenhoek heeft niet tot een massale uitbraak geleid. Toch vermoedt GGD Rotterdam Rijnmond nog steeds dat Britse va riant besmettelijker is dan de be staande. Directeur Saskia Baas: ,,De resultaten die we tot nu toe hebben, laten zien dat de Britse variant met name op de Willibrordschool flink is verspreid onder leerkrachten en leerlingen, en ook onder de gezin nen van deze mensen. Dit maakt de aanname dat deze variant besmet telijker is dan de 'gewone' variant waarschijnlijker.'' De uitbraak op de school is in middels uitgedoofd. Uit gesprekken met de school bleek dat de gel dende coronamaatregelen goed werden nageleefd. Ook dit sugge- reert dat de Britse variant besmet telijker is, waardoor de verspreiding sneller gaat, schrijft de GGD. Dat de rest van de gemeente nog niet is overspoeld door de variant, leidt bij de GGD niet tot andere conclusies. Koopmans: ,,Het onder zoek loopt nog, dus we weten nog niet precies hoeveel van de positie ven welk virus hebben. Het kan zo zijn dat de verspreiding op een laag pitje doorgaat, totdat er ruimte ont staat. We blijven dat monitoren.'' Voor D66 waren de voorlopige resultaten van de Lansingerland- studie aanleiding om te hinten op een eerdere opening van de basis scholen. Voor conclusies over de rol van kinderen in de verspreiding van het virus is het echter nog te vroeg, waarschuwt Koopmans. zaterdag 23 januari 2021 Rutte pakt dik boek tijdens 'rotmaatregel' 'Het kan hè, dat Premier Mark Rutte 'vermoedt' dat het stil op straat wordt van avond, omdat er 'genoeg draagvlak' zou zijn in de maat schappij voor de avondklok. Zelf pakt hij er een dik boek bij. Tobias den Hartog Den Haag - Premier Mark Rutte Bob van Huët Vuren 7-daags gemiddelde 800 1 1 700 Nederland 600 500 400 300 200 1 100 O II >ostenrijk aug sep okt nov dec jan BRON: OUR WORLD IN DATA JOHNS HOPKINS UNIVERSITY - Paul Roerbag De Oostenrijkse bondskan selier Sebastian Kurz oogstte internationaal bijval voor zijn stevige en preven tieve ingrijpen. Dat heeft drie lockdowns opgeleverd. Oos tenrijk, in oppervlakte twee keer zo groot als Nederland maar met een lagere bevol kingsdichtheid (negen miljoen inwoners) had tot gisteren ruim 400.000 besmettingen en betreurt 7330 doden. De scholen blijven tot half februari dicht, de toeristische sector en de horeca tot 1 maart. De aanwezigheid van een groot cluster van de Britse variant op een basisschool in Bergschen- hoek heeft niet geleid tot een grote uitbraak in de gemeente Lansingerland. Toch wil dat niet zeggen dat de Britse variant minder besmettelijker is, zegt vi- roloog Marion Koopmans. Adrianne de Koning Sander van Mersbergen Bergschenhoek -Viroloog Marion Koopmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4