Samen geloven in de toekomst 10 ZEELAND KLOOSTERGANGEN REM VAN DEN BOSCH RONDT DRIELUIK AF/ Met 'Zeeuws Meisje' creëerde Rem van den Bosch een rijk geschakeerd project. Waarmee hij vrijheid, gelijkheid en broederschap in een nieuw Zeeuws daglicht zet. Puur fotografisch gezien is dit de sterkste reeks Monnikenwerk Een tentoonstelling in de Kloostergangen van het Abdijcomplex in Mid delburg markeert de af ronding van het drie luik. Rem van den Bosch creëerde met een team van vakmensen een nieuwe versie van de Zeeuwse streekdrachten. Met foto's van Zeeuwse dracht in de regenboog kleuren verbeeldde hij het thema 'gelijkheid', acceptatie van ieder een, ongeacht geslacht en seksuele geaardheid. Daarna kwam 'vrijheid' aan de beurt. Via een reeks foto's van 26 meisjes uit 18 landen, allemaal ge kleed in Walcherse dracht, stelde hij op een andere manier de vraag naar acceptatie van de ander. Sluit je de grenzen van je hart en je land voor wie een andere etniciteit of cultuur heeft of ergens anders is geboren? Van den Bosch verbond die vraag met de vier vrijheden van Roosevelt. Mijn probleem bij dit project was dat de meisjes dra gers waren van een boodschap die ze niet zelf hadden verzonnen. Maar het enthousiasme bij de kin deren en hun ouders zette mijn kijk in een ander licht. Broederschap Het laatste deel van het drieluik is 'broederschap'. Voor dit project is de Walcherse dracht getransfor meerd tot een eigentijds feest van schoonheid. De stoffen waarmee het team de kleding maakte zijn bedrukt met gefotografeerde mo tieven uit het Zeeuwse landschap: de oogst van het land, de zon die de lucht oranje kleurt, het basalt van de dijken. In dat opzicht is deze reeks vooral een ode aan Zeeland. Meer nog dan in de eerste serie zoekt Van den Bosch de relatie met de mooiste plekken van Zeeland, de plekken waar de relatie van land, water en lucht zich uniek manifes teert. De motieven van de kleding rijmen met hun omgeving. Puur fotografisch gezien is dit de sterkste reeks. Inhoudelijk refereert Van den Bosch vooral aan de 'zorg voor de wereld'. Door de verbondenheid van de omgeving met de kleding wordt duidelijk dat de dragers niet los gezien kunnen worden van de aarde waarop en waarvan ze leven. De sociaal-maatschappelijke aspec ten komen in de foto's minder uit de verf. Ze krijgen in het boek bij de tentoonstelling wel alle ruimte. Sprookjesachtig De tentoonstelling in de Klooster gangen ademt een bijzondere sfeer. Gekleurde spots geven de ruimte iets sprookjesachtig. De grootste foto's hangen aan de wanden, klei- nere zijn op hekken bevestigd: een verwijzing naar 'werk-in-uitvoe- ring'. In het project 'Zeeuws Meisje' is kunst meer middel dan doel. Van de Bosch gebruikt zijn schitterende foto's om mensen te activeren en met elkaar te verbinden. Het sa menwerken en het gesprek aan gaan zijn belangrijke aspecten van het project, dat ik zie als community arts op grote schaal. Er is een prima website, een door honderden scho len afgenomen educatief pro gramma en posters waren gratis verkrijgbaar om overal op te han gen. Elk onderdeel van het project is zorgvuldig uitgevoerd. De drie aan 'Zeeuws Meisje' gewijde boe ken zijn een waardevolle bekro ning van een inspirerend project. Het leuke van samen lekker thuis zijn is er wel af. Ook van bijeenkomsten of krin gen die niet doorgaan (fijn een avond thuis!). Het zingen is ons al lang vergaan. We hebben ontzag voor een Britse mutant van het vi rus, voegen ons naar door de over heid opgelegde regels. Op som mige momenten lijkt het een kunst om de vrede te bewaren. Waar verschillen van mening ontaarden in conflicten, kan het hevig uit de hand lopen. Thuis, maar misschien wel juist in ge loofsgemeenschappen. Welk ge bod weegt zwaarder: zondagshei liging met kerkdienst of gehoor zaamheid aan de overheid zonder? Het is geen conflict, maar met een beetje fantasie zou het er zo maar een kunnen worden. De SGP'ers Harry van der Maas (gede puteerde) en Chris Dekker (wet houder Middelburg) denken ver schillend over kerkgang in corona- tijd. 'Toe maar, doe maar venti leert Van der Maas. 'Nee, niks er van deuren dicht, blijf thuis', ver kondigt Dekker. Het Reformato risch Dagblad plaatste van de laat ste hierover een ingezonden brief. Verbeten strijd Nu behoort de een tot de gerefor meerde gemeente in Aagtekerke en de ander tot die in Middelburg Zuid. De mannenbroeders zullen dus wel niet ieder aan een kant van één kerkdeur gaan staan sjor ren. Maar stel dat in vervolg op de ingezonden brief van Dekker an dere Zeeuwen uit gereformeerde gemeenten zich in het debat men- gen en zich bekennen tot de ene of andere partij. Dan kan het zomaar gebeuren dat zij zich ingraven en zo'n verbeten strijd gaan voeren dat er - als in een loopgravenoor log - slachtoffers vallen. Het kan niet en mSg niet, volgens de Bijbel, maar het gebeurt. Soms leiden conflicten binnen geloofsgemeenschappen tot split singen, zoals in 2017 in Kruiningen, om even in de orthodoxe hoek te blijven. Maar vrijzinnigen kunnen ook ruziën. In de Koorkerkgemeen schap in Middelburg zet men zo eens in de 25 jaar na schermutselin gen de klokken weer eens gelijk. Je moet ook maar willen samenwer ken als Vrijzinnig Hervormden, Remonstranten en PKN'ers. Mediation Maar hoe dan ook, bij elkaar weg lopen is niet nodig, evenmin als blijvende schade. Er bestaat churchmediation: het in kerkelijke kring samen oplossen van een conflict of meningsverschil. Het gaat dan niet over gelijk hebben of gelijk krijgen, maar om vertrou welijke en vrijwillige gesprekken onder leiding van een neutrale mediator. Het is een methode waarbij in een conflict betrokken mensen naar elkaars verhaal luis- teren: de verschillende waarhe den, die niet meer in één verhaal passen. Maar, wat maakt dat verschillen in opvattingen mensen zo raken dat ze er ruzie over krijgen? Hoe komt het dat het zo'n pijn doet? Daar woorden voor vinden, dat kan al een heel verschil maken. Het conflict de-escaleert. Mensen kunnen conflicten hetzelfde bele ven, overeenkomsten vinden en zelfs creatief ruimte scheppen als zij uiteindelijk niet naar het verle den, maar de toekomst kijken. Een mediator houdt het proces en de spelregels in de gaten. Mediation binnen kerken is een aparte tak van sport. Conflicten mogen er niet zijn, maar ontvlammen des te sneller. Geloven doen mensen met hart en ziel en wie komt aan wat heilig is zaterdag 23 januari 2021 Zeeuws Meisje is moreel appel Nico Out Recensie 'Zeeuws Meisje, #Broederschap'. Rem van den Bosch. Kloostergan gen, Abdij, Middelburg. Tijdelijk gesloten. Informatie over heropening op zeeuwsmeisje.nu. Boeken te koop op website en via de boekhandel. José Baars José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Foto's van het project Zeeuws Meisje van Rem van den Bosch. fotos nico out

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38