II Laat van je horen via 'Nederland in gesprek' 8 ZEELAND Nog een klein zetje en na veertig jaar is hij terug in Zeeland, de otter. De 'eerste otter' bleek een nerts te zijn. TERUGKEER NATUURGEBIEDEN ZIJN ER KLAAR VOOR Luud Persijn, die in het buitengebied van Koe wacht woont, dacht er kort geleden al een otter gezien te hebben, maar helaas. ,,Het bleek een Ameri kaanse nerts te zijn." Persijn heeft de nerts niet in levenden lijve ge zien. Achter zijn huis aan het Kruispad bij Koewacht, tegen het Pereboomsgat, heeft hij een 'ca- meraval' gezet. Dat klinkt enger dan het is. Dieren worden er niet letterlijk door in een val gelokt. De camera registreert alleen de bewe gingen, bij daglicht en in het don ker. Op opnames van die camera heeft Luud de nerts gezien. ,,Een Amerikaanse nerts lijkt veel op een otter, maar toen ik goed keek, bleek die veel kleiner dan een ot ter." Op een kilometer afstand, in België, zit een nertsenfokkerij. Het dier moet daar ontsnapt zijn. Geduld Nog geen otter dus bij Koewacht, maar dat is 'een kwestie van ge duld hebben', voorspelt ecoloog Pepijn Calle van stichting Het Zeeuwse Landschap. ,,Natuurge- bieden in Zeeland zijn er klaar voor om de otter opnieuw te ont vangen. Er is genoeg voedselaan bod, de waterkwaliteit is sterk ver beterd en ze leven al aan de gren zen van de provincie, zoals hier bij Koewacht." Het Zeeuwse Land- schap wil zich niet laten verrassen, en heeft dankzij financiering door de provincie een otterproject op gezet. Twintig wildcamera's zijn beschikbaar gesteld aan een team van vrijwilligers. Inmiddels is circa de helft actief. Pepijn: ,,We zetten ze op de kansrijkste locaties in. Als de otter daar is gesigna leerd, kunnen we verder met de minder kansrijke locaties. Zo brengen we het hele leefgebied in kaart en kunnen we zo nodig be schermingsmaatregelen nemen." Dat het Pereboomsgat, een oude kreek, een locatie is waar otters zich thuis kunnen voelen, is wel zeker. Persijns schoonvader woonde eerder op de hoeve aan het Kruispad. ,,Hij heeft nog otters gezien, heeft hij me ooit verteld." Autoverkeer Slechte waterkwaliteit en vervol ging hebben otters door heel Ne derland de das omgedaan, én vooral het drukkere autoverkeer. Het laatste is niet veranderd, maar in toenemende mate houden weg en waterbeheerders rekening met de soort. Ook in Zeeland zijn in 'ottervriendelijke' gebieden fau napassages aangelegd om straks aanrijdingen zo veel mogelijk te voorkomen. Elders in het land, vooral in het noorden, is het gelukt De otter is één van de bijzonderste Nederlandse zoogdiersoorten de otter terug te laten keren. ,,In heel Nederland zijn er nu 450 en de groei zet door", zegt Calle. Bevers De bever is de otter al voorgegaan in Zeeland. In de Otheense Kreek tussen Zaamslag en Spui zit er sinds een paar jaar één. De camera van Persijn heeft ook een bever vastgelegd. Dat zijn bemoedi gende signalen voor Zeeuwse ot terliefhebbers. Otters kunnen pro fiteren van de aanwezigheid van bevers. Bevers houden bij vorst wakken open, waardoor otters kunnen blijven vissen en bever burchten worden ook door otters gebruikt. En waarom is het zo belangrijk dat de otter terugkomt? Pepijn: ,,De otter is één van de bijzonder ste Nederlandse zoogdiersoorten. Zijn terugkeer zou de kroon zijn op alle inspanningen voor het her stel van natte natuurgebieden." Arjen Nijmeijer Vlissingen Toch zijn ze belangrijk, met de Tweede Kamerverkiezingen in aan tocht. Nu we in een langdurende lockdown wat meer op onszelf zijn teruggeworpen, valt het niet mee om met anderen in gesprek te gaan over deze thema's. Wij willen u daar graag bij helpen. Nooit was een goed gesprek meer welkom dan nu. We slaan ons gro- tendeels manmoedig door de lock- down heen, al maandenlang, maar drijven we daarmee ook niet steeds verder uit elkaar? Kloof na kloof ontstaat, het debat op sociale media verliest steeds meer de nuance. Ho ren we elkaar nog? En is zoveel te bespreken: corona, de avondklok, de groeiende ongelijkheid, de zorg en het klimaat om maar eens paar hele grote thema's te noemen. Uitbreiding Om het gesprek tussen mensen met verschillende meningen op gang te brengen, lanceerde De Volkskrant in het najaar van 2020 'Nederland in gesprek'. Dat werd een overweldigend succes met maar liefst achtduizend aanmel dingen. Dat verdiende opvolging, maar wellicht ook uitbreiding. En dus zocht De Volkskrant de samen werking met de PZC, zes andere re gionale titels en het ^D. Om uit te zoeken of we het gesprek weer op gang kunnen brengen. Het doel van het programma is niet om het met elkaar eens te worden, maar om naar elkaar te luisteren, te discus siëren en bruggen te slaan. Een an dermans perspectief, beperkingen en ideeën kunnen een mens aan het denken zetten. Want soms is luisteren waardevoller dan praten. Om een gesprekspartner te vin den met een andere kijk op de we reld, leggen we deelnemers zeven controversiële vragen voor. U geeft daar online antwoord op en vervol gens wordt u gekoppeld aan ie mand bij u in de buurt. Daarmee kunt u in gesprek, maar mochten de regels zijn zoals ze nu zijn, is het na tuurlijk niet onze bedoeling om duizenden mensen op de been te brengen. Zijn de regels nog streng, dan kunt digitaal met elkaar in ge sprek, via de laptop of telefoon. 'Nederland in gesprek' bouwt voort op een idee van het Duitse weekblad Die Zeit. Dat brengt al een aantal jaar duizenden Duitsers aan weerszijden van het opiniespec trum bij elkaar onder de noemer 'Deutschland spricht'. Het project kreeg onder de noemer My Country Talks internationaal navolging, bij voorbeeld in het Verenigd Konink rijk, België, Zweden, Italië, Frank rijk, Polen en Zwitserland. Op zondag 14 maart ontmoet u uw gesprekspartner op een locatie die u samen kiest, of digitaal. De in houd van de gesprekken blijft volle dig privé. De inschrijving van Ne derland in gesprek loopt van 23 ja nuari tot en met 28 februari. meer op: pzc.nl/ingesprek zaterdag 23 januari 2021 Otter staat aan Zeeuwse grens Harmen van der Werf Koewacht Luud Persijn bij de wildcamera aan het Pereboomsgat bij Koewacht, waarmee hij hoopt de eerste otter vast te leggen die Zeeland bin nentrekt vanuit België. foto anne hana Inzet: De nerts aan het Pereboomsgat waarvan eerst werd gedacht dat het een otter was. foto luud persijn - Pepijn Calle, ecoloog Moeten we over op kernener gie? Is de basisbeurs klaar voor een comeback? Moet de zorg premie leeftijdsafhankelijk? Grote onderwerpen die onder gesneeuwd dreigen te raken door alles wat met corona te maken heeft. Nederland in gesprek. LOGO MAT RIJNDERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36