Kan het nog, de ultieme foto van de Oostkerk maken? Heel hoge kranen voor WVO-torens 6 'Dit was een Grapperhausje' In een artikel op zijn Facebookpa- gina trekt Omta fel van leer. Hij zegt dat het niet te verkopen is dat de Goese raad zichzelf in deze tijd een uitzonderingspositie geeft. 'Hoewel ik lenig van geest ben, heb ik geen idee hoe ze dit denkt te rechtvaardi gen tegenover de Goese burgers die zich wél aan steeds strengere maat regelen moeten houden', aldus de PvdA'er. Hij verwijst naar het boek Animal Farm van George Orwell. 'Sommige dieren zijn gelijker dan anderen. Bij Orwell zijn dat de var kens, bij ons de helft van de raads fracties en de burgemeester.' Gesloten deuren Wat is er aan de hand? Voor donder dag stond een reguliere raadsverga dering op de agenda. Maar ook moest de raad achter gesloten deu ren een besluit nemen over een on derwerp dat niet openbaar kon wor- Elke partij heeft gewoon zijn zegje kunnen doen over alle onderwerpen den behandeld. Maar zo'n besloten vergadering mag volgens de wet niet digitaal plaatsvinden. De raadsleden moesten dus sowieso bij elkaar ko men. En dus was de vraag: doen we, als we er toch zijn, dan ook de regu liere vergadering fysiek?'' Vier fracties kozen daarvoor, na melijk CDA, VVD, SGP/CU en GroenLinks. Vier andere partijen (Nieuw Goes, PvdA, PvG en D66) wilden de reguliere raadsvergade ring digitaal doen. Een gelijkspel, dus. De burgemeester moest de knoop doorhakken en koos voor een reguliere vergadering in fysieke vorm. Daarop is wel besloten beide vergaderingen met slechts 13 van de 25 raadsleden (de helft plus één) te doen. Zo waren er toch minder mensen in de raadszaal. Elke fractie mocht naar rato van grootte één of meerdere raadsleden afvaardigen. Dat zint Omta ook niet. Hij was één van de afvallers (namens de PvdA was fractievoorzitter Marco Eestermans aanwezig) en stelt dat hij zijn werk als raadslid dus niet kon doen. Lukasse (SGP/CU) zet daartegenover dat er geen contro versiële onderwerpen op de agenda stonden. ,,Elke partij heeft gewoon zijn zegj e kunnen doen over alle on derwerpen.'' Lukasse vindt dat Omta de kwestie groter maakt dan hij is. Het was volgens hem een praktische keuze om de vergadering in fysieke vorm te doen, aangezien raadsleden toch lijfelijk aanwezig moesten zijn voor het besloten deel. Lukasse en burgemeester Margo Mulder vinden het jammer dat nu het beeld ontstaat dat de gemeente raad lak heeft aan de coronaregels. Mulder zegt dat digitaal vergaderen bij de gemeente juist het uitgangs punt is, voor zowel de gemeenteraad als ambtenaren. ,,De komende raadsvergaderingen zullen zeker ook weer digitaal zijn'', zegt ze. ,,In dit geval waren er specifieke om standigheden om daarvan af te wij ken.'' De burgemeester wijst daarbij ook op een inspreker die zich had aangemeld en een raadslid dat moest worden beëdigd. ,,Het is ook niet dat we een extra contactmo ment hebben gecreëerd, want we moesten sowieso samenkomen.'' Defensie-overleg Omta verandert niet van mening. Hij begrijpt dat de besloten vergade ring in fysieke vorm moest plaats vinden, maar vindt dat het reguliere deel digitaal gehouden had moeten worden. Dan hadden alle raadsleden eraan kunnen meedoen, in plaats van slechts dertien. Overigens meent zowel Omta als Mulder dat de regering moet regelen dat beslo ten vergaderingen ook digitaal mo gen. Omta wijst op RTL-journalist Daniël Verlaan, die wist in te loggen bij een geheim defensie-overleg. ,,Zo'n overleg, van landsbelang, mag dus wel digitaal. Maar een besloten vergadering in Goes niet.'' GroenLinks-raadslid André Al- ting stemde voor fysiek vergaderen, maar laat weten dat hij dat besluit op woensdagavond heel snel moest ne men, terwijl hij aan het werk was. Als hij de gevoeligheden bij andere fracties had gekend en meer tij d zou hebben gehad, had hij wellicht een andere keuze gemaakt. Iedereen mag meedoen en de fo to's mogen nieuw zijn maar ook oude beelden zijn welkom. Er is wel één belangrijke beperking: ze mogen met bewerkt zijn. 'Bij twij fel kan de organisatie de originele foto opvragen. De foto mag niet voorzien zijn van later toege- voegde teksten of beeldmateriaal', staat in de wedstrijdreglementen van Stichting De Oostkerk. Zeker nu de lantaarn van de Oostkerk verlicht wordt (zeker tot eind april) wordt De Oostkerk meer dan ooit gefotografeerd, con- stateert Leo Hannewijk van Stich ting De Oostkerk. ,,Tussen 1 fe bruari en 1 mei houden we een fo towedstrijd met de mooiste foto's van De Oostkerk. De inzendingen zijn te bekijken via deoostkerk.nl." Elke deelnemer mag maximaal twee foto's insturen. Hij of zij moet die ook zelf hebben gemaakt en de auteursrechten bezitten; de fotograaf behoudt ook de rechten over zijn beelden. Een vakjury kiest de kwalitatief mooiste foto uit. Ook kan het publiek stemmen uitbrengen en daarbij wint de foto met de meeste stemmen. Deelname aan de fotowedstrijd is gratis. De foto's moeten van goede kwaliteit zijn in JPG-for- maat met een bestandsgrootte van maximaal 1 Mb. Inzenden moet via de website van de Oostkerk met vermelding van naam en e-mail- adres. VLISSINGEN De laatste bouw- kranen die ooit zullen draaien boven de oude scheepshelling aan de kop van het Dok zijn in opbouw in Vlissingen. Komend jaar bepalen zij het zicht op het stadscentrum, als vroeger de kranen van de Scheldewerf. Maar wat er gebouwd wordt moet ditmaal niet van de hel ling glijden, maar bedekt die juist voor altijd. Twee Liebherr-bouwkranen van zeventig en zestig meter hoog worden sinds afgelopen week met hulp van een tele scoopkraan opgebouwd. Die te lescoopkraan kon maar net aan het propvolle bouwterrein op, waar de drie woontorens van het complex Kop van het Dok voor zorgverlener WVO ge bouwd worden, vertelt pro jectleider van Bouwgroep Pe ters Ewout Dek. Aan de torens komen gie ken van vijftig meter lang. De hijslast is twaalf ton, ze ven ton aan de giekpunt. De kranen kregen forse funderingen, met 23 meter lange palen en 150 kuub betonpoer in de putten. Dok II, de middelste to ren met 11 verdiepingen en 65 appartementen, is bijna uitverkocht. Dok III, de oostelijke toren, telt 36 appartementen op 10 verdiepingen. De prijzen liggen tussen de drie en vijf ton. zaterdag 23 januari 2021 Rel in raad over fysiek vergaderen 'De Goese gemeenteraad heeft een Grapperhausje gedaan!' Dat zegt PvdA-raadslid Wiert Omta. Hij heeft er geen goed woord voor over dat de raad donder dag fysiek bijeen is gekomen voor de reguliere raadsvergade ring. Raadslid Johnny Lukasse (SGP/CU) vindt dat Omta wel heel grote woorden gebruikt. ,,Hij trekt het erg uit de context. Gaan we als raadsleden zo met elkaar om?'' Rob Paardekam Goes - Johnny Lukasse, SGP/CU PvdA-raadslid Wiert Omta. ARCHIEFOTO MECHTELD JANSEN Van verre, van nabij. Van buiten, van binnen. In het licht, in het donker. De Oostkerk is altijd en overal mooi. Op sociale media verschijnen zo veel mooie fo to's van het Middelburgse mo nument, dat er nu een heuse fo towedstrijd is uitgeschreven. De winnende foto's worden tentoongesteld tijdens de Kunst- en Cultuurroute Middel burg. Maurits Sep Middelburg De Oostkerk in Middelburg, al vaak gefotografeerd. Rechts de twee kranen die de Dok-to rens gaan bou wen, links de kraan die de kranen bouwt. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34