Liduina (87) maakte al eens een avondklok mee Dip in transplantaties door corona ZEELAND 3 VAN DE GEZICHTEN IN NIEUWE CAMPAGNE De campagne gaat vandaag van start. In een filmpje is te zien hoe de blije Emma op haar bed springt, maar ook verdrietig op datzelfde bed zit. Samen met haar juf heeft ze gisteren het filmpje ook in haar klas op Ter Tolne laten zien. ,,Klasge- nootjes stelden allerlei vragen en die hebben ze samen beantwoord", zegt Mariëtte. ,,Nu weet heel de klas precies wat er aan de hand is. Een klasgenootje wilde haar hele spaar pot aan Emma geven. Ze zei: 'Dan kunnen we haar beter maken'. AFNAME IN 2020 'Ontheffing verbod voor 'n vrou welijk persoon beneden 16 jaar om zich buiten op te houden', is de eer ste regel op het kaartje dat me vrouw Suyker uit de oude doos heeft gehaald. ,,Dit soort dingen gooi ik gewoon niet weg'', verklaart ze. Als jong meisje maakte ze in haar woonplaats Rotterdam de oor log mee en ook toen was er een avondklok, ingevoerd door de Duit sers om mogelijke verzetsactivitei ten te dwarsbomen. Spertijd Het document gaf de nu 87-jarige inwoonster van Vlissingen de mo gelijkheid toch te gaan zwemmen. ,,Ik had in die tijd zwemles en heb door de ontheffing toch mijn di ploma kunnen halen'', vertelt ze. Hoewel de avondklok - toen ook wel spertijd genoemd - veelal gold tussen middernacht en 4 uur 's ochtends, doet de ontheffing van mevrouw Suyker vermoeden dat in Rotterdam ruimere tijden werden aangehouden. Het gaf haar name lijk toestemming om tussen half 7 Ik kreeg ontheffing voor zwemles en half 8 's avonds de straat op te gaan. Zelf weet ze niet precies meer hoe het zat. Wel weet ze dat ze als kind weinig last had van de avond klok. ,,Als meisje van 11 was je 's avonds sowieso niet op straat.'' Mevrouw Suyker zegt dat de avondklok van nu niet valt te verge lijken met die van destijds, maar wil geen oordeel vellen over men sen die de vergelijking uit boosheid of frustratie toch maken. Zelf ge bruikt ze haar ervaringen uit het verleden om de situatie van nu in perspectief te plaatsen. Ja, ze ziet haar kinderen en kleinkinderen minder vaak, maar heeft erger mee gemaakt. Haar broer werd als 17-ja- rige jongen door de Duiters uit huis gehaald om voor hen te werken. Pas veel later keerde hij terug. Zelf is ze met haar man voor vijf jaar naar Zuid-Afrika geëmigreerd, waar twee van haar kinderen werden ge boren. ,,Die konden we niet aan onze ouders laten zien'', vertelt ze. ,,Mijn man heeft zelfs de uitvaart van zijn vader niet kunnen bijwo nen, omdat naar Nederland reizen er gewoon niet in zat.'' zaterdag 23 januari 2021 Emma (7) met op de achter grond haar moeder Mariëtte. FOTO MEDEA HUISMAN/NIERSTICHTING Door de coronapandemie is het aantal transplanta ties na overlijden in 2020 iets afgenomen (733) in vergelijking met 2019 (770). Bij nier- en lever transplantaties door le vende donoren gaat het om een afname van een kwart: (in 2020: 390, in 2019: 523). Dat blijkt uit de voorlopige jaarcijfers van de Nederlandse Trans plantatie Stichting (NTS). In mei 2020 werd al voor zien dat het aantal trans plantaties niet zou toene men. Vanuit dat perspectief val len de cijfers uiteindelijk nog mee in dit allesbe halve normale jaar, zegt de NTS. Uit de cijfers blijkt verder dat de actieve wachtlijst voor orgaan transplantatie in het afge lopen jaar stabiel is geble ven. Op 31 december 2020 stonden 1257 pa tiënten op de actieve wachtlijst, ten opzichte van 1271 een jaar eerder. ,,De coronapandemie leidde tot een dip in aan tallen transplantaties, zeker in maart, april en mei", zegt NTS-directeur Bernadette Haase Gege ven de complexe omstan digheden hebben er uit eindelijk nog behoorlijk veel donatieprocedures en transplantaties plaatsge vonden." Het aantal actief wach tende patiënten op een or gaan is met 1257 patiën ten stabiel gebleven. Al zijn er wel verschillen tus sen organen. Het aantal patiënten dat wacht op een donorhart is geste gen. Van 116 (eind 2019) naar 133 (eind 2020). De grootste groep actief wachtenden zijn nierpa tiënten (in totaal 828 op eind 2020). Deze groep is ongeveer gelijk gebleven. A3 4199. Onlheffirtg verbod voor "n vrouwelijk persoon beneden 16 jaar urn 2ioh buiten op te houden t GELDIG VAN. 2-3-44tot 1-8-44. Ondergeteekeiide, 'ie.ritten van It.A.C verklaart j.t liduina A.CSUYKER peboitn te. Rotterdam ..dn,-j_.;_ic31 en wonende Kleiweg 298 «pDi^en vaU uur tot uur deelneemt aan bijeenkomsten van deze in bet im g-ÏAftr82. 2 vaii Maan€ nstraat 10 kottekdam, 2 Maart/"-iQ 44 GEZIEN: De Poli liep resident. Moet voor „gesiieri" geteekend worden door i-én der f pleeg ju uder*. voogden of meerderjarige verzorgers van de jeugdige persoon. E. D. 54 i. 2000 10 '41 - K 2125 GEZIEN i< i i iin z, o. z. W-W» Het docu ment waar mee me vrouw Suy ker toch kon gaan zwemmen tijdens de Tweede Wereldoor log. FOTO PZC Voor het gros van de Nederlan ders is het fenomeen avondklok nieuw, maar voor veel oudere landgenoten brengt het herinne ringen aan de Tweede Wereld oorlog boven. Liduina Suyker uit Vlissingen heeft het document waarmee ze destijds toch naar buiten mocht altijd bewaard. Rob Paardekam Vlissingen - Liduina Suyker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31