S? Steunpakket met hiaten Zeeuwse 85-plussers over week uitgenodigd voor halen vaccinatie Personeel Cargill gaat aan de slag na staking Ongedierte 2 NIERSTICHTING THOOLSE EMMA ÉÉN Commentaar Het demissionaire kabinet grijpt nog dieper in de zakken om ondernemers door de coronacrisis te slepen. Een forse uitbreiding van het hulppakket (7,6 miljard euro) is bittere noodzaak. Nederland zit sinds 15 december vorig jaar in een lockdown die tenminste tot en met 9 februari duurt. Win kels en horeca zijn dicht, de cultuur ligt plat. Vooral horeca-ondernemers en winkeliers die geen voe dingswaren verkopen lopen financieel op hun tandvlees. Ook een aantal contactberoepen sappelt. Er zijn weliswaar allerlei steunmaatregelen, zoals vergoedingen voor salarissen en vaste lasten, maar die dekken vaak ten dele de uitgaven. Al bijna een jaar moeten veel ondernemers hun spaargeld aan wenden om te overleven. Buffers zijn geslonken, reserves vaak opgesoupeerd. Het is dan ook goed dat het kabinet een flink steunpakket optuigt. De vaccinaties zijn immers begonnen. Het zou dood zonde zijn als in de kern gezonde bedrijven in het zicht van de haven schipbreuk lijden. Zeeuwse ondernemers reageren ge middeld positief op de extra steun die Den Haag toezegt. Zo komt er eindelijk ook een regeling voor een vergeten groep be drijven: starters. Toch blijven er hiaten in de coronasteun. Dat het partnerinkomen mee wordt gewogen bij steunvergoedin- gen pakt voor veel ondernemers slecht uit. En kappers, pedicu res en andere dienstverlenende beroepen komen er bekaaid vanaf. Nu is een steunpakket niet met een schaartje te knippen, maar er is duidelijk nood aan een fijnmaziger hulppakket. Het zou doodzonde zijn als gezonde bedrijven in het zicht van de haven schipbreuk lijden De vaccinaties worden gegeven door de GGD Zeeland, in de Zee landhallen in Goes en bij zieken huis ZorgSaam in Terneuzen. Vol gens de GGD beslist de eigen huis arts van mensen van 90 jaar en ou der of zij mobiel genoeg zijn om een vaccinatielocatie te bezoeken. Als ze naar Goes of Terneuzen kun nen, krijgen ze een uitnodiging. ALMANAK De Middelburgse hoort het zichzelf nog steeds zeggen te gen haar toen nog jonge zoon: 'Om tien uur thuis, jongen want de nacht is voor het ongedierte'. Misschien begreep hij al die jaren niet wat zijn moeder nu bedoelde met haar onheilspel lende woorden. Maar nu, met een voortslepende pandemie en ,,De 90-plussers die niet voldoende mobiel zijn worden zodra dat mo gelijk is door de huisartsen gevacci neerd", aldus de GGD Zeeland. In de uitnodiging staat een tele foonnummer om een afspraak te maken. Uitgenodigde mensen mo gen indien gewenst een begeleider meenemen naar de vaccinatie. Zorgmedewerkers In Goes en vanaf maandag ook in Terneuzen vaccineert de GGD Zee land ook 9500 zorgmedewerkers uit de Zeeuwse verpleeghuissector. De versnelde vaccinatie van de 85- plussers heeft geen invloed op de vaccinatie van deze zorgmedewer- kers. ,,Ook zullen de al geplande af spraken voor de eerste en de tweede vaccinatie niet wijzigen", aldus de GGD Zeeland. een avondklok is dan eindelijk het kwartje gevallen bij haar zoon. Nu, inmiddels ook zelf op leeftijd snapt hij eindelijk waar zijn moeder hem altijd voor waarschuwde: virussen, na tuurlijk. Het blijkt maar weer. Als ou der ben je nooit klaar met op voeden. Niet-essentiële verplaatsingen België verboden Bestelbus in de sloot na aanrijding Een bestelbus is gister ochtend bij een aanrij ding met een personen auto in een sloot bij Co- lijnsplaat beland. Een am bulance kwam ter plaatse, maar die hoefde niemand naar het zieken huis te brengen. Het ongeluk gebeurde rond 11.25 uur op de krui sing van de Noordlange- weg en de Colijnsplaat- seweg. Na de botsing be landde de bestelbus met zijn neus in een sloot. Ook de personenauto liep schade op. Een ber gingsbedrijf heeft de au to's weggetakeld. Rond 12.45 uur was de weg weer helemaal vrij. Auto uitgebrand, brandstichting wordt vermoed De 7-jarige Emma uit Tholen is één van de kinderen die het gezicht vormen van een nieuwe campagne van de Nierstichting. Deze heet Jonge Helden, en is bedoeld voor kinderen met een nierziekte en hun familie. Een lach op het gezicht van Emma (7) is veelzeggend: dan voelt ze zich goed. Verdwijnt die, dan weten haar ouders dat er wat aan zit te ko men. Zo vormt die een soort ther mometer van Emma's gemoedstoe stand. Het is ook geen doorsnee situatie waar Emma zicht in bevindt. Ze is geboren met een nierziekte. Na haar geboorte ligt ze wekenlang in het ziekenhuis. Van beide nieren worden delen weggehaald. Als ze zeven maanden oud is, krijgt ze een totale reconstructie van de urine- leiders. Nu, op 7-jarige leeftijd, is haar linkernier verschrompeld. Op het rechterexemplaar, dat maar voor een kwart werkt, leeft ze haar leven. En dat gaat best goed. Dansen en zumba zijn haar favoriete bezighe den. 's Zomers speelt ze veel buiten. ,,En de iPad is heilig", zegt haar moeder Mariëtte lachend. Die ge bruikt ze veel om te volgen wat meidengroep K3 doet. Sinds jongs af aan is ze daar groot fan van. Twee jaar geleden werd ze zelfs in het zie kenhuis verrast door Hanne, Marthe en Klaasje. ,,Daar haalt ze nog steeds heel veel kracht uit. Met Klaasje, de Nederlandse zangeres, heeft ze nog steeds contact via e mail en Instagram." Lang hoefden ze niet na te den ken toen de Nierstichting aan klopte. Of Emma één van de ge zichten wilde worden van een nieuwe campagne die zich richt op kinderen met nierproblemen en hun familie. ,,Wij hebben in de be ginjaren de bekendheid rondom die ziekte gemist", legt Mariëtte uit. ,,Dat maakt het een mooi moment om te zeggen dat we meedoen. Dat Emma met zo'n niertje leeft, kan andere ouders ook hoop geven." Natuurlijk is het ook wel zwaar. Want hoe blij en vrolijk anderen Emma meestal ook zien; ze zien niet wat de lichamelijk effecten zijn van haar nierziekte. ,,Elke dag moet ze 2,5 liter water drinken. Ze is de enige met een flesje water op tafel in de klas. Elke dag neemt ze medi cijnen, gaat als enige tussen de mid dag naar huis terwijl er een conti- nue-rooster op school is. Als ik haar Dat Emma met zo'n niertje leeft, kan andere ouders ook hoop geven naar mijn schoonzus breng, geef ik een hele lijst mee met instructies. Dan zie je eigenlijk pas wat je alle maal moet doen." Dat ene niertje dSt ze nog heeft, is niet krachtig genoeg om haar door de puberteit te helpen. Waar schijnlijk zal daarom uiteindelijk een transplantatie moeten plaats vinden. Emma wil het daar niet over hebben, maar weet het wel. Mariëtte: ,,We hopen dat er tegen die tijd iets ontwikkeld is waardoor ze beter wordt. Want ze wil nooit meer geopereerd worden of naar het ziekenhuis." Dat laatste is ech ter onontkoombaar. Corona heeft voor haar dan ook gek genoeg een positieve uitwerking: ze hoeft veel minder vaak naar het ziekenhuis om bloed te laten prikken De staking bij Cargill die maandag begon is gisteren beëindigd. Er is een akkoord bereikt tussen het be drijf en de vakbonden. Bij de vier vestigingen, waaronder die in Sas van Gent, gaat het personeel weer aan de slag. De middagploeg, die gisteren om 14.00 uur in Sas van Gent begon, heeft het productie proces opgestart dat sinds maan dag werd stilgelegd. ,,We zijn tevreden dat we een onderhandelingsresultaat hebben bereikt met de vakbonden", liet Cargill-woordvoerder Nicole Mar lor weten. ,,Wij blijven ons richten op onze medewerkers en de dienstverlening aan onze klan ten." FNV-vakbondsbestuurder Jos Hendriks was ook content met het behaalde resultaat. ,,We gingen voor een loonsverhoging van vijf procent in een jaar en we zijn nu twee keer drie procent in twee jaar overeengekomen. Daarnaast heb ben we gedaan gekregen dat het sociaal plan nu een looptijd van drie jaar krijgt in plaats van één jaar, zoals Cargill wilde." FNV en CNV hebben bij Cargill ook bereikt dat werknemers die drie jaar voor hun pensioen willen stoppen een uitkering krijgen van ruim 21.000 euro. zaterdag 23 januari 2021 Alle Zeeuwen van 85 tot 90 jaar ontvangen eind komende week via het RIVM een uitnodiging om zich te laten vaccineren tegen corona. Hetzelfde geldt voor 90- plussers die in staat zijn naar één van twee priklocaties te komen. Theo Giele Goes Tip? redactie@pzc.nl BRUSSEL Alle niet-essentiële ver plaatsingen in België zijn vanaf woensdag tot 1 maart verboden, wat ook geldt voor grensverkeer; winkelen over de grens mag niet meer. Belgisch premier Alexander de Croo maakte dit gister avond bekend. Verplaat singen om dringende fa miliale, medische en pro fessionele redenen, waaronder grensarbeid, blijven toegestaan. ,,We bouwen geen muur om ons land", leek De Croo te verwijzen naar de grensafsluitingen voor jaar 2020. Controles aan de grens worden voorbe reid, waarbij bekeuringen zullen worden uitgereikt. COLIJNSPLAAT SINT-MAARTENSDIJK In de Wilhelminastraat in Sint-Maartensdijk is in de nacht van donder dag op vrijdag een auto volledig uitgebrand. Het gaat vermoedelijk om brandstichting, zo heeft de politie gemeld. De Volkswagen Polo brandde rond 03.20 uur helemaal uit. De brand weer heeft het vuur ge blust. Er is bij de politie aangifte gedaan van de mogelijke brandstich ting en de politie onder zoekt de zaak. Wie er iets meer over weet of iets gezien heeft, kan bellen naar 0900-8844. 'Wij misten Michiel Bouwman Tholen - Mariëtte, moeder van Emma Guido van der Heijden Sas van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30