II II Doorgaan Spelen steeds onzekerder 23 de ander op de radio, al vindt zij dat hij wel wat meer mag opvallen CX> bij Leiden. Mai: ,,Daar waren we anders. Naast een Afghaans gezin de enigen met een multiculturele achtergrond." Terwijl ze in Japan bewonderd werden, als kinderen van meerdere culturen waren ze interessant en werden ze gezien als knap, bleven Nederlanders vaak stugger. Kai: ,,Je had toen geen sociale media, niet iedereen had internet. Wij waren daardoor voor veel mensen vreemd. Ze wisten dat Ja panners bestonden, dat sommigen in Nederland woonden, maar om dan een Aziaat in een klas te heb ben in een dorp, dat zie je niet heel veel. Nog steeds niet, maar het wordt wel steeds meer genormali seerd.'' Mai: ,,Niet dat we Hoog- made omlaag willen praten hoor, we hebben een heel fijne jeugd ge had, maar de tijden waren toen anders. Vroeger hadden wij in ons reistrommeltje sushi, dan zaten mensen naast ons te walgen van wat wij in onze broodtrommel hadden zitten. Die mensen zitten nu op Instagram te delen dat ze sushi eten.'' Lange tijd hield Mai hun fami lieband buiten de aandacht. Ze vond het lastig als er naar haar broer werd gevraagd. Zij is niet zijn stem. Een luisteraar zei ook: 'Hij is tweede geworden, hè? Niet goed'. En dan dacht zij: 'Je kent de situatie niet eens'. Mai: ,,Als ie mand aan mijn familie komt, dan ja. Het is mijn broertje, ik weet zijn verhaal, weet dat hij een moeilijke start had en waarom. Maar ik hoorde ook van mensen dat ze het juist leuk vinden om die familiekant te zien. Hij is onze fa milietrots, ook als hij er nu ineens mee zou stoppen.'' Tegelijkertijd vindt Mai dat Kai te bescheiden is. Ze herkent zich zelf in hem, het niet kunnen ge nieten van prestaties, focussen op wat niet goed ging, in plaats van wat wél lukte. ,,Dat heb ik als ik een uitzending maak, maar zie ik bij hem ook als hij schaatst.'' Dat hoort bij de Japanse cultuur, we ten ze. Kai: ,,Maar als je niet van je titels en overwinningen kunt ge nieten, wordt het wel heel zwaar. Ik zou ook wel vaker juichend over de finish willen komen.'' Mai: ,,Maar hij kan het scorebord ook niet zien hè, hij heeft wat mindere ogen.'' Mai is samen met Kai's vrien din Eveline aanvoerder van het 'project' dat Kai meer moet opval len en dat verhaal zit zo: vorig voorjaar, in het begin van de lock- down, zei Mai tegen Kai: ,,Ik weet Het verschil tussen ons is dat Mai als extravert persoon energie haalt uit aandacht dat jij heel ingetogen bent, maar jij moet de Messi worden van het schaatsen.'' Messi, een van de beste, zo niet de beste voetballer van de wereld, valt vooral op met zijn spel. Maar toen de Argentijn zijn haar blondeerde, viel dat op. Het haar van Kai moest ook blond worden. Kai: ,,Nou, allemaal leuk en aardig, maar toen hadden mijn zus en mijn vriendin op YouTube gekeken hoe het moest. Eén film pje, en Mai wist al zeker dat ze het kon.'' Knalgeel Eerst werd het oranje. De tweede keer werd het haar van Kai knal geel. In beide gevallen geen ge zicht, maar vooral de laatste versie was afgrijselijk. ,,Met dat gele kon ik echt niet over straat.'' Er werd een derde keer geverfd en dat was de heftigste ervaring van alle maal, tot hallucineren aan toe. Kai: ,,Mijn hele hoofdhuid stond in de fik, ik had allemaal blaren, korsten, het was echt niet te doen. Ik ben uiteindelijk vijfentwintig minuten buiten gaan rennen om dat het zo'n pijn deed. En zij mij maar uitlachen. En toen begon al les voor me te bewegen, daarna hebben we het snel uitgespoeld.'' Een kapper heeft hem uiteinde lijk gered. De terugbetaling kan simpel. Met een beetje zendtijd, al is het in de nacht. Zal Mai de nummers van haar broer draaien? Kai: ,,Ik zou het niet doen, ik weet niet of mensen rond die tijd op mijn muziek zitten te wachten.'' Mai: ,,Ik zou het wel draaien, hoor. Als je eens een nummer afmaakt centimeter korter dan haar broer. Kai: ,,Ik ben 183,5 centimeter, on geveer.'' Mai is extravert, terwijl Kai in trovert is. Op haar zeventiende vertrok Mai naar Tokio nadat ze door Sony was gescout als zangeres in een Japanse popgroep, maar na een zware, eenzame periode keerde ze uiteindelijk weer terug naar Nederland. Ze rondde de stu die culturele maatschappelijke vormgeving af en reageerde op een advertentie van BNNVARA, voor een opleiding tot journalist. Tot haar verbazing werd ze toegelaten, waarna haar carrière in de media begon. Kai: ,,Het verschil tussen ons is dat Mai als extravert energie haalt uit aandacht. Ik vind een of twee interviews wel leuk om te doen, maar dat hoeft van mij niet elke dag, en ik haal daar mijn energie niet uit. Daardoor is het wel toe vallig dat ik als schaatser best vaak op televisie kom, en dat zij nu met radio goed gaat en steeds meer in de publiciteit komt.'' De passie voor muziek hebben ze gemeen. Ze kennen allebei veel Aziatische artiesten. Kai produ ceert samen met jeugdvriend Ken Kitazato muziek met wat Japanse invloeden. Anoniem, hij wil geen extra bekendheid door zijn optre den als schaatser, maar ze werken op zo'n niveau dat er een contract voor een paar nummers klaarligt. Vroeger walgden mensen van onze reistrommel met sushi, nu delen ze op Instagram dat ze sushi eten In huize Verbij werd vroeger al vaak naar Japanse muziek geluis terd. Mai deelde veel nummers. Ze keken veel Japanse televisie, gin gen elke zaterdag naar Japanse school en zo kregen ze de cultuur mee. Mai: ,,Ik denk dat dat uitein delijk invloed heeft op de muziek die je gaat luisteren. Plus, ik denk dat we ons in de beginjaren iets meer identificeerden als Japanner dan als Nederlander. We spraken elke dag Japans met mijn moeder, de mensen op die school hadden een Japanse afkomst en we komen uit een dorp, dus we hoorden er nooit echt helemaal bij.'' Ze groeiden op in Hoogmade, een dorpje in het Groene Hart na- Thomas Bach sprak zich nog maar eens ferm uit bij het Japanse pers bureau Kyodo News. De Zomerspe len? Die gaan gewoon door. Een pandemie? Ach, kom... ,,We hebben op dit moment geen enkele reden om aan te nemen dat de Spelen in Tokio niet zoals gepland starten op 23 juli'', aldus Bach, president van het Internationaal Olympisch Co mité. Een plan-B is er niet. ,,We blijven vol vertrouwen dat we vei lige en succesvolle Spelen kunnen organiseren.'' Het is natuurlijk wat Bach nu moét zeggen. De Zomerspelen, die vanwege de pandemie al een jaar uitgesteld zijn, moéten doorgaan. Definitief afblazen kost klauwen vol geld. Japan heeft volgens Bach al 25 miljard dollar in de voorberei dingen gestoken. Niet zo vreemd dus dat het anonieme verhaal van een lid van de Japanse regeringsco alitie, die de Spelen in The Times 'gedoemd' noemde, meteen werd bestempeld als nonsens. Het Japanse spelletje welles-nie- tes zorgt voor alleen nog maar meer onrust en koren op de molen van de sceptici. ,,Je moet het als organisatie ook maar durven om die enorme ri sico's nu te nemen'', stelt immuno- loog Ger Rijkers. ,,Moeten we de i Japan heeft al 25 miljard dollar in de voorbereidingen op de Spelen gestoken wereld wel naar Japan laten komen? Dat is wat ze zich nu afvragen. Het gaat om zoveel mensen, dan glipt er altijd wel iets tussendoor.'' IC-arts Diederik Gommers, lid van het Outbreak Management Team, noemt de logistieke uitda gingen een mogelijk struikelblok. ,,Je moet gaan bedenken of sporters gevaccineerd moeten worden. Wat doe je met supporters? Japan en het IOC gaan natuurlijk eisen stellen om de risico's tot een minimum te beperken. Want je praat over heel grote aantallen.'' Vaccineren, vaccineren, vaccine ren. Dat moet voor Tokio de red ding betekenen. Maar hebben alle sporters wel evenveel uitzicht op een vaccinatie? ,,Een rijk land als Canada houdt straks vaccins over, terwijl Zuid-Afrika niet eens de middelen heeft om het eigen volk goed te vaccineren. De kans bestaat dus dat we dit jaar sport gaan zien waar alleen het rijke westen aan deel kan nemen'', vreest Rijkers. ,,Dat moeten we toch niet willen.'' zaterdag 23 januari 2021 - Kai Verbij (26) -Mai Verbij (28) Na alle scepsis en onrust sijpe len nu ook de eerste berichten door over een definitieve streep door de Zomerspelen in Japan. Natuurlijk worden die voorals nog fel tegengesproken. Maar hoe lang nog? Arjan Schouten Rotterdam IOC-voorzitter Thomas Bach: ,,Vol vertrouwen." foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23