Spanningen Voor bijna 1,7 miljard euro aan huizen verkocht 'Westerschelde roze olifant waar iedereen omheen praat' ff ïïfnii 2 MAIKEL HARTE Column Het is net alsof we met z'n al len in een slechte B-film zitten: The Invasion of the British Mutant, zo'n soort titel, waarbij je dus na negen uur van wege die invasie niet meer buiten mag. Ik snap eerlijk gezegd niet dat er zo moeilijk over gedaan wordt en dat dit nu de zwaarste ingreep wordt genoemd. Ik vind het bijna een belediging voor al die kinde ren en jongeren die al maanden niet naar school kunnen en al die ondernemers die in de problemen komen omdat hun bedrijf gesloten is. Daarbij vergeleken vind ik een avondklok peanuts. uitzonderingen: woon-werkver- keer mag, je hond uitlaten mag en gelukkig worden ook daklozen niet beboet. Ik heb nog wel een vraag over die uitzonderingen. Weet je wat het is: in iedere goede relatie komen spanningen voor en misschien nu wel meer dan an ders. We zitten veel meer samen binnen, met ook nog eens de kin deren hele dagen op onze lip en ontspanning vinden is lastig. We kunnen niet naar de kroeg, niet naar de voetbal, niet naar de kap per, niet een dagje shoppen met vriendinnen. Het is lastig voor zo wel man als vrouw. Huize Harte tot nu toe goed gaat, het enige waar mijn vrouw moeite mee heeft zijn mijn flauwe grap pen. Terecht hoor. ,,Je staat niet met je vrienden in de kroeg", krijg ik dan te horen. Nu ook zij hele da gen in een huispak rondloopt, ver zuchtte ze bijvoorbeeld laatst wat ze eens kon dragen om zich weer sexy te voelen. ,,Een krat bier", antwoord ik. Ik ga daarna altijd maar even een blokje rond. En daar gaat het nu om. De meeste echtelijke twisten zijn rond 21.00 uur: dan is de afwas gedaan, dan liggen de kinderen op bed en be ginnen de gesprekken. Als de spanningen dan net iets te hoog oplopen, moet je toch even naar buiten kunnen? Je bent dan im mers een uurtje een soort van dak loos. Als je dan tegen een agent zegt dat je buut'n bent gezet, is dat dan een uitzondering? Ik vraag dit voor een vriend. Je bent dan immers een uurtje een soort van dakloos DE STELLING Weekend: Avondklok verandert niks voor mij Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters ZUlb-NE&EBLAM&SE VARIANT Stadsbeiaardier Zierikzee luidt avondklok in Onderzoek naar tolvrije tunnel op 2 april klaar Dat blijkt uit de jaarcijfers die sta tistiekbureau CBS en het Kadaster gisteren hebben gepubliceerd. In 2019 werden in de provincie nog 5733 woningen verkocht. Dat was een lichte daling ten opzichte van 2018 (5827) en 2017 (5997). Afgelopen jaar was er weer een aanzienlijke stijging, naar 6470. Dat betekent dat er elke werkdag ge middeld 25 huizen werden ver kocht en dat 1 op de 19 koopwonin gen een nieuwe eigenaar kreeg. Nieuwbouwwoningen zijn niet meegerekend. Noord-Brabant De stijging van afgelopen jaar komt neer op bijna 13 procent. Van alle provincies ging alleen in Noord Brabant het aantal verkopen nog iets harder omhoog. Ook Limburg en Overijssel zagen het aantal transacties op de woningmarkt fors toenemen. De gemiddelde verkoopprijs steeg in Zeeland voor het zevende jaar op rij en lag in 2020 gemiddeld op iets meer dan 259.000 euro. In 2019 was dat nog bijna 243.000 euro. De prijsindex ging met ruim 8 procent omhoog, wat iets boven het landelijk gemiddelde van 7,8 In Zeeland werden vorig jaar 6470 woningen verkocht. De gemiddelde verkoopprijs lag op 259.000 euro procent ligt. Uitschieter in 2020 was de provincie Groningen, met een stijging van ruim 10 procent. De totale prijs van de 6470 ver kochte Zeeuwse huizen bedraagt 1.676.000.000 euro, ofwel bijna 1,7 miljard. Dat is 283 miljoen euro meer dan in 2019. Ter vergelijking: in 2013 werd in Zeeland voor in to taal 587 miljoen euro aan huizen verkocht. Landelijk ging het afgelo pen jaar om bijna 79 miljard euro. Een roze olifant is beeldspraak voor een probleem dat overduidelijk aanwezig is, maar waarover niet ge sproken wordt. Vlaanderen wil met Zeeland vooral over de economie praten, was de boodschap van Van Burg. Volgens hem kun je dat niet los zien van de Westerschelde. Want als de haven van Antwerpen steeds grotere schepen wil ontvan gen, dreigt een nieuwe verdieping. Van Burg: ,,Alles wat daar in de con tainerhavens kan, is dieper dan de Westerschelde nu is." Nieuwe ontpolderingen Van Burg vreest nieuwe ontpolde- ringen, als de Westerschelde verder moet worden verdiept. Op aan drang van de Zeeuwse leden spreekt de SGP zich daar in het lan delijke verkiezingsprogramma te gen uit. En om die reden stelde Van Burg onlangs ook schriftelijke vra gen aan het provinciebestuur over schepen met steeds meer diepgang op de Westerschelde. Gisteren kreeg hij zowel mondeling als schriftelijk antwoord. Angst ongegrond In de Vlaams-Nederlandse Schel- decommissie wordt wel degelijk over de Westerschelde gesproken, reageerde Pijpelink. Dat is vooral een ambtelijk overleg en daarom is het een 'vreemde eend' in een lijstje met overleggen tussen overheden, dat naar de Staten is gestuurd. Uit de schriftelijke beantwoording blijkt dat extra baggeren van de Westerschelde niet nodig is om schepen met een diepgang van 16 meter naar Antwerpen te laten va ren, dus de angst voor ontpoldering is ongegrond. zaterdag 23 januari 2021 Het regent bovendien inmiddels Ik moet eerlijk zeggen dat het in Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik wil wel maar mag niet thuiswerken 577 stemmen 'öNEC.H K'MS meCH TRALALALAAA.. HENK? ZIERIKZEE Stadsbeiaardier Janno den Engelsman luidt van avond in Zierikzee de avondklok in. Vanaf het Stadhuismuseum geeft hij om 18.30 uur een spe ciaal concert om ieder een die nog even op straat is, een hart onder de riem te steken. Tijdens dit concert wordt muziek gespeeld die met de avond te maken heeft, zoals onder meer Avond van Boudewijn de Groot, het Nunc Dimittis, Clocks, Gute Nacht Freunde. Het concert ein digt om 19.30 uur want ook de beiaardier moet op tijd weer binnen zijn. MIDDELBURG Het onderzoek naar een tolvrije tunnel, waar de Tweede Kamer in novem ber om heeft gevraagd, is op 2 april klaar. Dat heeft gedeputeerde Harry van der Maas (SGP, vervoer) gisteren meegedeeld in de Statencommissie be stuur. Het wordt uitgevoerd door de bureaus Rebel en Ecorys. Er wordt ge keken naar de sociaal- economische effecten van een tolvrije tunnel op de regio en naar manie ren om het tolvrij maken te bepalen. De bedoeling is dat het rapport op tafel komt bij de besprekingen over de vorming van een nieuw kabinet. MIDDELBURG Taakstraf voor ontucht met pleegdochters De rechtbank in Middel burg heeft gisteren de 49-jarige J. C. uit 's- Heerenhoek de maxi male taakstraf van 240 uur plus een voorwaar delijke gevangenisstraf van één maand opge legd. Hij betastte twee pleegdochters. C. fun geerde na screening door Pleegzorg met zijn echtgenote als pleegge zin voor twee kwetsbare jonge meisjes. In augus tus vorig jaar was hij bij één van de meisjes in bed gekropen en werd zij, over haar kleding heen, betast. Haar zusje onderging eenzelfde lot: ook zij werd over haar kleding betast. Ondanks de coronacrisis kregen vorig jaar 6470 Zeeuwse koop woningen een andere eigenaar. Niet eerder in de afgelopen 25 jaar werden er zoveel (be staande) huizen verkocht. De kopers betaalden in totaal bijna 1,7 miljard euro. Rolf Bosboom Vlissingen In de overleggen tussen Vlaan deren en Zeeland over grens overschrijdende samenwerking is de Westerschelde een roze olifant waar iedereen omheen praat. Dat betoogde Joan van Burg (SGP) gisteren in de Sta tencommissie bestuur. ,,Het is een vreemde eend in de bijt", antwoordde gedeputeerde Anita Pijpelink (PvdA), ,,maar geen roze olifant." Ernst Jan Rozendaal Middelburg Joan van Burg (SGP).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2