Steek die ratel maar in je reet Kraker moet uitwijzen of Alkmaarse zege in de Advocaat: 'AZ niet boven ons' 18 Toen Feyenoord Arne Slot vastlegde als trainer, werden er her en der wenkbrauwen gefronst. Is dat geen stap achteruit, AZ is inmiddels toch verder dan de Rotterdamse club? Het is maar welke invalshoek je kiest, blijkt als je de cijfers op een rij zet. COLUMN SJOERD MOSSOU Als uw favoriete voetbalclub dit weekeinde onverhoopt scoort, dan mag u gerust 'een ratel' gebruiken of 'een muzieknummer' opzetten. Een andere optie is dat u opstaat van uw stoel (zonder te schreeuwen) en dat u dan 'op uw eigen plek' een dansje of een sprongetje maakt. ,,U kunt ook met elkaar op afstand het glas heffen.'' Het stond er allemaal echt deze week, op de website rijksoverheid.nl. Na het invoeren van de laatste coronamaatregelen had de Nederlandse overheid een soort handleiding opgesteld om thuis 'verantwoord' naar voetbal te kunnen kijken. „Gebruik individuele bakjes voor chips en nootjes, zorg ervoor dat u niet uit dezelfde zakjes eet.'' Het was de parodie voorbij. De tekst had wat van Jiskefet, veel van George Orwell en nog meer van Knoop in je Zakdoek en Tik Tak (u weet wel, dat surrealistische Vlaamse peuterprogramma uit de jaren 80). Het was zo volstrekt infantiel en absurd, dat je niet goed wist of je erom moest huilen of lachen. Wie zich graag boos maakt, zag hier het bewijs van een volstrekt wereld vreemde overheid in een krankzinnig land. Zelfs de meest volgzame burger zou hier acuut opstandig van worden, wild scanderend dat Hugo de Jonge die bor relnootjes lekker in zijn reet mag steken - en die verdomde ratel erbij. Het artikel vormde daar naast het zoveelste bewijs dat politiek en overheid vaak geen flauw benul hebben van voetbal of voetbalcultuur. In al zijn domheid sprak er ook dedain uit het stuk: alsof voetballiefhebbers een soort kleuters zijn, of ver dwaasde wezens die eerst een handleiding over chips- en ratelprotocollen gaan lezen alvorens naar Fortuna-Ajax te kijken. Het lijkt vergezocht, maar indirect verklaart het ook waarom Femke Halsema in april 2019 water kanonnen en de Mobiele Eenheid inzette bij de Johan Cruijff Arena, op een Arena Boulevard met heel veel ouders en kinderen. Of waarom de bur gemeester van Eindhoven laatst overwoog om al het voetbal op aarde - per direct en voorgoed - te verbieden. Simpel: de grootste volkssport van Nederland is een andere wereld voor ze. Een ander universum. Toch lijkt het me persoonlijk beter erom te lachen, want er is al chagrijn genoeg. Het artikel op rijksoverheid.nl werd gisteren in allerijl verwij derd, dus ze zullen in Den Haag inmiddels stille tjes bij zinnen zijn gekomen. Gelukkig bestaan er tegenwoordig sociale media: de bewuste passage werd een regelrechte hit - en zal dat vermoedelijk nog heel lang blijven. Vanmiddag zit ik klaar met een ratel voor FC Den Bosch-NAC. Onze huiskamer is verbouwd tot een anderhalve-metertribune waar exact één vriend (Bas, Joost, wie durft?) op anderhalve meter afstand mag komen kijken. Als alles meezit, zullen we zwijgend een hupsje maken, keurig op onze plek natuurlijk, pal naast ons eigen chipsbakje, zachtjes fluisterend van 'hoezee' en 'bravo!'. Daarna zetten we een muziek nummer op. Welke weet ik nog niet precies, maar ik denk De wereld is om zeep (er gebeuren rare dingen rondom mij) van Urbanus. Het had wat van Jiskefet, veel Orwell en nog meer van Knoop in je Zakdoek Nederland wint team- pursuit Feuz de snelste op de 'Streif' Onderling (1) In de laatste zes seizoenen was het stuivertje wisselen tussen Feyen- oord en AZ. Drie keer eindigden de Alkmaarders in de eredivisie boven de Rotterdammers. Feyen- oord pakte in die periode wel een keer de landstitel. AZ was daar vo rig seizoen dicht bij, tot de corona- pandemie uitbrak. Onderling (2) Als er vroeger een bokser was die durfde te beweren dat hij sterker was dan Mike Tyson, stapte 'Iron Mike' de ring in en sloeg de be wuste opponent met de grote waffel genadeloos tegen het can vas. Wie puur naar de onderlinge resultaten kijkt, ziet dat de brutale uitdager AZ nog altijd maar wei nig van Feyenoord wint. Feyenoord verloor slechts twee van zijn laatste achttien duels met AZ in alle competities. De Rotter dammers wonnen twaalf keer en vier keer eindigde het onderlinge treffen in een gelijkspel. Naast de 0-3 thuisnederlaag van vorig sei zoen was er een 4-2 uitnederlaag bij AZ in de eredivisie op 24 ja nuari 2016. Het was de dag dat Vincent Janssen met een hattrick de droomtransfer van Sven van Beek naar Monaco op de valreep dwarsboomde. Transferopbrengsten Over transfers en Vincent Janssen gesproken. De aanvaller speelde in de jeugd van Feyenoord, maar in Rotterdam zagen ze het niet in hem zitten. Janssen kwam via Almere City bij AZ terecht en vestigde daar een clubrecord door voor 22 miljoen naar Tottenham Hotspur te verkassen. Bij Feyenoord heeft Dirk Kuyt met een transfersom van 18 miljoen euro nog altijd het verkooprecord in handen. Hij ging alweer vijftien jaar geleden naar Liverpool. In tien jaar tijd verkocht Feyenoord slechts vier keer een speler voor meer dan tien miljoen: Rick Kars- dorp (16), Jordy Clasie (15), Te- rence Kongolo (15) en Graziano Pellè (11). Bij AZ waren ze met zes verko pen in dat opzicht de laatste jaren verder. Naast Janssen verlieten Alireza Jahanbakhsh (19), Guus Til (16), Oussama Idrissi (12), Wout Weghorst (10,5) en Jozy Altidore (10) de club voor de hoofdprijs. In de laatste tien jaar, tussen 2010 en 2020, incasseerde Feyenoord zo'n 81 miljoen euro aan transfers. AZ zit daar ver boven, met 137 mil joen euro. Transferbudget De recordaankoop van Feyenoord is Danko Lazovic. In 2003 kwam de spits voor 7 miljoen euro over van Partizan Belgrado. Steven Berghuis (6,5), Marcos Senesi (6,2) en Ridgeciano Haps (6) volgen. Feyenoord en AZ ontlopen elkaar niet veel op dat vlak. Mounir El Hamdaoui (7), Pellè, Ari en Mousa Dembélé (allen 6) zijn de spelers waar in Alkmaar het meeste geld voor is betaald. Zij kwamen stuk voor stuk toen Dirk Scheringa nog de scepter zwaaide in Alkmaar. Interlands AZ-spelers stonden in 2020 wel vaker op het veld bij het Neder lands elftal. Toch blijven Feyen- oorders over de afgelopen jaren bezien goed voor meer interlands. 5 10 41 21 VOORBIJGESTREEFD? zaterdag 23 januari 2021 y @sjoerdmossou GO SCHAATSEN De Neder landse man nen, onder aanvoering van Sven Kra mer, hebben bij de wereld bekerwed strijd in Thialf de teampur- suit gewon nen. Het Oranje-trio, met verder Chris Hui- zinga en Beau Snellink, bleef Noor wegen en Ca nada voor. Bij de vrouwen haalde Ne derland zilver. SKIËN De Zwitser Beat Feuz heeft de be roemde afda ling op de Hahnenkamm in het Oos tenrijkse Kitzbühel ge wonnen. Hij was op de 'Streif' 0,16 seconden sneller dan Matthias Mayer. De wedstrijd werd na di verse valpar tijen en van wege de wind na 30 skiërs afgebroken. Is AZ al voorbij Tekst Mikos Gouka en Nik Kok Feyenoord AZ 2014/2015 4 3 2015/2016 3 4 2016/2017 1 6 2017/2018 4 3 2018/2019 3 4 2019/2020 3* 2* Punten Deze eeuw (sinds 1999/2000) Feyenoord 1366 punten AZ 1235 punten 2015 2016 2017 2018 2019 2020 Totaal Feyenoord AZ 3 0 7 5 15 0 9 4 2 2 Vorig seizoen: Steven Berg huis kreeg geel voor een aan slag op Teun Koopmeiners, Stengs scoorde en aankomend Feyenoord-coach Arne Slot deelde in de vreugde. foto's bsr/anp ROTTERDAM Dick Advocaat zegt in aanloop naar de kraker tussen Feyenoord en AZ dat hij in het verleden met veel plezier gewerkt heeft in Alkmaar. Dat AZ inmiddels op veel vlakken Feyenoord voorbij is, gelooft de trainer van de Rotterdammers niet. ,,Ze doen het goed, hoor'', zegt Advocaat. ,,Maar ze moeten niet zeggen dat ze al boven ons staan. Want dat staan ze niet.'' AZ-verdediger en international Owen Wijndal denkt dat zijn club het gat heeft gedicht. „Feyen oord is qua historie nog wel echt groter'', zegt Wijndal. ,,Maar ik denk dat wij al een tijdje een beter team hebben. Als je kijkt naar de jeugdopleiding en hoe veel jongens er doorbreken, dan doet AZ dat heel goed. Feyen- oord zal wel heel lang de grotere club blijven, maar wij horen nu bij de top 4 van Nederland. Het ver schil is niet meer groot, er is misschien helemaal geen ver schil meer.'' O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18