'Wanhopige kappers gaan illegaal knippen' V De banken zijn te streng ECONOMIE 15 Werk in top 3 besmettingshaarden Sommigen lenen geld bij hun kinderen om te overleven Uitgaand internetverkeer tie zakte het internetverkeer in, om dat werknemers thuis zaten. Rustig werd het echter nooit. Op 27 decem ber, de dag na kerst, noteerde KPN zelfs de drukste dag op het netwerk ooit. Slot: ,,We hadden duidelijk zin om uit te buiken en zaten massaal Netflix en online tv te kijken.'' Soepel Een klein jaar na de eerste lockdown is het opmerkelijk hoe soepel de net werken van KPN, VodafoneZiggo en T-Mobile/Tele2, het fors gestegen in ternetgebruik hebben doorstaan. Gi gantische storingen hebben zich niet voorgedaan. ,,Ons netwerk is zo ge maakt dat het twee keer zoveel ver keer aankan dan er normaliter door heen loopt'', legt KPN's netwerkbaas uit. Die dubbele capaciteit is er voor noodsituaties. ,,Zou er ineens een netwerkcentrale uitvallen, dan kun nen we dat opvangen.'' Even zo goed vormde corona een flinke uitdaging voor Nederlands grootste telecombedrijf. ,,Toen we in februari corona op ons af zagen ko men, hebben we meteen een be drijfsbreed- en een technisch crisis team ingesteld'', vertelt Slot. Alle noodplannen - KPN heeft er tiental len - zijn gedubbelcheckt. De moni toring van het netwerk werd uitge breid. Niet direct noodzakelijke werkzaamheden werden terugge schroefd.'' Streamen Die aanpak bleek niet voor niets, want vrijwel direct na het ingaan van de eerste lockdown noteerde KPN di verse opmerkelijke veranderingen. ,,Het totale internetverkeer nam flink toe en het online tv kijken en strea- men groeiden enorm." Was dat eer ste verklaarbaar - werknemers gin gen thuis massaal onlinevergaderen - de streamingpiek was dat geenszins. CIJFERS „Normaliter werd er vooral in het weekend veel gestreamd, nu ook van maandag tot en met vrijdag.'' De oor zaak werd snel duidelijk. ,,Scholieren en studenten zaten ook thuis. Zij gin gen nu ook doordeweek Netflixen of streamen.'' Dat Netflixen zal met aanstaande avondklok verder gaan toenemen, verwacht KPN, dat bijna 3 miljoen huishoudens als vaste internetklant heeft. ,,Meer nog dan nu zullen Ne derlanders thuis zijn, bovendien kunnen ze minder mensen uitnodi- We hadden duidelijk zin om uit te buiken en zaten massaal Netflix en online tv te kijken gen.'' Om problemen voor te zijn, vergroot KPN versneld de capaciteit van zijn netwerk. Zo wordt meer glasvezel aangelegd. Voor dit jaar gaat KPN uit van een datagroei van 20 procent. Kissing dip Eén bijzonder feit ten slotte. De coro- napandemie leverde tijdens de jaar wisseling bij KPN een niet eerder vertoonde grafiek op. Normaal zakt het mobiele en vaste internetverkeer rond middernacht kort in doordat mensen elkaar letterlijk in de armen vallen en gelukkig nieuwjaar wen sen. Pas daarna pakt iedereen zijn mobiel. ,,Omdat oud en nieuw door corona niet met een grote groep ge vierd mocht worden, bleef deze 'kis sing dip' achterwege'', glimlacht Slot. „Iedereen pakte meteen zijn telefoon om familie en vrienden te appen of bellen.'' ,,Let wel: we zijn er héél erg op tegen dat kappers thuis gaan knippen, want dan wordt het probleem nog erger en duurt het nog langer'', zegt Gonny Eussen van kappersbond Anko, maar veel ondernemers hebben acuut geld nodig. ,,Maar ja, heel simpel. Als jij geen geld meer hebt om boodschappen te doen voor je gezin en j e kan even wat mensen knippen, dan wordt de verlei ding wel heel groot. Wij denken dat als de kappers nu niet gehol pen worden het wel heel verlei delijk wordt om thuis te gaan knippen.'' Huis verkocht De kappersbond werd na de persconferentie over de steun maatregelen gebeld door hui lende ondernemers die per di rect willen stoppen. Eussen: ,,Drama. Sommigen lenen geld bij hun kinderen om te overle ven. Een kapper vertelde me dat hij zijn huis had verkocht om de zaak overeind te houden.'' Illegaal knippen gebeurt. Kijk maar naar parlementariër Thierry Baudet die deze week met een frisse coupe in de Tweede Kamer verscheen. ,,Wat hebben we daar veel boze tele foontjes over gehad. Een Kamer lid moet weten wat de regels zijn. Om dan toch zo in de Ka mer te verschijnen was - laat ik vriendelijk blijven - geen vrien delijk gebaar naar de kappers branche die zo onder druk staat. Verschrikkelijk. Hoe kan dit, vroegen onze leden. Wij kunnen de eindjes niet aan elkaar kno pen en hij staat daar met zijn frisse coupe het nummer van zijn kapper te geven aan wie dat wil.'' Na de lockdown afgelopen voorjaar zijn kappers door hun reserves heen, stelt de kappers- bond. En het duurt nog maan den - zo vrezen de kappers - voordat de nieuwe steun op de bankrekening staat. ,,We moes ten in december accuut dicht, zondere enige steun. Wij pleiten voor een nieuwe noodmaatregel zoals afgelopen voorjaar, toen ondernemers heel snel 4000 euro kregen voor de vaste lasten. Dan hebben we even lucht tot dat het geld van de nieuwe rege ling er is.'' Ook moet de voor waarde voor steun (30 procent omzetverlies in een kwartaal) berekend worden per maand, bepleit de kappersbond. Volgens Eussen zijn er veel kappers die door de kwartaalberekening naast de steun grijpen; de kap pers moesten medio december dicht, maar hadden dus wel 2,5 maand omzet. Mooie stappen De kritiek van de kappers wordt niet breed gedragen. Koninklijke Horeca Nederland bijvoorbeeld is positief over de 7,6 miljard euro extra steun voor door de co ronacrisis getroffen onderne mers. Ondernemers krijgen meer geld om de kosten van de vaste lasten en de loonkosten te kunnen dragen. De regeling voor vaste lasten wordt flink uitge breid en ook de loonkostensub sidie gaat iets omhoog. ,,Het zal niet voor iedereen genoeg zijn, maar de overheid heeft mooie stappen gezet'', zegt voorzitter Robèr Willemsen. En ook werk geversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland zijn 'ver heugd' met de extra coronasteun die het kabinet donderdag heeft aangekondigd. ,,Dit was echt bit tere noodzaak'', aldus de werk gevers. ,,Ik vrees dat zo'n 400.000 be drijven het niet gaan redden'', zegt Michiel Hordijk, directeur bij het Instituut Midden en Kleinbedrijf (IMK), een advies organisatie voor het midden- en kleinbedrijf. ,,Daarvan zullen er zo'n 100.000 failliet gaan, de rest stopt er gewoon mee.'' In totaal zijn er zo'n 1,1 miljoen bedrijven in Nederland, waar van 95 procent kleine onderne mingen, vaak zonder personeel. ,,De komende maanden ver wachten we een hausse aan be drijven die in de problemen ko men. In mei moeten veel bedrij- ven bijvoorbeeld het vakantie geld uitbetalen en in juli komt er een eind aan het uitstel van be talingen aan de belastingdienst'', zegt Hordijk. De grootste problemen zitten bij de bedrijven in sectoren als de horeca, vrije tijd en detail handel. En het zijn juist deze be drijfstakken, met veel kleine be drijven en eenmanszaken, die het moeilijkst aan krediet kun nen komen, volgens Hordijk. t De aanvraag voor een klein krediet is bijna helemaal geautomatiseerd Voor een deel ligt dat aan de ma nier van werken bij de banken. ,,De aanvraag voor een klein kre diet is bijna helemaal geautoma tiseerd bij de banken. Als je aan één van de voorwaarden niet voldoet, wordt je aanvraag auto matisch afgewezen.'' Hij pleit er voor dat ook bij kleine kredieten maatwerk geleverd wordt. Dan krijgen meer ondernemers een krediet, is zijn verwachting. De banken herkennen zich niet in de kritiek. Ze wijzen er op dat alleen vorig jaar al voor 33 miljard is verstrekt aan corona kredieten en uitstel van rente en aflossingen. Dat geld hebben be drijven dus in kas kunnen hou den om kosten van te betalen. ,,We zijn ook niet strenger ge worden bij kredietaanvragen'', zegt een woordvoerder van Ra bobank. De bewering dat onder nemers in de kou blijven staan als hun online kredietaanvraag wordt geweigerd, is te kort door de bocht, zegt ABN Amro. ,,Dat online aanvragen hebben we ge daan omdat het sneller werkt. Maar als een kredietaanvraag is afgewezen, kan de ondernemer altijd contact opnemen en dan kijken we samen wat mogelijk is'', zegt een woordvoerder. Dat geldt ook voor Rabobank. zaterdag 23 januari 2021 GO Thuiswerkpatroon zichtbaar in uitgaand internet verkeer kpn op maandag 23-11. Elk heel en half uur zijn er duidelijk vergaderingen te zien. Normaal internet verkeer op een maandag vóór corona —Paul Slot, Executive VP bij KPN Ondanks de thuis werkrecords die KPN en ook Vodafone Ziggo registreren, blijft onduidelijk hoe veel werknemers nu daadwerkelijk nog naar hun werk gaan. In de Tweede Kamer verklaarde premier Mark Rutte deze week dat tot 80 procent van de werknemers ge hoor geeft aan de thuiswerkoproep. On duidelijk is op welke onderzoeken hij zich baseert. Uit nieuw ge- dragswetenschappe- lijk onderzoek van het RIVM blijkt deze week dat 66 procent van de werknemers zegt thuis te mogen wer ken. Dat doen ze ver volgens voor 80 pro cent van het aantal wekelijkse uren. Oftewel: zeker een derde werkt niet thuis. Vakbonden FNV en CNV wijzen op de vele honderden meldingen die zij ontvangen van leden die van hun baas verplicht op de werkvloer moeten ver schijnen. In de spits is verder te zien dat er nog steeds veel Ne derlanders naar hun werk rijden. Volgens het ministerie van In frastructuur en Water staat was het medio deze maand een kwart rustiger dan normaal op hoofdwegen. Het wegverkeer ligt daar mee op het niveau van eind mei/begin juni. Nog steeds heeft 16,3 procent van de be smette mensen het virus op de werkvloer opgelopen. Hoewel veel minder dan het aantal thuis opgelopen besmettingen (52,6) of tijdens bezoek aan fa milie of vrienden, staat de werkvloer nog steeds in de top 3. Het kabinet verruimt de steun aan ondernemers fors, maar niet iedereen is daar tevreden over. Kappersbond Anko wordt overspoeld met tele foontjes van wanhopige leden die nu extra geld nodig heb ben. ,,Ja, onze leden overwe gen illegaal te gaan knippen. Wat moet je anders als je boodschappen moet doen?'' Ton Voermans Huizen Ik Veel kappers zijn inmiddels wanhopig. foto shutterstock - Gonny Eussen, kappersbond Bedrijven klagen dat ze steeds moeilijker krediet krij gen bij de banken. Daardoor vallen bedrijven onnodig om, is de vrees. De banken ont kennen dat ze strenger wor den. Peet Vogels Woudenberg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15