Meer gezinnen snakken naar een schone lei +UK fl> \^m IRENE VAN DEN BERG |lta 14 INTERNETVERKEER UITDAGING De toeslagenaffaire laat zien hoe ontwrichtend schulden zijn. Ouders belandden in een de pressie en verloren hun baan, kinde ren werden uit huis geplaatst, gezin nen raakten hun woning kwijt. Een slachtoffer beroofde zichzelf van het leven nadat de Belastingdienst tien duizenden euro's terugvorderde. De verhalen maken pijnlijk duidelijk hoe zwart het leven is in de schuldenhel. De schulden ontstonden door onte rechte fraudeverdenkingen en de ge nadeloos harde fraudeaanpak van de Belastingdienst, dus buiten de schuld van de ouders om. Deze week besloot het, vanwege deze kwestie demissio naire, kabinet daarom ook dat over heidsinstanties alle schulden van de slachtoffers kwijtschelden. ,,Ik vind dat ouders een volledig schone lei ver dienen", zei staatssecretaris van Fi nanciën Alexandra van Huffelen In Nederland leven nog honderddui zenden andere huishoudens in een schuldenhel. Ook zij kampen met re latiestress, psychische problemen, ziekte en arbeidsverzuim. Maar voor hen stapt er geen kabinet op en zij krijgen geen schuldenpardon. Dat komt omdat we als samenleving oor delen dat zij wél verantwoordelijk zijn voor hun eigen armoede. Omdat ze roekeloos met geld omgaan, te lui zijn om te werken of te laks om hun reke ningen te betalen. Ze hebben gefaald, en moeten daarvoor op de blaren zit ten. Eigen schuld, dikke bult. wereldbeeld. Zo is ongeveer de helft van de mensen met schulden laagge- letterd. Ze kunnen wel lezen en schrijven, maar beheersen niet het eindniveau van het vmbo. Ze hebben bijvoorbeeld moeite met straatnaam borden lezen, reizen met openbaar vervoer en formulieren invullen. Dat geeft toch een andere kijk op het ontstaan van schulden. Wie het lastig vindt om te lezen, laat sneller een envelop van de Belastingdienst of bank ongeopend. Ook hebben laagge- letterden vaak weinig digitale vaardig heden, waardoor ze belangrijke infor matie kunnen missen. Het is bij laag- geletterden vaak meer een kwestie van niet kunnen, dan van niet willen. Om deze laaggeletterden, en hun ge zinnen, dan maar voor eeuwig in het schuldenvuur te laten branden, vind ik net zo goed een 'ongekend onrecht'. Met een exotische achternaam loop je bovendien meer risico op armoede, ook wanneer je niet onterecht op het fraudeurslijstje van de fiscus terecht komt. Herkomst is zelfs de grootste ri sicofactor voor schulden. Mensen met een niet-westerse afkomst hebben ongeveer vier keer zoveel kans op schulden. Westerse allochtonen lopen ongeveer tweemaal zo veel risico op schulden als autochtone Nederlan ders. Wie niet het racistische wereld beeld aanhangt dat mensen met een andere afkomst roekelozer, luier of lakser zijn, kan alleen maar conclude ren dat ook dit 'ongekend onrecht' is. Ook lopen kinderen die in armoede opgroeien meer risico om later zelf in de schulden te komen. Dat heeft deels te maken met de sociale omgeving waarin ze opgroeien, en dat het niet Kinderen die in armoede opgroeien, lopen meer risico in de schulden te raken gemakkelijk is om je daaraan te ont worstelen. Maar het komt vaak ook door een gebrek aan financiële opvoe ding. Eigen schuld, dikke bult? schuldensituatie is een schulden- pardon, zoals de slachtoffers van de toeslagenaffaire krijgen, het enige uitzicht op een beter leven. Je kan denken dat ze er dan wel erg gemak kelijk vanaf komen, en dat een schuldenpardon fraude in de hand werkt. Maar ik hoop dat de toesla genaffaire heeft geleerd waar zo'n hardvochtige opstelling toe kan lei den. In plaats van minachtend op mensen met schulden neer te kijken, zouden we ons als samenleving moeten afvragen: wie is hier eigen lijk schuldig? Unibail Relx Randstad Niet eerder zaten er zo veel werknemers op online vergaderplatforms als Teams, Meet en Zoom. De eerste weken van januari zijn alle thuiswerkrecords verbroken, ziet telecombedrijf KPN aan het internetverkeer. 'De zaagtand' noemen ze het bij KPN. Paul Slot, als executive vice- president Infrastructure verantwoor delijk voor het vaste en mobiele net werk, wijst naar de voorliggende gra fiek. ,,Ieder heel en half uur piekt het internetverkeer om vervolgens weer langzaam af te zwakken. Op die tij den gaan werknemers een Zoom- meeting in.'' Het gekartelde patroon is deze we ken volop aanwezig. Sinds de tweede lockdown half december in ging, is het drukker dan ooit op KPN's vaste net. ,,Op 4 januari, de eerste werkdag in het nieuwe jaar, werd meteen een nieuw thuiswerk record gevestigd." Het bleek geen in cident, de weken erna bleef het druk. „Dinsdag 12 januari was de drukste thuiswerkdag ooit." Bij VodafoneZiggo valt hetzelfde beeld te zien. Bij de eerste lockdown groeide het dataverkeer 40 procent en inmiddels is het verschil al 80 pro cent ten opzichte van pre-corona. ,,Week na week zien we nieuwe re cords'', laat het bedrijf weten. De piek ligt bij VodafoneZiggo dagelijks rond 11.00 uur in de ochtend, dan lijken werknemers het meest actief. Scholen Het massale gebruik van Zoom, Teams en Meet is verklaarbaar door dat vrijwel alle grote corporate be drijven weer thuiswerken, stelt Slot van KPN. Daaronder de meeste van KPN's eigen 10.000 medewerkers. Ook speelt mee dat scholen dicht zijn. ,,Veel scholen zijn die platforms inmiddels gaan gebruiken voor af standsonderwijs.'' In de kerstvakan- Internetverkeer naar vergaderprogramma's Hoeveelheid internetverkeer naar sites voor thuisver- gaderen zoals Zoom en Teams op het KPN-netwerk. IA lil All 111 11 Paul Slot van KPN. zaterdag 23 januari 2021 H @ivandenberg Er valt wel iets af te dingen op dat Voor veel mensen in een uitzichtloze Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in finan ciële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O GO Aandeel winkel vastgoedfonds krabbelt op nadat het eer gisteren onder uit was gegaan. Ook de dataleve rancier beleefde een goede dag op het Damrak. Randstad was de hekkensluiter in de AEX door de lockdowns in veel landen. Het grootste reisbureau ter wereld ging op de beurs in Frankfurt onder uit. o Alle records in thuiswerken deze maand M gesneuveld David Bremmer Rotterdam 30 nov 7 dec 14 dec 21 dec 28 dec 4 jan 11 jan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14