Hoogste punt nieuwe huizen Goes-West Goese raad akkoord met start onteigeningsprocedure 6 'Dit was een Grapperhausje' In een artikel op zijn Facebookpa- gina trekt Omta fel van leer. Hij zegt dat het niet te verkopen is dat de Goese raad zichzelf in deze tijd een uitzonderingspositie geeft. 'Hoewel ik lenig van geest ben, heb ik geen idee hoe ze dit denkt te rechtvaardi gen tegenover de Goese burgers die zich wél aan steeds strengere maat regelen moeten houden', aldus de PvdA'er. Hij verwijst naar het boek Animal Farm van George Orwell. 'Sommige dieren zijn gelijker dan anderen. Bij Orwell zijn dat de var kens, bij ons de helft van de raads fracties en de burgemeester.' Gesloten deuren Wat is er aan de hand? Voor donder dag stond een reguliere raadsverga dering op de agenda. Maar ook moest de raad achter gesloten deu ren een besluit nemen over een on derwerp dat niet openbaar kon wor- Elke partij heeft gewoon zijn zegje kunnen doen over alle onderwerpen den behandeld. Maar zo'n besloten vergadering mag volgens de wet niet digitaal plaatsvinden. De raadsleden moesten dus sowieso bij elkaar ko men. En dus was de vraag: doen we, als we er toch zijn, dan ook de regu liere vergadering fysiek?'' Vier fracties kozen daarvoor, na melijk CDA, VVD, SGP/CU en GroenLinks. Vier andere partijen (Nieuw Goes, PvdA, PvG en D66) wilden de reguliere raadsvergade ring digitaal doen. Een gelijkspel, dus. De burgemeester moest de knoop doorhakken en koos voor een reguliere vergadering in fysieke vorm. Daarop is wel besloten beide vergaderingen met slechts 13 van de 25 raadsleden (de helft plus één) te doen. Zo waren er toch minder mensen in de raadszaal. Elke fractie mocht naar rato van grootte één of meerdere raadsleden afvaardigen. Dat zint Omta ook niet. Hij was één van de afvallers (namens de PvdA was fractievoorzitter Marco Eestermans aanwezig) en stelt dat hij zijn werk als raadslid dus niet kon doen. Lukasse (SGP/CU) zet daartegenover dat er geen contro versiële onderwerpen op de agenda stonden. ,,Elke partij heeft gewoon zijn zegj e kunnen doen over alle on derwerpen.'' Lukasse vindt dat Omta de kwestie groter maakt dan hij is. Het was volgens hem een praktische keuze om de vergadering in fysieke vorm te doen, aangezien raadsleden toch lijfelijk aanwezig moesten zijn voor het besloten deel. Lukasse en burgemeester Margo Mulder vinden het jammer dat nu het beeld ontstaat dat de gemeente raad lak heeft aan de coronaregels. Mulder zegt dat digitaal vergaderen bij de gemeente juist het uitgangs punt is, voor zowel de gemeenteraad als ambtenaren. ,,De komende raadsvergaderingen zullen zeker ook weer digitaal zijn'', zegt ze. ,,In dit geval waren er specifieke om standigheden om daarvan af te wij ken.'' De burgemeester wijst daarbij ook op een inspreker die zich had aangemeld en een raadslid dat moest worden beëdigd. ,,Het is ook niet dat we een extra contactmo ment hebben gecreëerd, want we moesten sowieso samenkomen.'' Defensie-overleg Omta verandert niet van mening. Hij begrijpt dat de besloten vergade ring in fysieke vorm moest plaats vinden, maar vindt dat het reguliere deel digitaal gehouden had moeten worden. Dan hadden alle raadsleden eraan kunnen meedoen, in plaats van slechts dertien. Overigens meent zowel Omta als Mulder dat de regering moet regelen dat beslo ten vergaderingen ook digitaal mo gen. Omta wijst op RTL-journalist Daniël Verlaan, die wist in te loggen bij een geheim defensie-overleg. ,,Zo'n overleg, van landsbelang, mag dus wel digitaal. Maar een besloten vergadering in Goes niet.'' GroenLinks-raadslid André Al- ting stemde voor fysiek vergaderen, maar laat weten dat hij dat besluit op woensdagavond heel snel moest ne men, terwijl hij aan het werk was. Als hij de gevoeligheden bij andere fracties had gekend en meer tij d zou hebben gehad, had hij wellicht een andere keuze gemaakt. Daar heeft woningcorporatie Be veland Wonen vorig jaar tientallen Dat bedrijvenpark moet aan de westzijde van de Deltaweg komen, pakweg tussen hotel Van der Valk en snelweg A58. Met een paar grondeigenaren in dat gebied komt de gemeente er maar niet uit, zoals onder meer met een jonge agrariër die er grond heeft. Hij vraagt 50 euro per vierkante meter, de gemeente biedt 21 euro. Dat is een heel groot gat. oude huisjes gesloopt. Er komen zestig nieuwe huizen voor in de plaats. Het gaat om levensloopbe- stendige woningen en eengezins woningen in twee maten. Het gaat hard, want gisteren liet de corpo ratie weten dat het hoogste punt van de huizen is bereikt. De nieuwbouw vormt het voor lopige sluitstuk van de groot scheepse opknapbeurt van de wijk West, waarmee de toenmalige cor- Wethouder Joost de Goffau zegt dat hij er nog altijd naar streeft om er met alle grondeigenaren min nelijk uit te komen, maar zegt dat Het ontbreken van uitgeefbare grond voor bedrijven vinden we nóg erger dan onteigenen het als stok achter de deur nodig is om de procedure voor onteigening alvast op te starten, zodat later geen vertraging optreedt. Veel fracties vinden onteigening echter een zwaar middel. ,,Wij hechten poratie RWS meer dan tien jaar geleden begon. Veel oude huizen hebben plaatsgemaakt voor nieuwe grondgebonden wonin gen en appartementen. Het plan wordt nu even stilgezet, tot zeker 2025. Het vervangen van oude wo ningen in de Bankertstraat en om liggende straten wordt dan wel licht opgepakt. Bewoners hebben aangegeven er nu nog met plezier te wonen. zwaar aan het eigendomsrecht'', zei Stan Jasperse (VVD). ,,Maar uiteindelijk vinden we het ontbre ken van uitgeefbare grond voor bedrijven nóg erger dan onteige nen." Hij doelt daarmee op het feit dat er in Goes momenteel geen ka vels zijn voor bedrijven. Uiteinde lijk stemde alleen D66 tegen het opstarten van de procedure voor onteigening. Met de genoemde agrarische ondernemer is de gemeente overi gens ook in gesprek over een totale bedrijfsverplaatsing. Hij is name lijk ook eigenaar van de grond na bij het Tiendenplein waar de tweede brandweerkazerne moet komen. En hij bezit grond die in de toekomst wellicht nodig is voor het verbreden van de Deltaweg. Hij staat open voor een complete verplaatsing van zijn bedrijf. zaterdag 23 januari 2021 Rel in raad over fysiek vergaderen 'De Goese gemeenteraad heeft een Grapperhausje gedaan!' Dat zegt PvdA-raadslid Wiert Omta. Hij heeft er geen goed woord voor over dat de raad donder dag fysiek bijeen is gekomen voor de reguliere raadsvergade ring. Raadslid Johnny Lukasse (SGP/CU) vindt dat Omta wel heel grote woorden gebruikt. ,,Hij trekt het erg uit de context. Gaan we als raadsleden zo met elkaar om?'' Rob Paardekam Goes - Johnny Lukasse, SGP/CU PvdA-raadslid Wiert Omta. ARCHIEFOTO MECHTELD JANSEN Remco Motzheim en Ron Buer- mans waren gistermiddag op grote hoogte aan het werk in Goes-West. Ze bouwen mee aan het nieuwe wijkje rondom de Frans Naereboutstraat. Rob Paardekam Goes Het was schoorvoetend, maar de gemeenteraad van Goes is donderdag akkoord gegaan met het starten van een ontei geningsprocedure voor gron den die nodig zijn voor het toe komstige Bedrijvenpark Delta weg. Rob Paardekam Goes -Stan Jasperse (VVD) Remco Motzheim (l) en Ron Buermans aan het werk in Goes-West. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 132