Meerderheid voor nieuwe minister I Natuurlijke oplossing bij een droog trekkerig gevoel en korstjes in de neus NIEUWS 13 Nederland schoot Vietnamees niet te hulp :t J Ronan Hughes, een Ier met een vervoersbedrijf, en Gheorge Nica, een Roemeense vrachtwagen monteur, kregen respectievelijk 20 en 27 jaar cel opgelegd in de Lon- dense Old Bailey. Zij organiseer den een reeks smokkeltranspor- ten, waaronder de fatale tocht. De truckchauffeur die de koelwagen afleverde in de haven van Zee- brugge kreeg 18 jaar cel, de man die de wagen ophaalde in het Britse Purfleet kreeg 13 jaar. De 39 Vietnamezen werden op 23 oktober 2019 ontdekt in een koelcontainer op een industrieter rein in Essex. Toen de hulpdien sten arriveerden waren ze overle den. Ze stikten in de uren dat de koeltruck op een veerboot tussen Zeebrugge en Purfleet stond. Over de rol die Nederlandse in stanties speelden in het drama wordt steeds meer bekend. Deze krant schreef eerder al over de reis die de 17-jarige Tran Ngoc Hieu vanuit Vietnam aflegde. De min derjarige jongen wilde naar zijn oom in Engeland en belandde on derweg, via talloze mensensmok kelaars, in Nederland. Daar werd hij in een asielopvang voor kwets bare minderjarigen onderge bracht. Van daaruit liep hij samen met nog een minderjarige Vietna mese jongen in oktober 2019 weg. Twee weken later stikte hij in de zeecontainer op de Noordzee. Mensenhandel Nu blijkt uit onderzoek van radio programma Argos dat Nederland in de zomer van 2019 weigerde Hieu een slachtofferstatus te ge ven. De jongen wilde aangifte doen van mensenhandel, waar door hij een tijdelijke beschermde speciale status zou krijgen, blijkt uit het onderzoek van Argos. De politie wilde echter alleen aangifte van mensensmokkel op nemen: een lichter vergrijp waar bij aan slachtoffers geen be schermde status wordt verleend. i Tran Ngoc Hieu (17) krijgt geen bescherming en loopt weg uit opvang ,,Hij zou in Nederland dus geen bescherming krijgen. Maar zijn schulden aan de smokkelaars moesten wel afbetaald worden. Dan vind ik het niet gek dat hij uit eindelijk is weggelopen", stelt zijn voormalige advocaat tegen Argos. De beslissing om Hieu geen beschermde status te geven is opmerkelijk. De jongen was in mei 2019 al een keer uit een vracht wagen in Hoek van Holland ge haald. Ook die was op weg naar Engeland. Hieu heeft daarna bij verschillende instanties informa tie gegeven over het Britse smok- kelnetwerk waar hij een grote schuld had opgebouwd. Eveneens is al jarenlang bekend dat Vietna- mezen vaak worden uitgebuit door hun smokkelaars om die schuld terug te betalen, ze worden onder betaald, mishandeld of moeten crimineel werk doen. Nadat Hieu te horen heeft gekre gen dat hij geen beschermde status krijgt, loopt hij met de dan ook minderjarige Dhin Dhin Thai Quyen weg uit de asielopvang in Cadier en Keer. Ze stappen in een Belgische taxi die hen naar een woning in Anderlecht, België brengt. Bekend was al dat de Ne derlandse politie die taxi volgde tot aan de Belgische woning, maar niet ingreep. De Belgen werden geïnformeerd, maar ondernamen ook geen actie. Uit het onderzoek van Argos blijkt nu dat de politie de jongens al uren observeerde. Dat gebeurde waarschijnlijk om meer inzicht te krijgen in de werkwijze van de smokkelbende. Grens Emeritus hoogleraar strafrecht Theo de Roos en hoogleraar men senhandel Conny Rijken stellen nu tegen Argos dat Nederland de taxi bij de grens had moeten te genhouden. In opsporingsonder zoeken mogen drugs en mensen alleen in zeer specifieke gevallen worden 'doorgelaten'. Het OM stelt dat 'het doorlaatverbod niet aan de orde was, omdat er geen verdenking was van mensenhan del of een ander een strafbaar feit'. ,,De jongens zijn gevolgd met het doel zicht te krijgen op hun be stemming." De Roos vindt die toe lichting onbevredigend. ,,Het OM mag geen observatieteam inzetten als er geen enkele verdenking van een strafbaar feit is." De 67-jarige uit het zuiden afkom stige militair is de eerste zwarte Amerikaan die het Pentagon leidt. Hij heeft 27 voorgangers sinds de vorming van het ministerie in de jaren 40. In zijn loopbaan bij de landmacht is hij onder meer bevel hebber geweest in Irak. Ook was hij commandant van Centcom, het Amerikaanse commandocentrum dat zich richt op het Midden-Oos ten, Afrika en grote delen van wes telijk Azië. In die rol was hij van 2013 tot 2016 betrokken bij de strijd in Irak en Syrië. Na zijn pensionering in 2016 is hij in het zakenleven actief, onder meer in een investeringsmaat schappij waar ook zijn aankomend collega Anthony Blinken, die mi nister van Buitenlandse Zaken moet worden, partner is. Het Kremlin heeft inmiddels po sitief gereageerd op het Ameri kaanse voornemen kernwapenver drag New Start te verlengen. Het benadrukte wel een gedetailleerder voorstel te willen zien. Het Witte Huis maakte donderdag bekend dat president Joe Biden het Verdrag voor Vermindering van Strategi sche Nucleaire Wapens met vijfjaar wil verlengen. De overeenkomst uit 2010 loopt volgende maand af. Het betreft het laatste grote ver drag tussen de supermachten over wapenbeheersing. Het houdt in dat Rusland en de Verenigde Staten elk maximaal 1550 operationele kern koppen mogen hebben. De VS en Rusland hebben samen het over grote deel van de kernwapens in de wereld in bezit. Zonder verlenging wordt gevreesd voor een wapen wedloop en oplopende spanning tussen Moskou en Washington. De vorige Amerikaanse regering wilde dat ook China mee zou doen aan zo'n kernwapenverdrag, maar daar voelde Peking niets voor. Advertentie De neus als filter Verstopte neus? Beschermt en bevochtigt 'Verzorgt schrale, droge plekjes in de neus' zaterdag 23 januari 2021 GO In een truck in Essex werden de lichamen van 39 Vietnamezen gevonden. Tran Ngoc Hieu was een van hen. Hij zat in een op vang in Neder land. FOTO'S EPA, PRIVÉBEELD Lange celstraffen voor schuldigen aan 'dodentruck' In Engeland zijn gisteren vier mannen veroordeeld tot jaren lange gevangenisstraffen voor hun betrokkenheid bij de dood van 39 Vietnamese migranten in een koeltruck in 2019. Onder tussen wordt duidelijker welke steken Nederland liet vallen bij het beschermen van twee van die minderjarige slachtoffers. Cyril Rosman Rotterdam/Londen Argos, vandaag op NPO Radio 1, 14.00 uur. WASHINGTON Generaal buiten dienst Lloyd Austin is de nieuwe minister van Defensie van de Verenigde Staten. De Senaat stemde gisteren met overweldi gende meerderheid in met zijn benoeming. Lloyd Austin gaat het Penta gon leiden. foto epa Een pijnlijk, trekkerig gevoel In de neus? Korstjes en soms zelfs bloedneuzen? Grote kans dat uw neusslljmvlles te droog Is. Dit kan voor komen in het najaar en de winter, wanneer de lucht droger Is. Andere redenen zijn centrale verwarming, airco, hormonale veranderingen en medicijngebruik. A. Vogel Cinufbrce neusspray helpt effectief bij droog neusslijmvlies. Ademen door een gezonde Vochtige neus' is belangrijker dan u denkt. Het neusslijmvlies zuivert 10.000 liter ingeademde lucht per dag zodat er zo min mogelijk stof deeltjes, bacteriën en virussen bin nendringen. Als het neusslijmvlies te droog is, neemt de filterfunctie af. Dan kan droog neusslijmvlies leiden tot een pijnlijk, trekkerig gevoel in de neus of korstjes. A.Vogel Forte en Extra Forte Neusspray* Werkt effectief bij neusverkoudheid Opent de verstopte neus in 2 min" A.Vogel Cinuforce neusspray Droog neusslijmvlies en korstjes* beschermt en bevochtigt de neushol tes langdurig, verweekt korstjes en helpt bloedneuzen als gevolg van be schadigd neusslijmvlies voorkomen. Met 100% natuurlijke ingrediënten die de genezing van het neusslijm vlies ondersteunen. Persoonlijk ad vies? Mail infb@avogel.nl Cinuforce1 neusspray Oroog neusslijmvlies Korstjes f Hydralmnj Medisch hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. Aangetoond in gebruikers onderzoek (Forte 44% van de gebruikers, Extra Forte 49% van de gebruikers).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13