rende Geul naar het noorden. Het is de combinatie van het fraaie Geuldal én de mooie dorpskern die Mechelen zo bijzon der maakt en naar een hoger niveau tilt. De belangrijkste factor daarbij is de bouwstijl van de huizen en grote hoeves: vakwerk. De basis van deze architectuur is een raam werk van eiken-, olmen- of essenhout, dat traditioneel wordt opgevuld met een mengsel van mest en leem (tegenwoordig baksteen). Kenmerkend is ook de combina tie van zwarte balken en witte muren. 8 Monumentaal klein Sint Anna ter Muiden Het Marktplein van Sint Anna ter Muiden staat in zijn geheel op de monumentenlijst. Iedereen die er gaat kijken, snapt meteen waarom. Alles past in de harmonieuze 17de- eeuwse sfeer: de huizen, de vierkante kerk toren, het oude raadhuis, de dorpspomp én het wegdek van grijze kasseien. Met amper vijftig inwoners is er van een levendig dorpsleven nauwelijks sprake. Je zou het kritisch een openluchtmuseum kunnen noemen, maar dan wel één van de mooiste van ons land. Officieel is Mude, zoals het plaatsje in Zeeuws-Vlaanderen vroeger heette, een stad. Met dank aan stadsrechten die het al in de 13de eeuw kreeg. Het is nau welijks voor te stellen dat dit stille plekje ooit hoorde tot de Hanze van Londen, een handelsverbond tussen Engeland en het toen rijke Vlaanderen. Als je Sint Anna ter Muiden bezoekt, maak dan ook een omweg naar het vestingdorp Retranchement. 9 De scheve toren Acquoy Het beste moment om Acquoy te bezoeken is tijdens het voorjaar, als de fruitbomen van de Betuwe in bloei staan. En het liefst doe je dat met een bootje. Dan vaar je vanaf de Linge dwars door een wereld van witte bloesem zo het charmante dorpje in. Het historische centrum is niet veel meer dan een handvol huizen rondom de kerk en een rijtje op de Lingedijk, maar die zorgen wel voor een beeld van de buiten categorie 'mooi'. In het lieflijke decor valt er één gebouw uit de toon: de toren van de hervormde kerk. Deze is robuust in plaats van klein en fijn. Bovendien staat hij scheef, waarschijnlijk als gevolg van een storm in de 17de eeuw. Maar de grootste verrassing moet dan nog komen. Op het kerkhof aan de voet van de scheve toren staat een zerk: 'Cornelia Pisa, 2 sept. 1877 - 1 jan 1941.' Pak Yon op een voetstuk De Rijp Een wandeling door het Noord-Hollandse De Rijp zet je steeds op het verkeerde been. Het ene moment zie je een schattig dorp met geverfde houten huizen, het andere moment doet het plaatsje meer denken aan een Hollands stadje uit de Gouden Eeuw. En dat klopt allebei. Het kleine dorp dat luiert in de moderne tijd, was vroeger een bedrijvig centrum van handel, haring- en walvisvaarderij. De verworven rijkdom zie je terug in statige gevels en een grote kerk. De beroemde ingenieur Leeghwater, die tekende voor verschillende inpolderingen, werd in De Rijp geboren. Een andere be roemde inwoner is Pak Yon, ofwel Jan Jans- zn. Weltevree, die in de 17de eeuw schip breuk leed in Korea. Daar hanteerden ze strenge regels. Wie het land ongevraagd binnendrong werd ter dood gebracht en wie er per ongeluk belandde mocht nooit meer weg. Dat laatste gebeurde met Jan. Hij omarmde zijn lot, trouwde een Kore aanse en schopte het tot adviseur van de Koreaanse koning. In zijn geboortedorp De Rijp staat bij de kerk een standbeeld van hem. Winsum Hogebeintum Ootmarsum Wijk bij Duurstede Oisterwijk Sint Anna ter Muiden ZATERDAG 23 JANUARI 2021 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 121