3 Blues en brood Grolloo Drenthe heeft verschillende fraaie brink dorpen en misschien is Grolloo niet eens de allermooiste. Maar het heeft wel de meest bijzondere recente geschiedenis. In deze serene omgeving - boerderijen met rieten daken, veel groen, handvol cafés - werd niet zo heel lang geleden het ultieme muzikantenleven geleefd met drank, drugs, vrouwen en veel creatieve inspiratie. In de jaren 60 en 70 was Grolloo de thuisbasis van Harry Muskee met zijn Cuby and the Blizzards. In de hoeve waar het zich alle maal afspeelde is nu het C+B Museum on dergebracht. Het is één groot eerbetoon aan Cuby en de bluesmuziek. Van de gouden plaat voor Groeten uit Grolloo tot en met jasjes en petjes van Harry Muskee. Ook Herman Brood kwam er regelmatig. Na zijn periode bij The Moans was hij pianist bij Cuby, tot hij vanwege buitensporig drugsgebruik uit de band werd gezet. 4 Kunstenaarsdorp Ootmarsum Er was een kleine kunstkring in een thee huis. Maar Ootmarsum werd pas echt van de kunst door de opkomst van Ton Schul- ten. Toen de ex-reclameman als schilder naam maakte in Europa en daarbuiten, wisten ook andere artiesten het plaatsje in Twente te vinden. Het gevolg is dat het een totale metamorfose heeft ondergaan. Waar Ootmarsum vroeger een eenvoudig plattelandsdorp was met wat winkels en monumenten, kun je er nu terecht voor topgaleries, internationale exposities, bij zondere winkels en een breed aanbod cafés en restaurants. De kunst, zeker die van Schulten, is vaak verbonden met Twente. 5 De verkeerde molen Wijk bij Duurstede Wijk bij Duurstede is een van de meest onderschatte plaatsjes van Nederland. Zelden zie je het terug in een top 10. Waar schijnlijk omdat het niet uitblinkt op één terrein, maar juist een combinatie van allerlei leuks biedt: sfeervol centrum, tof kasteel, mooie kade en herinneringen aan de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Bekend is het vooral dankzij een schilderij dat in het Rijksmuseum in Amsterdam hangt: De molen bij Wijk bij Duurstede van Jacob Isaacksz. van Ruisdael. Bezoekers komen speciaal voor die molen naar deze plek en fotograferen de bovenkruier die op een poort in de omwalling is gebouwd. Dat is helaas een vergissing. Want hoe mooi ook, het is niet de molen van Van Ruisdael. Die stond een stukje verderop en werd rond 1810 afgebroken. Alleen de fundamenten zijn er nog. 6 Eigentijds bourgondisch Oisterwijk In Oisterwijk - spreek uit Oosterwijk - stond jarenlang de grootste leerfabriek van Europa. Goed voor de verwerking van 25.000 huiden per week. Het voormalige complex van de Koninklijke Verenigde Leder (KVL) is de afgelopen jaren gereno veerd en opnieuw ingericht. De stoere gebouwen bieden onderdak aan zo'n zestig bedrijven en er is nog ruimte voor meer. In de Leerfabriek KVL, zoals het nu wordt genoemd, vind je onder meer een hip res taurant, een brouwerij, een koffiebranderij en de bakkerij van Robèrt - Heel Holland Bakt - van Beckhoven. Wil je de Brabantse gezelligheid van nu aanvullen met een klassieker, dan loop je naar het centrum voor een bezoek aan de prachtige Lind, een langgerekt plein met leilinden, kerk, historische pandjes en voor straks, als het weer kan: de gezelligste cafés en terrassen. Noteer maar vast voor na de lockdown. 7 Limburgs vakwerk Mechelen Naar het Zuid-Limburgse Mechelen ga je het best te voet. Dat wil zeggen, je parkeert je auto in Epen en daarna volg je de slinge- 40 Reizen Sightseeing Met de klok mee: de scheve toren van Acquoy, vakwerk in Mechelen, het Winsumerdiep in Winsum, de molen van Wijk bij Duurstede en kunst in Ootmarsum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 120