ITerp uit het boekje Hogebeintum Het is een imposant gezicht: de terp van het Friese Hogebeintum die oprijst uit het vlakke land. Als hoogste terp is Hogebein tum geen onontdekt pareltje, maar veel bezoekers komen niet verder dan kort en snel bewonderen. Toch is het waardevol er de tijd te nemen en de plek 'te voelen', zoals dat zo mooi heet. Wandel een rondje om de hooggelegen kerk, kijk uit over de omliggende weilanden en voel de zilte wind die vanaf de nabije Waddenzee waait. En ga de kerk in, ook als je niet zo van de godshuizen bent. Met dank aan de licht inval door de relatief kleine ramen en de historische details ademt het een unieke sfeer. Zo staat achter in de kerk een heren- bank met overkapping. Hier zat de adel met uitzicht op het volk en de door hen aangestelde predikant. Verder zijn er sporen van katholieke fresco's en hangen de wanden vol met rouwborden. Na de ondergang van de adel in de 19de eeuw zijn deze bijna overal verdwenen, maar Hoge- beintum heeft er nog zestien. 2 Officieel de mooiste Winsum Als het volk heeft gesproken, kunnen wij daar niet omheen. Het Groningse Winsum werd vorig jaar bij een verkiezing van de ANWB uitgeroepen tot het mooiste dorp van Nederland. Zo'n 30.000 mensen kozen voor Winsum op basis van onder meer authenticiteit en 'levende' dorpssfeer. Dwalend door de straatjes voel je hoe het perfect bij elkaar past: de sfeervolle hoofd straat, de molens, de kerken en de stijlvolle pandjes. De verkiezing heeft nog niet geleid tot het gevreesde overtourism van Giethoorn, maar de toeloop was wel zo groot dat het aantal parkeerplaatsen en toiletten tekortschoot. Ook konden de gidsen de vraag nauwelijks aan. Nu nog hopen dat het zo hard gaat vriezen dat er geschaatst kan worden op het Winsumer- diep dat dwars door het dorp stroomt. Stijlvolle pandjes in Winsum. ZATERDAG 23 JANUARI 2021 39

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 119