'De vraag waar je hoort, is belangrijker geworden' zijn gaan denken: je hoort bij ons ofje bent tégen ons. We verdiepen ons nauwelijks nog in de ander, in wie de ander is, in hoe de ander denkt. Hierdoor is een begrip als 'identiteit', wie ben je, onder druk komen te staan. Steeds vaker sluiten we de ander liever uit.'' „Corona heeft onzekerheid gegeven over houvast en bakens. Je bent meer terug geworpen op thuis en op je familie. Voel je je daar wel thuis? De vraag waar je hoort, is belangrijker geworden. Ook is door het coronadebat de samenleving verder gepo lariseerd. Er wordt nóg meer over groepen gesproken: de kwetsbaren, de jongeren, de ouderen, de verpleegkundigen. En neem de uitdrukking: 'het nieuwe normaal'. Maar wat is dan normaal? Wat is de norm?'' „Kinderen hebben nog wat meer de open heid naar de ander, dat hebben ze van nature. Hierin kunnen wij zeker van ze leren. Kinderen doen ook veel minder aan categorisering, het indelen in hokjes, en als ze het wel doen, stellen ze hun visie mak kelijker bij. Neem het onderwerp gender. In de ogen van kinderen kunnen meisjes, net als jongens, alles worden. Ze zijn zich bewust van de verschillen, maar ze denken niet in beperkingen. Ze kennen het woord transgender al, ze hebben soms een trans- gender in de klas gehad. De meeste kinde ren groeien op in gemengde klassen met kinderen van verschillende achtergronden en zijn nog flexibel in hun denken.'' ,,Ik wil meegeven dat er veel is dat jou maakt tot wie je bent. Een deel van wie je bent ligt vast, dat is bepaald via genen en opvoeding. Maar een deel is maakbaar. Er zijn kinderen die niet lekker in hun vel zitten, die zich anders voelen dan de rest of die last hebben van racisme. Ik wil dat kinderen zich herkennen in een ander, en denken: o ja, dit bestaat allemaal, we komen in allerlei kleuren, maten en smaken voor. Omarm het verschil. Ik wil ze een hart onder de riem steken.'' ,,Door sociale media ligt op de loer dat ze zich voortdurend vergelijken met anderen. De sociale druk is hoog. Het gevaar is dat je voortdurend negatief denkt over jezelf. Ik ben niet knap genoeg, ik ben niet slim genoeg en ga zo maar door. Die negatieve gedachten mogen er wel zijn, die horen bij het leven, maar het helpt als je weet dat je er iets aan kunt doen. Als je weet dat je meer bent dan alleen die negatieve gedach ten. Zoals je bijvoorbeeld ook nooit alleen een kind met ADHD bent. Je bent je naam, j e hobby's, je werk, enzovoort, en je bent ook gewoon een mens. Kinderen hebben deze handvatten nodig bij het ontdekken wie ze zijn en wie de ander is.'' ,,Als 12-jarige had ik een bril, vlechtjes en een beugel, op een gegeven moment kon dat echt niet meer. Alles bij elkaar vond ik mezelf te veel een nerd. Ik behoorde tot de slimmeren in de klas. Op de lagere school was dat geen probleem, maar op de mid delbare school was dat niet cool. Ik wist niet of ik dat moest verbergen of niet. Tege lijkertijd vond ik het irritant dat de meisjes in mijn klas zo bescheiden waren. Ik was ambitieus, maar ik had ook door dat je dat beter niet kon laten zien. Dat was ingewik keld. Ik begon me te schamen voor mijn ambities. Ik vroeg me steeds af of ik wel leuk genoeg was.'' ,,De laatste jaren doe ik veel aan yoga, mijn dochter ook. Ik heb er baat bij, en zij ook. Het is zoiets als jezelf afpellen en uitkomen bij je zijn. Bij mij komt de 50 jaar volgend j aar om de hoek kijken. Mijn vader is net overleden en ik ben mantelzorger voor mijn moeder. Stel je voor dat mijn beide ouders er straks niet meer zijn, wat is dan mijn rol in het leven? Wie ben ik als ik 50 ben? Dat soort vragen heb ik mijn hele leven gesteld. We veranderen mee met de omstandigheden, onze leef tijd, maar tegelijkertijd blij ven we altijd hetzelfde.'' Is een gesprek over wie je bent harder nodig door corona? Kunnen volwassenen wat dat betreft nog iets leren van kinderen? Wat wilt u kinderen meegeven in uw boek? U waarschuwt kinderen voor hun 'ik' op sociale media. Hoe was u zelf als puber? Verandert wie je bent met de jaren? Alles over wie ik ben verschijnt bij uitgeverij Kluitman (€20). Alles over wie ik ben 30

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 110