m m Sociale media doen het goed in coronatijd EUWS 11 Mi Mi Mi Mi ook mee (ik heb nog geen klachten gehad). - Judith Schoonheym Ik heb twee oudere kinderen van 15 en 17. Kolonisten en Risk zijn hier toch nog favo riet. Heb je korter de tijd dan is 30 seconds of kaartspel Rikken leuk. Voor de echte grote uitdaging beveel ik escapemail.nl aan. Voor 16 euro thuis een schat zoeken met spannende opdrachten en dito mu ziekjes. A la een escaperoom. Vier uur vertier met tieners. Ik begin mijn dag met het delen van grappige filmpjes. En ik bedenk kleine gestes om 't voor een ander iets leuker te maken. Een kopje koffie voor de pakjesbezorger, een kaartje voor de vuilnisman, een snicker voor de caissière. We slaan ons er best aardig doorheen. - Judith Steegmans Toen vorig jaar de mondkapjes verplicht werden, vroegen mijn vriendinnen of ik er voor hen een paar wilde naaien. Ik naaide al tasjes van afgedankte overhemden voor Artsen Zonder Grenzen. Inmiddels heb ik ruim 700 mondkapjes genaaid en verkocht en zo'n 1000 euro overgemaakt naar Artsen Zonder Grenzen. Vanwege corona kon ik ook niet meer naar het verzorgingshuis waar ik vrijwilligerswerk doe. Maar de dames bleven daar wél breien. Tassen vol gebreide lapjes werden bij mij afgeleverd die ik in elkaar zette. Randje omheen ha ken, mooi. De dekentjes gaan naar wees huizen in Bangladesh. Dan lees ik ook nog graag. Verder loop ik dagelijks een rondje voor de fitheid. En neem zo nu en dan de prikstok en vuilniszak mee. Och, ik ben zo'n brave burger. Good goan Frank! - Gerri de Haas-van der Werf Terwijl onze puberzonen de hele dag zit ten te gamen ('s morgens online voor school, dat dan weer wel), heb ik zelf een nieuwe hobby: ik beschilder stenen. Die vind ik op straat of in het bos of op ons platdak. Ik was en droog ze, breng een laagje primer aan en dan beschilder of beschrijf ik ze met acrylstiften. Er komen best leuke creaties uit mijn handen, al zeg ik het zelf. Ik verstop deze stenen dan in het bos of park. Het allerleukst is de glim lach op de gezichten van de vinder! Die Toevallig begon ik in januari vorig jaar met online schaken met mijn vader. Voor de gezelligheid, hij is dat jaar 90 geworden. En zo hadden we iedere dag via de app SocialChess even contact. Maar ik verloor steeds, dus werd het een beetje saai voor hem. Samen hebben we telefonisch het boek: Oom Jan leert zijn neefje schaken van Max Euwe doorge ploeterd. En nu gaan we gelijk op, ten minste als ik goed oplet! Mijn dochter Kim van 9 kreeg ook de smaak te pak ken en nu spelen we het tussen de school en buitenspelen door. Het mooie is dat je op elk niveau kan spelen en er altijd nog wat te leren valt. - Charlotte van der Vorm mag hem houden of weer verstoppen. Ik maak vrolijke en kleurrijke tekeningen maar ook positieve teksten. Ik hoop met mijn minimale bijdrage toch een tikje positiviteit de wereld in te sturen! - Martine Spikmans-Van de Langenberg Al bijna sinds het begin van corona doen mijn kinderen, kleinkinderen en ik via WhatsApp een art-challenge. In eerste instantie met twaalf personen, van wie vier vanuit Engeland, maar er zijn er inmiddels zeven afgevallen en drie bij gekomen, dus nu zijn we nog met achten. We verzinnen om de beurt een thema en één keer per week maken we op dat thema een tekening, schilderen iets of knutselen iets. Het is géén wedstrijd, je mag doen wat je wilt. We maken er een foto van en zetten dat op de art-challenge-appgroep. Het is erg leuk om te doen, je bent steeds be nieuwd waar de anderen mee komen en zo houden we goed contact. - Katja van Gestel Ik ga nog elke dag naar mijn werk in het ziekenhuis, bloed afnemen. Vorige week heb ik een borduurpakket gekocht via Marktplaats, een telpatroon met wel 47 kleuren! Het was ruim twintig jaar geleden dat ik borduurde, maar het is heerlijk ont spannend. Je moet echt je aandacht erbij houden, dus geen plaats in je hoofd voor piekeren. En dan heb ik 's avonds ook nog een naald vast! - Marja Kaptein Een vraag op ons lijf geschreven. Spelle tjes, we waren er al dol op en nu steken we er anderen mee aan. Qwixx is ook bij ons een veel gespeeld spel. Aan de hand van wie ons bezoekt, komt er een spel uit de kast. Machi Koro, Roll through the ages en Keltis als vriendje nummer 1 er is. Spacebase, Dice Town als vriendje num mer 2 ons bezoekt. Met vrienden leren we tijdens het spel Wingspan ook nog wat over vogeltjes. Azul met mijn zus of moe der. Met een van de dochter spelen we Monopoly Empire en doordat de oudste dochter bij een escape room werkt, zijn we ook dol op het oplossen van een escape room. Met z'n tweeën komt Dominion uit de kast. En zijn we met z'n allen (wat nu dus weer even niet kan) spelen we: Wiz- zard, Take 5, Diamant, Welcome, Sushi Go party, Exploding Kittens. Dus we houden ons wel gezellig bezig. Op school tijdens de noodopvang komen er bijna dagelijks leuke spellen voor de kinderen uit de kast. Smartgames, Mollenmania, Monopoly Ju nior, Dobble, Regenwormen, De kinderen van Catan, Carcassonne junior, Hondje Waf. Heerlijk om te zien dat ook deze kin deren daar zo van genieten en leren. Er zijn momenten dat zelfs ik geen spel wil. Dan is een legpuzzel, een wandeling, een hardlooprondje, een film of een serie een welkome afleiding. - Anne-Karien Elich Als juf van groep 7 en 8 heb ik gelukkig werk en deze levendige groep zorgt voor veel afleiding, zelfs op vrije dagen. Maar als ik wil ontspannen, luister ik muziek én ik heb mezelf een Kobo-abonnement ca deau gedaan. Wel maak ik me zorgen om mijn pubers. Vooral voor mijn dochter van 15 (ook nog een zoon van 12, die gamet graag en dus te veel eigenlijkblijft er met de avondklok weinig - te weinig - over. We zijn megavoorzichtig met con tacten, maar ze gaat bij een vriendin, die zorgen heeft, graag koekjes bakken of een film kijken. Gelukkig is haar hockeytrai ning naar een eerder tijdstip verschoven. Wat doen we dan verder met de kinderen? Borreltijd, dus de tafel vol hapjes, en een film kijken, koekjes en taarten bakken, af en toe een spelletje en dit weekendga ik de haren van mijn dochter roze verven. Al les om de pubers wat uitzicht te bieden op iets leuks. - Tamara Lagendijk De coronapandemie blijkt voor veel sociale media gunstig te hebben uit gepakt. Vrijwel alle bekende plat forms winnen of blijven stabiel. Tik Tok schiet naar 1,7 miljoen Neder landse leden, een miljoen meer dan vorig jaar. Pinterest groeit van 3,5 naar 3,9 miljoen gebruikers Linked- In van 4,7 naar 5 miljoen en Insta- gram van 5,6 naar 5,9 miljoen. Face- book blijft met 10,4 miljoen leden stabiel, terwijl op Twitter nu 2,9 mil joen Nederlanders te vinden zijn, 126.000 meer dan vorig jaar januari. Sociale media wisten niet alleen meer gebruikers aan zich te binden, Nederlanders kijken er ook aanzien lijk vaker op. Facebook ziet dagelijks tenminste 7,3 miljoen Nederlanders eenmaal inloggen, bijna 200.000 meer dan vorig jaar januari. 3,7 mil joen landgenoten checken naar eigen zeggen dagelijks Instagram (+7 procent). TikTok is hier ook de TikTok is in populariteit onder jongeren Facebook voorbijgestreefd grote uitschieter, het delen van korte grappige videofragmenten met mu ziek slaat aan: 836.000 Nederlanders komen er dagelijks, een jaar eerder was dat 281.000. Pinterest en Linke- dIn winnen eveneens fors. Gemiddeld zeggen Nederlanders 97 minuten per dag aan sociale me dia te besteden, vorig jaar was dat een minuutje meer. In totaal 13,7 miljoen van de bijna 14,7 miljoen Nederlanders ouder dan 15 jaar zijn actief op sociale media. Newcom peilde deze maand on der ruim 7000 Nederlanders van 15 jaar en ouder. Marktonderzoeker Hans Hoekstra denkt dat de corona- lockdowns hun uitwerking niet hebben gemist: ,,Alle platforms groeien. Nederlanders hebben meer tijd en reisden minder." Opvallend is dat er nog altijd ruimte is voor nieuwkomers. ,,TikTok groeit ont zettend hard. Dat lijkt echter niet ten koste van concurrenten te gaan." De winst van TikTok is met name spectaculair onder jongeren. Daar is het Chinese sociale netwerk in po pulariteit Facebook voorbij. De winst voor gevestigde namen als LinkedIn en Pinterest valt op. ,,Veel mensen zijn bezig met het op knappen van hun huis en Pinterest is een platform om daar inspiratie over op te doen'', stelt Hoekstra. Het vele thuiswerken jaagt het Linke- dIn-gebruik op, denkt hij. ,,Werkne- mers zijn nieuwsgierig hoe andere organisaties omgaan met Covid- 19." De jarenlange pijlsnelle groei van Instagram is bijna stilgevallen. Het platform groeit eigenlijk enkel nog onder 40-plussers. zaterdag 23 januari 2021 GO 4** 4** 1 FOTO MARCO OKHUIZEN Nederlanders gebruiken steeds meer socialemediaplatformen tegelijk en loggen dagelijks vaker in. TikTok is de grote winnaar. Dat blijkt uit het Nationale Social Media onderzoek 2021 van Newcom. David Bremmer Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11