9 Het tumultueuze tijdperk Trump is voorbij, en dat wordt ondanks alle veiligheidsmaatregelen voorzichtig gevierd in Washington. Nu is het aan ons te zorgen dat het Als de groene presidentiële helikopter met Trump aan boord nog een laatste keer over de straten van downtown Washington vliegt, steekt Miguel Curiel (20) zijn middelvinger in de lucht. Hij kan het ambtswapen op de buik van de helikopter lezen - misschien kunnen de inzittenden hem ook wel zien. Ze zijn net op- gestegen uit de tuin van het Witte Huis. Er gaat gejuich op onder het plukje mensen dat zich voor het hek heeft verzameld. ,,Bye, bitch, en kom nooit weer terug'', roept de student uit Californië. Dit, zegt hij, is waarom hij in alle vroegte naar het hart van de hoofdstad is gekomen. ,,Het is zo'n goed gevoel: weten dat hij weg is. Een nieuw tijdperk breekt aan in Amerika. Nu is het aan ons om te zorgen dat het een góed nieuw tijdperk wordt. Als we doen alsof er niets gebeurd is, komt er een nieuwe Trump.'' President Chaos Sommige Amerikanen zijn zo blij met Trumps vertrek, of organi seerden hun inauguratievakantie al zo lang geleden, dat ze ondanks alle waarschuwingen voor geweld tóch naar Washington kwamen. ,,Ik ga die terroristen niet laten winnen, me niet laten afnemen wat ik al zo lang heb willen zien'', zegt Miguel Curiel. Vriendin Pau lina Mata: ,,We wilden geschiede nis meemaken.'' Vanavond, vertel len ze, vieren ze deze dag in hun hotel, met 'heel veel drankjes'. John Dziennik (55), een vracht wagenchauffeur uit Chicago, is vroeg opgestaan om zich langs alle wegversperringen en checkpoints een weg te banen naar het hek voor het Witte Huis. Hij heeft elf uur gereden om hier een 'huisuit zetting' te zien. ,,Hallelujah!" roept hij als Marine One weg vliegt. ,,Het waren vier helse jaren, met President Chaos.'' Dziennik had in oktober het coronavirus onder de leden, lag vier dagen in het ziekenhuis, zat zeven weken thuis en voelt zich nog steeds niet helemaal de oude. Trump is me deschuldig, vindt hij. Hij heeft het land aan z'n lot over gelaten. De vorige regering had protocol- om een góed nieuw tijdperk wordt len voor een pandemie en hij heeft ze gewoon weggegooid, dacht dat 'ie het beter wist.'' Over Biden zijn deze mensen niet laaiend enthousiast. Ze heb ben 'gemengde gevoelens' over hem, laten ze vallen, of vinden hem 'wel oké'. Het belangrijkst, voor velen, is het vertrek van de man die de afgelopen vier jaar in het Witte Huis woonde. Vanaf nu, denkt Dziennik, kan het alleen maar beter gaan met Amerika. ,,We zitten in zo'n diep dal.'' Maria, een Palestijns-Ameri kaanse filmmaker uit Californië, neemt met haar ogen dicht een moment voor zichzelf, als ze zijn heli heeft zien overvliegen. ,,Ik kan niet geloven dat dit moment nu echt gekomen is'', zegt de 30-er. „Gisteravond kon ik niet slapen, ik bleef denken aan wat dit betekent. Het einde van zoveel haat, veroor deling, mismanagement. Op elk niveau is dit experiment een ramp geworden voor ons land, en de wereld.'' Een ongekende uitdaging voor president Biden: miljoenen Amerikanen geloven niet dat hij legitiem gekozen is. Even buiten Washington wordt zijn inauguratie 'geboycot'. Alice Butler-Short (77) nam de tijd om uitgebreid te lunchen met haar man en een vriendin, toen rond het mid daguur miljoenen Amerikanen voor een scherm zaten om te zien hoe Joe Biden de eed aflegde. Ze woont net buiten Washington en zette daar heel bewust de tv met aan. Butler-Short is de voorzitter van een groep vrouwelijke Trump-aanhangers die elkaar op sociale media oproepen de inau guratie te 'boycotten'. De voorvrouw van Virginia Wo men For Trump is een van de Ame rikanen die Biden niet als legi- tieme president zien. Ze zijn met miljoenen: volgens peilingen gaat het om ongeveer drie op de tien burgers. Butler-Short blijft gelo ven dat de verkiezingen gestolen zijn, al hebben rechters en Trump- bondgenoten bevestigd dat Biden rechtmatig gewonnen heeft. Ze staaft dat met meermaals ont krachte verhalen over gemanipu leerde stemmachines die in rechtse media blijven rondzingen, en met een onderbuikgevoel: ,,Het komt erop neer dat een arme man die duidelijk dementie heeft en een jaar in zijn kelder zat en nooit campagne voerde, meer dan 80 miljoen stemmen heeft gehaald. Dat tart iedere logica.'' Ook na de eed noemt ze Trump 'onze president' - ze zegt voor hem te bidden. Op 6 januari was Alice Butler-Short bij het Capitool om te demonstreren tegen de ver kiezingsuitslag. Ze veroordeelt het geweld dat eruit voortkwam, be nadrukt ze, en zag vooral veel vreedzame Trump-aanhangers. Ze houdt nog een beetje hoop dat Trump terugkeert, als in de ko mende maanden tóch overtuigend bewijs voor een gestolen verkie zing naar boven zou komen. Haar Trump-groep blijft in ieder geval gewoon bestaan. ,,Wij gaan ner gens heen, en Trump ook niet. Mensen zeggen: hij is weg. Maar hij is niet weg.'' Donald Trump, zegt ze, is 'niet klaar met dit land'. Butler-Short vreest dat Amerika onherkenbaar zal veranderen on der Joe Biden. De Democraten, vindt zij, 'willen alles waar dit land op gebouwd is vernielen. En als je de fundering vernietigt, stort het huis in.' Ze maakt zich zorgen over het verdwijnen van God uit het publieke domein, bovenmatige 'politieke correctheid', socialisme, en strenge vrijheidsbeperkingen om het coronavirus te bestrijden. ,,Tot deze dag waren we the Land of the Free and the Home of the Brave. Maar we zijn nu absoluut niet meer vrij, en veel mensen zijn bang om moedig te zijn.'' Ze ver gelijkt het met de culturele revo lutie in China, waar ze destijds met haar Chinese man vlakbij woonde, in Hongkong. ,,We leven met zo'n zelfde onderdrukking'', vindt zij. ,,Wie had zich kunnen voorstellen dat sociale media de president de mogelijkheid om met zijn mensen te communiceren, zouden afnemen?'' donderdag 21 januari 2021 GO Biden woont nu in het Witte Huis... Karlijn van Houwelingen Washington -Miguel Curiel, student Biden-fan Maria. maar Trump blijft voor velen aanwezig Alice Butler-Short, Trump-aanhanger. foto karlijn van houwelingen Miguel Curiel en Paulina Mata. FOTO'S KARLIJN VAN HOUWELINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9