Lot Intervence in februari duidelijk Wie heeft het ei van Columbus? 12 ZEELAND Gemeenten: Zorgvuldigheid voorop bij afbouw jeugdzorgorganisatie Shell gaat groot zonnepark bij Sas van Gent bouwen De Zeeuwse gemeenten hebben per 1 januari het contract met In tervence opgezegd, vooral vanwege de grote financiële problemen bij de organisatie. De gemeenten wil- Schone energie die niet de mooie vergezichten in de polders verpest. Wie daarvoor een slim idee heeft, kan het indienen bij windenergiecoöperatie Zeeuwind en innovatie centrum Dockwize. Zeeuwind verdeelt 30.000 euro over de beste inzendingen. Frank Balkenende Vlissingen Met de Zeeuwind Innovatie Chal lenge 2021 reageren de twee orga- len dat de cliënten worden overge dragen aan de drie landelijke orga nisaties die in Zeeland werkzaam zijn op het gebied van jeugdbe scherming en -reclassering: Leger des Heils, Briedis Jeugdbescher- mers en de William Schrikker Stichting. Twijfels Allerlei betrokken partijen hebben hun zorgen geuit over deze ont wikkeling. Er wordt betwijfeld of de drie organisaties het werk van Intervence wel volledig aankun nen. Ook is onzeker in hoeverre de gezinsmanagers meekunnen en - gaan. De kans bestaat dat gezinnen en kinderen (opnieuw) te maken krijgen met andere begeleiders. nisaties op de discussie over wind- parken en zonneweides die op veel plaatsen het landschap ontsieren. Zeeuwind, een coöperatie van burgers, kampt met die tweestrijd. Om klimaatdoelen te halen zijn meer C02-vrije energiebronnen nodig. Maar ook Zeeuwind vindt dat 'schone' energie niet het Zeeuwse landschap mag aantas ten. Landschap versterken Om te voorkomen dat de prachtige panorama's die de polders bieden teloorgaan, dagen Zeeuwind en Dockwize knappe koppen in Zee land uit. Ideaal zou zijn als plan nen om een buurt, wijk en dorp van groene energie te voorzien te- De afspraak is dat er geen onom keerbare stappen worden gezet voordat er een plan van aanpak voor de overdracht ligt dat is goed gekeurd door de inspecties en de Jeugdautoriteit. ,,Het op korte termijn scheppen van duidelijkheid met het plan van aanpak is in ieders belang", schrijft Werkman. Hij is voorzitter van de Bestuurscommissie Inkoop, die gaat over de contracten met jeugd zorginstellingen. Het plan wordt opgesteld door de vier betrokken organisaties en de gemeenten, begeleid door Vincent Schouten. De ondernemingsraden, cliëntenraden en raden van toe zicht zijn er indirect bij betrokken. Ook is er overleg met de rechtbank gelijkertijd ook het landschap ver sterken. Wie een oplossing denkt te hebben, kan deelnemen aan de prijsvraag. Iedereen kan meedoen, van be ginnende ondernemers, studen ten, bewoners(organisaties) tot mkb-bedrijven. Wel moet de in zending meer behelzen dan een ruw idee. Zeeuwind en Dockwize zoeken in de eerste plaats naar een goed uitgewerkt plan. Wie weet hoe schone energie en de schoonheid van het Zeeuwse landschap hand in hand kunnen gaan, kan zich aanmelden op doc- kwize.nl/zeeuwind-challenge. In schrijven kan tot 25 maart 2021. Wie dat voor 1 maart doet, krijgt een voorlopige reactie van des- en de Raad voor de Kinderbescher ming. Pas als er een goedgekeurd plan ligt, worden cliënten overdra gen. De gemeenten houden Inter- vence in de lucht totdat alles is af gerond. Zij gaan ervan uit dat dat 'een belangrijk deel van 2021 in be slag zal nemen'. Overname een scenario De gemeenten zien stoppen met Intervence als het enige mogelijke scenario. Onder meer een over name was volgens hen niet haal baar. Niettemin wordt op aandrin gen van de Tweede Kamer in het plan van aanpak ook een dergelijk scenario opgenomen, voor het ge val het niet lukt om goedkeuring te krijgen van de inspecties en de kundigen. Het plan kan dan nog worden aangescherpt. Wie de eerste selectieronde doorkomt, mag in mei meedoen aan de 'Challenge Weken.' Met de hulp van experts en het gebruik van (lab)faciliteiten kan het plan worden verbeterd. Het plan dat de meeste indruk maakt, kan op een bijdrage van Zeeuwind rekenen om een proefproject uit te voeren. In totaal stelt Zeeuwind 30.000 euro beschikbaar voor één of meer projecten. Jeugdautoriteit. Vorig jaar is de mo gelijkheid van overname wel on derzocht. Er waren twee partijen in beeld: Partners voor Jeugd (moe derorganisatie van William Schrik- ker Stichting) en Jeugdbescher ming West. Partners voor Jeugd heeft nader onderzoek gedaan en besloot uiteindelijk geen aanbod te doen. J eugdbescherming West vroeg al op voorhand een aantal garanties. Zo moesten de gemeenten bij overname ongeveer een miljoen euro op tafel leggen om de organi satie wat vet op de botten te geven. Ook dienden zij het onderzoek naar de overname te betalen. Die eisen waren voor de gemeenten niet aanvaardbaar. Het in Utrecht gevestigde Solar- EnergyWorks nam het initiatief voor het park. Shell heeft het vorig jaar overgenomen en heeft ook een oogje op twee an dere zonneparken in Terneuzen die SolarEnergyWorks heeft ontwikkeld. Die komen in de Koegorspolder tussen de Trac- taatweg en het terrein van kunstmestproducent Yara. Het te bouwen zonnepark komt op de voormalige vloeivelden van de CSM-suikerfabriek Het zonnepark bij Sas van Gent wordt 24,2 hectare groot, die in de Koegorspolder samen 66,8 hectare. Shell, nog altijd groot in olie en gas, wil met de investering in de parken laten zien serieus bezig te zijn met de energietransitie naar niet-fos- siele, duurzame bronnen. Voor omwonenden en andere belanghebbenden vindt 11 maart een online-informatie- bij eenkomst over het proj ect bij Sas van Gent plaats. Daar zal onder meer aan de orde komen hoe het bouwverkeer van en naar het zonnepark wordt gere geld. Ruim 55.000 panelen moeten worden aangevoerd. donderdag 21 januari 2021 Begin volgende maand moet duidelijk zijn hoe Intervence wordt afgebouwd. Dat schrijft Jack Werkman, wethouder in Sluis, mede namens de Zeeuwse gemeenten in een brief aan de medewerkers van de jeugdzorgorganisatie. Hij hoopt dat er snel helderheid komt, maar benadrukt ook dat zorgvuldigheid voorop staat. Rolf Bosboom Middelburg Woensdag 27 januari is er vanaf 16.30 uur een informatiebijeen komst over de Zeeuwind Innova tie Challenge 2021. Aanmelden op dockwize.nl/zeeuwind-info- sessie. Shell heeft de primeur in Ter- neuzen met de bouw van een groot zonnepark op de voor malige vloeivelden van de verdwenen CSM-suikerfa- briek bij Sas van Gent. De aanleg begint eind maart. Harmen van der Werf Sas van Gent Windpark Krammer van de energiecoöperaties Zeeuwind en Deltawind. foto windpark krammer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40