i J D66 NIEUWS 3 Wat doet het kabinet nog meer tegen de derde golf? Tijd voor nieuw leiderschap. CORONA AVONDKLOK Tenzij de Tweede Kamer het vandaag blokkeert, wordt in ons land vanaf zater dag of zondag een avondklok van kracht vanaf 20.30 uur 's avonds. Hondeneige naren en talkshow- gasten worden ontzien, voor veel anderen 'wordt het niet leuk'. I In een aantal landen ligt het tijdstip later, maar het kabinet lijkt vooral te hebben gedacht om de avondklok nog vroeger op de avond te laten ingaan. Het plan nu: van 20.30 uur tot 04.30 uur, gel dend tot 9 februari. De hoop is dat mensen minder contacten aan gaan. 'Een latere begintijd sorteert minder effect', schrijft het kabinet in een toelichting. En 'eerder op de avond' zorgt voor extra drukte in het openbaar vervoer en winkels. Bovendien kunnen door het geko zen tijdstip 'kinderen en tieners blijven buitensporten', hoopt het kabinet. De eindtijd van half vijf is gekozen om de bevoorrading van winkels niet in de knel te brengen. Ja, om 20.15 uur sluiten de su permarkten de deuren, net als res taurants waar afhalen ook na die tijd nog mogelijk was. Dat wel. Bezorgers mogen nog wel op pad om maaltijden af te leveren, maar verder gaan alle luiken zoveel mogelijk omlaag. Wie voor werk op pad moet, mag naar buiten. Je moet dan wel een speciaal formulier invullen dat op de site van de rijksoverheid komt te staan én een verklaring van je werkgever op zak hebben. Natuurlijk vormen medische noodgevallen ook een uitzonde ring, net als het uitlaten van je hond. Ook als je terugkeert van een uitvaart of examen wordt je ontzien, of wanneer je voor een rechtszitting nog onderweg was. Voor mantelzorgers die een 'kwetsbare persoon' bezoeken, geldt ook een uitzondering. Wie bijvoorbeeld altijd zijn bejaarde Uit de persconferentie: T T r T BEPERKINGEN T ouders nog even helpt in de avond, mag dat blijven doen. Op merkelijk wel: ook talkshowgas- ten kunnen een vrijbriefje krij gen. Omdat zij (in sommige ge vallen) het land van informatie voorzien, worden ze onder cruci ale beroepen geschaard. ,,Zodat de heer Gommers kan blijven Rutte wil niet dat we nu massaal op zoek gaan naar een 'leenhond' gaan'', grapte premier Mark Rutte nog. Rutte roept op om niet massaal op zoek te gaan naar 'een leenhond' om onder het straatverbod uit te komen. ,,Dat is nou precies niet de bedoeling.'' Op de website van de over heid staat dat er formulieren be schikbaar worden gesteld, die mensen kunnen vinden via: rijksoverheid.nl/avondklok. Gis teravond was deze site wel actief, maar waren de formulieren nog niet beschikbaar. Wellicht omdat het instellen van de avondklok nog niet definitief was. Het plan is nu om de avondklok deze zaterdag of zon dag te laten ingaan, mits de Tweede Kamer vandaag instemt. Daarna moet het kabinet het 'ju ridisch regelen', aldus Rutte. In principe gaat de maatregel gelden tot 9 februari, maar 'in theorie' kan deze worden verlengd. Pre mier Rutte: ,,De avondklok is de eerste maatregel die je in de prul lenbak zou willen gooien.'' Dan loopt u tegen een boete van 95 euro aan. Waarschuwin gen worden niet gegeven, zei Rutte gisteren al. Wie bovendien met een valse werkgeversverkla ring wordt betrapt, of gaat 'rom melen' met papieren, pleegt vol gens hem een misdrijf en wordt nog zwaarder bestraft. Leiderschap dat omkijkt naar mensen. En vooruitkijkt naar morgen. Sigrid Kaag Sluit je aan. d66.nl/wordlid donderdag 21 januari 2021 GO Allemaal binnenblijven, maar hondenbaasje wordt ontzien Tobias den Hartog Den Haag Waarom gaat de avondklok 'al' vanaf 20.30 uur gelden? 2 Gaan winkels en afhaaldien- sten dan ook dicht? 3 Mag ik nog wel eten bestel len? 4 Voor wie gaan er uitzonde ringen gelden? M Wie een of meerdere hon den bezit, ge niet wat meer vrijheid tijdens de avondklok. Het uitlaten van je huisdier blijft toege staan. Premier Rutte waar schuwde er gisteren wel voor niet op zoek te gaan naar een 'leen- hond' om zo de maatregel te kunnen om zeilen. ,,Dat is nou precies niet de bedoe ling.'' FOTO ROBIN UTRECHT Start vaccinatie van: 6 jan Personeel verpleeg- en zieken huizen 18jan Bewoners verpleeghuizen en gehandi captenzorg Volgens Hugo de Jonge zijn nu ruim 100.000 Nederlanders gevaccineerd Vandaag Huisartsen 27 jan 90+ zelfstandig wonend 25 jan 1 feb Oude bewoners 85+ zelfst. kleine woonvormen wonend De Jonge: 'Begin lente zijn de meest kwetsbaren gevaccineerd' 5 Waar vind ik zo'n verklaring om de straat op te mogen? 6 Tot wanneer gaat de avondklok gelden? 7 Wat als ik toch naar buiten ga? De avondklok is on derdeel van een pak ket maatregelen dat de lockdown ver zwaart. Zo adviseert het kabi net nu ook om niet twee, maar maximaal één gast per dag thuis te ontvangen. Dit advies geldt al sinds gisteravond. Ook hierop zijn trou wens uitzonderingen van kracht, bijvoor beeld als het gaat om kwetsbare mensen die thuis meerdere malen per dag hulp nodig hebben. Het kabinet gaat niet over tot een generiek vliegverbod, maar wil wel dat vliegtuig maatschappijen snel- testen gaan verplich ten voor landen waar verhoogd risico geldt. Reizigers moeten straks een negatieve testuitslag kunnen tonen én nog voor vertrek een sneltest ondergaan. Vanaf zaterdag gaat er wel een tijdelijk vliegverbod gelden voor landen buiten Schengen waarin (mogelijk) gevaarlijke varianten van het virus het meest voor- komen. Het gaat dan om het Verenigd Ko ninkrijk, Zuid-Afrika en meerdere landen in Zuid-Amerika, onder welke Brazilië, Argentinië en Suri name. Dit vliegverbod geldt tot de verplichte qua rantaine voor reizi gers is geregeld. Het aantal gasten dat aanwezig mag zijn bij uitvaarten, wordt vanaf maandag ver der teruggebracht naar vijftig. Tot nu toe waren nog honderd bezoekers toege staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3