10 ZEELAND ENQUÊTE HOE ERVAART U THUISWERKEN? Al tien maanden werken we aan de keukentafel. De auto staat stil, we webcammen de hele dag en doen tussendoor een wasje. Wel missen we de collega's en vinden we het lastig om werk en kids te begeleiden. Na corona dan weer allemaal terug naar kantoor? Zeker niet, blijkt uit een enquête van de PZC. Tineke (63), Leander (45) en Henk (56) kunnen erover meepraten. „Kantoor wordt meer een ontmoetingsplek dan een werkplek." Voor Tineke Bulder (63) uit Vrouwen polder is de tijd van vóór corona en nü een wereld van verschil. Voor co rona stond ze elke maandag, dinsdag en donderdag om half vijf 's ochtends op om de trein van iets voor half zes in Mid delburg te pakken. Twee uur en drie kwartier later stapte ze uit in Amsterdam. Daar houdt ze zich als projectassistente voor de ge meente bezig met de infrastruc tuur in de binnenstad. ,,Ik gun mezelf weliswaar ie klas reizen, maar als de trein dan weer eens vertraagd is, dan denk je... Jemi nee, wat een vreselijk eind reizen." Op vrijdag kon ze uitslapen, want dan werkte ze thuis. Waarom een ambtenaar van Amsterdam in Vrouwenpolder woont? ,,Mijn dochter woont hier al veertien jaar en ik wilde ook naar Zeeland. Nu woon ik dicht bij haar en de kleinkinderen. Dat vind ik heel fijn." Corona veranderde haar leven totaal. ,,Sinds eind maart 2020 mag ik blijven liggen! Ik hoef er niet om half 5 uit." In het begin ging haar biologische klok nog rond een uur of vier af. ,,Dat is gelukkig niet meer. En 's avonds ga ik soms zelfs na tienen naar bed. Heerlijk." Het treinen maakt plaats voor cammen via Teams en Zoom. ,,De eettafel is nu al 10 maanden mijn bureau." Om het toch een beetje gerieflijk te maken, heeft ze via de zaak een bureaustoel besteld. „Ineens stond er een giga-doos voor de deur. Ik dacht dat mijn man een nieuwe koelkast had be steld." Thuiswerken biedt Tineke veel voordelen. ,,De reistijd is wegge vallen, dat is heerlijk. Net als dat je tussendoor de wasmachine kan aanzetten. En dat je in de zomer naar je strandkotje kunt gaan. Al is het even schrikken als je in je bad pak er plotseling achter komt dat je in een Teams-overleg moet gaan zitten. Of ik dat heb gedaan? Na tuurlijk. Ik zei gewoon: sorry jon gens, vergeten en liet dan wel al leen mijn gezicht zien. Al zagen ze natuurlijk dat ik op het strand zat." Maar soms blijkt Amsterdam ook ineens een heel eind weg. ,,Toen ik een kop thee over de lap top gooide bleek die daar niet te gen te kunnen. Een half jaar heb ik moeten wachten op een nieuwe. Ondertussen moest ik samen met Ik reageerde zoals Tineke beslist niet zou reageren. Ik dacht 'shit, ik ben op weg naar een burn out' mijn man met één laptop doen." Privé en werk lopen door elkaar: een burn-out dreigt Met het wegvallen van het rei zen, lopen werk en privé steeds meer in elkaar over. ,,Ik werkte ook niet meer 3,5 dag in de week. Nee ik werkte 5 dagen. Mijn vrije woensdag was plotseling ook een vergaderdag geworden. Als mijn dochter en kleinkinderen belden en vroegen of ik thuis was, zei ik: jamaar ondertussen zat ik te vergaderen. Dit was natuurlijk niet leuk meer. Ik had het alleen zelf niet zo in de gaten." Het loopt langzaamaan zo uit de hand dat haar man en dochter on langs aan de bel trokken. ,,Ze zei den dat ik te hard werkte, dat het niet goed ging." Het was de kerst periode, ik had twee weken vakan tie en zou niet gestoord worden." Toch werd ze regelmatig gebeld en werkte ze toch door. Tot vorige week haar ogen open gingen. ,,Ik zat in een overleg en ik reageerde zoals Tineke beslist niet zou reage ren. In het Arbo-blad stond iets over burn-out tijdens thuiswer ken in coronatijd en ik dacht: shit ik ben ook op die weg!" Ze heeft nu met haar baas afge sproken dat ze momenten gaat blocken. ,,Dat ik soms niet mijn te lefoon opneem en dat ik mijn hobby - het maken van kinderkle ding - weer oppak. Want dat heb ik sinds corona uitbrak nauwelijks meer gedaan." Ze denkt eraan binnenkort een bureau op de overloop te laten plaatsen. ,,Dan is de eetkamer weer een beetje eetkamer." Dat moet nog even, want tot juni is ze niet welkom op kantoor. ,,Als ik dan weer kan, dan ga ik weer naar kantoor. Maar niet voor drie, maar voor twee dagen." Via een webcam hypotheken verkopen? Henk Noteboom (56) en zijn collega's waren er sceptisch over. ,,Wij dachten dat onze klan ten het niet zouden willen." Het is nog de tijd dat niemand van Co- vid-19 heeft gehoord als de Rabo bank er toch al zachtjes aan denkt om meer mensen vanuit huis te laten werken. Rommelkamer Corona verandert het vrije ge dachtespel van de ene op de an dere dag. Als het kantoor in Ter- neuzen sluit, ruimt Henk thuis in Sluiskil een rommelkamer op. Hij geeft de muren een vrolijke kwast verf, nieuwe kast erin en voiÜ: zijn eigen thuiskantoor. De bank zorgde voor de inrichting. ,,We kregen een bepaald budget. Daar van heb ik een in hoogte verstel baar bureau, laptop, beeldscherm en een goede bureaustoel kunnen kopen." Zijn vrouw werkt op een finan cieel advieskantoor in Terneuzen en moet nog wel naar kantoor. Henks dochter Marit (23) volgt thuis de opleiding HBO-V en zoon Elmar (20) werkt bij Dow. ,,Die vinden hun eigen weg wel. Ik heb wel op elke verdieping een wifi- versterker neergezet, zodat we el kaar niet in de weg zitten." Hoewel Henk er in het begin te genop zag, geeft hij nu online hy potheekadviezen. ,,Dat gaat boven verwachting goed. Na elk gesprek kunnen klanten aangeven wat ze van het gesprek vonden. Het ge middelde is 9,14. Dus het wordt als heel positief ervaren." Maar er gaat toch niets boven een gesprek van mens tot mens? ,,Dat zou je inderdaad denken. donderdag 21 januari 2021 GO Thuiswerken verdwijnt nooit meer uit onze levens Jeffrey Kutterink Vlissingen -Tineke Bulder Tineke Bulder in Vrouwen polder aan het werk voor de ge meente Am sterdam. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38