Of ambtenaar in de fout ging niet vast te stellen 8 ZEELAND 3DFIGUUR PRINTERS MAKEN OVERUREN De twee 3D- printers van Marjolein en Pim De Cock uit Hulst snorren dag en nacht. Ze kunnen bijna alles driedi mensionaal maken: van schroeven tot huisdieren en bezienswaardig heden. De prints van het nieuwe bedrijf 3Dfi- guur zijn geliefd. Mar jolein en Pim De Cock uit Hulst hebben het sinds kerst razend druk naast hun 'gewone' banen. 's Nachts moeten ze zelfs af en toe de wekker zetten, omdat er een figuur klaar is en de volgende bestelling kan worden geprint. ,,Er zijn sinds kerst al zo'n tweehonderd figuurtjes besteld", zegt Marjolein. Zelf draagt ze een geprinte broche met het logo van hun bedrijf en zelfgemaakte oor bellen. ,,Echt alles kan." En dat be gon allemaal met een kerstbal. Pim had al een tijdje een 3D- printer thuis, omdat hij model bouwer van vrachtwagens is. ,,Ik heb daar wel eens een onderdeel tje voor nodig en print dat zelf." Het apparaat maakt van rollen PLA-plastic, een biologisch af breekbare plasticsoort, figuren in allerlei vormen tot 25 centimeter hoog. ,,Een grote print doet er ge middeld dertig uur over." Marjo lein maakte afgelopen kerst ook gebruik van de printer. Ze maakte een 3D-print van hun dwergkees- hondjes, met een haakje eraan voor in de kerstboom. Ze zette het ontwerp op Facebook. ,,En toen ging het helemaal los. Dat hadden we nooit verwacht. Mensen wil den vijf of acht stuks bestellen en we kregen aanvragen voor andere hondenrassen, katten of Poké- mon." Steense rat Er volgde daarom een tweede 3D- printer en de oprichting van 3Dfi- guur. Een derde printer is op komst. Voor de prints van honden werken ze samen met een ontwer per die driedimensionale bestan den aanlevert waarop een hon- denras waarheidsgetrouw is afge beeld. De honden personaliseren ze desgewenst zelf, door het dier op een plateau te printen met daarop de naam van de hond. Pim en Marjolein ontwerpen zelf ook en dan met name lokale bezienswaardigheden: ze maakten de skyline van Hulst, de Steense rat en een plaatsnaamkunstwerk met de letters van Terhole. De be staande letters Inulst rolden in het klein ook van de 3D-printer en het koppel is in gesprek met Bezoe- kersmanagement Hulst over een mogelijke samenwerking. In korte tijd is hun tweemans bedrijfje een geoliede machine ge worden. De inpaktafel staat in de Het ging helemaal los. Dat hadden we nooit verwacht woonkamer, ze hebben een hele stapel verpakkingsmateriaal aan geschaft. Marjolein: ,,In het begin ging het ineens zo hard dat we maar allerlei verschillende dozen gebruikten om te verzenden." Er gaat bij elk pakket ook een be dankbriefje mee. Naast de figuren die ze aanbie den op hun website, Instagram en Facebook, maken ze op verzoek ook gepersonaliseerde cadeaus, ei gen ontwerpen van klanten of praktische zaken. Pim: ,,Iemand had bijvoorbeeld een bepaald soort schroefjes nodig, waar we er vijf van hebben geprint." Een poppetje van jezelf, op basis van vijftig foto's die worden gedigitali seerd, is in ontwikkeling. Marjo lein: ,,Dan kun je jezelf klonen!" De Zeeuwse ombudsman vindt dat de heffingsambtenaar van de ge meente Veere precies op moet schrijven wat hij allemaal vertelt te gen de wethouder financiën. Zo kan later exact vast worden gesteld of hij zijn geheimhoudingsplicht heeft geschonden of niet. Ombudsman Gertjan van der Brugge doet deze aanbeveling na dat de Veerse jurist Bram van Leeu wen en zijn zus Lydia een klacht in- dienden. Dat was omdat de toen malige wethouder Marcel Steketee tijdens een gesprek met de pers, au gustus 2019, vertelde dat het kam- peerbedrijf van die zus, minicam- ping De Heksenketel, geen toeris tenbelasting betaalde. Van Leeu wen was daar woedend over, ont kent nog steeds de beschuldiging en deed kort daarna aangifte tegen Steketee en de andere leden van het toenmalige Veerse college wegens laster en schending van het belas tinggeheim. Het Openbaar Minis terie onderzoekt momenteel nog steeds of de collegeleden vervolgd moeten worden. Van Leeuwen stapte echter ook naar de ombudsman omdat, vol gens hem, de Veerse heffingsamb tenaar zijn geheimhoudingsplicht had geschonden. Want for meel mag zo'n ambtenaar niet naam en toenaam noe men van inwoners die hun Ombudsman Gertjan van der Brugge acht geheimhoudingsplicht soms op gespannen voet met de plicht van een ambtenaar de wethouder van juiste informatie te voorzien belastingplicht niet zouden nako men. Ook niet aan de wethouder fi nanciën. Hij mag alleen maar alge- mene informatie geven die niet terug te her leiden is naar indivi duele inwoners. De ombudsman komt tot de conclusie dat die geheimhou dingsplicht op gespan nen voet staat met de inlich tingenplicht van diezelfde ambte naar. Want die medewerker van de gemeente Veere moet wel zijn wet houder van informatie voorzien als daarom gevraagd wordt. Volgens de ombudsman mag zo'n ambtenaar niet zomaar een naam noemen maar soms is dat onvermijdelijk. Of dat laatste ook het geval was in de zaak Van Leeuwen, dat kan de om budsman niet vaststellen. Want tij dens zijn onderzoek kreeg hij van de verschillende partijen verschil lende antwoorden. Daarom kan de ombudsman ook niet oordelen of de heffingsambtenaar in de fout ging door geheime informatie te delen met de wethouder. Om te voorkomen dat zoiets nog eens voorvalt, aldus de ombudsman, moet de heffingsambtenaar een verslag maken van alles wat hij be spreekt met de verantwoordelijk wethouder. En ook adviseert hij om duidelijk aan te geven waarom hij gevoelige informatie deelt. Tot slot laat de ombudsman we ten dat een ambtenaar er niet ver antwoordelijk voor kan worden ge houden dat een wethouder tijdens een persgesprek vertelt over het vermeende belastinggedrag van in dividuele inwoners. donderdag 21 januari 2021 Jezelf 'klonen' kan nog even niet Marjolein De Cock maakt met haar bedrijf 3Dfiguur allerlei voorwerpen, die gretig aftrek vinden. foto anne hana Sophie Stockman Hulst -Marjolein De Cock Meer informatie op 3dfiguur.nl. Kijk op de site bij /video De ombudsman kan niet vast stellen of de Veerse belasting ambtenaar in de fout ging door geheime informatie te delen met de wethouder financiën. Emile Calon Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36