'De situatie in Griekenland is beroerd' Oud plan overgenomen door nieuwe projectontwikkelaar getuige én dna in zaak dode vrouw 6 VIER VRAGEN OVER ACTIE OM GEVLUCHTE KINDEREN NAAR HIER TE HALEN Het plan krijgt daarmee als het ware een tweede leven. Een paar jaar geleden hadden toenmalig ei genaar Won Yip (de bekende hore camagnaat) en ontwikkelaar Car- rédo al het idee om in de voorma lige meestoof woningen te realise ren. Het is er door omstandigheden nooit van gekomen. Ceinturion, ge vestigd in Amsterdam, heeft het plan nu in z'n geheel overgenomen. ,,Ik hou ervan om in bijzondere en monumentale panden wonin gen te ontwikkelen", vertelt direc teur Jan Riemens, die het als gebo ren en getogen Zeeuw leuk vindt om nu in onze provincie een pro- Ik weet zeker dat we in Wilhelminadorp iets moois gaan neerzetten ject uit te voeren. ,,Ik weet zeker dat we in Wilhelminadorp iets moois gaan neerzetten. Het gebouw staat op een prachtige plek: naast het ka naal, met al z'n levendigheid.'' In de oude meestoof komen ze ventien levensloopbestendige wo- ningen in grootte variërend van 74 tot 176 vierkante meter. Bewoners kunnen straks zorg en diensten af nemen, maar zijn volgens Riemens tot niets verplicht. Ze kunnen bo vendien gebruikmaken van een zorgcoördinator voor bijvoorbeeld het aanvragen van WMO-voorzie- ningen. Volgens Riemens richt het concept zich niet alleen op het fy sieke ouder worden, maar ook op het mentale aspect. Het is de bedoeling dat in Hofstee de Meestoof - zo gaat het woon complex heten - een gemeen schapsgevoel ontstaat zoals dat vroeger ook was toen boeren samen een meestoof hadden. Mensen moeten daardoor makkelijker een beroep op hun buren kunnen doen, zonder zich daar bezwaard over te voelen. De vereniging van eigena ren krijgt daarin een belangrijke rol, onder meer door een conciërge aan te stellen. ,,Meestal zie je dat een ontwikkelaar uit beeld verdwijnt, zodra de woningen klaar zijn", zegt Riemens. ,,Maar wij blijven betrok ken." Het gebouw krijgt straks een ge meenschappelijke ruimte met bar, restaurant en buitenterras waar de bewoners kunnen samenkomen of een feestje kunnen geven. ,,En als er op zo'n feestje familieleden van ver weg komen, zijn er ook twee gas tenkamers waar zij voor een klein bedrag kunnen overnachten'', zegt Riemens. In de voormalige mee- stoof komt ook een behandelkamer voor bijvoorbeeld een fysiothera peut. Verder komen er elektrische deelauto's voor de bewoners. Riemens hoopt dat de verkoop van de zeventien woningen over pakweg zes weken kan beginnen. Het begin van de bouw staat ge pland voor mei. De vrouw is op 24 mei 2019 zwaargewond door messteken in haar appartement gevon den. Hulp kwam te laat, ze over leed ter plekke. Een aantal dagen later is een buurman aangehou den, de 57-jarige E.F. Hij zit tot op de dag van vandaag vast in Torentijd in Middelburg. Giste ren bekeek de rechter voor de zevende keer of de man terecht vast zit. Ja, vindt hij. Maar tijdens het bespreken van de stand van zaken, kwamen twee opmerke lijke dingen aan het licht. Onbekend dna Allereerst zijn op het lichaam van het slachtoffer destijds on bekende dna-sporen gevonden. ,,Ik schaarde het onbekende dna onder sporen van hulpverleners of andere mensen die ter plaatse hebben geholpen", zegt Rivka Davidse, advocate van de ver dachte. ,,Maar uit onderzoek is gebleken dat dat niet zo is. En het dna is ook niet van mijn cliënt." Ze vindt dat het onderzoek te veel focust op de vraag of haar cliënt de vrouw heeft gestoken, in plaats van waar dat dna van daan komt. ,,Is het een mogelijk heid dat de persoon van wie het dna is het heeft gedaan?", vraagt Davidse zich af. Ineens nieuwe getuige Dat wordt nu nader uitgezocht. Bovendien heeft zich - ruim an derhalf jaar na de dood van de vrouw - een nieuwe getuige ge meld bij de advocate van de ver dachte. ,,Die meldde zich dins dag bij ons kantoor. Qua timing een beetje onhandig. Aan de an dere kant, beter dat hij zich dins dag heeft gemeld en niet van daag." De nieuwe getuige wordt binnenkort gehoord. Naar aanleiding van eind vorig jaar afgeronde onderzoeken heeft de advocaat van de ver dachte nieuwe vragen gesteld. De komende maanden vindt daarom nog extra onderzoek plaats. Op 6 april om 14.30 uur kijkt de rechter opnieuw of de verdachte terecht vastzit. Wan neer de zaak inhoudelijk wordt behandeld, is nog niet bekend. donderdag 21 januari 2021 WA Samen is ook bij wonen in een meestoof belangrijk Het plan om van de voormalige meestoof in Wilhelminadorp een wooncomplex te maken, komt eindelijk van de grond. In het ge bouw komen zeventien wonin gen voor ouderen. Jan Riemens van ontwikkelaar Ceinturion hoopt dat de verbouwing van het pand nog vóór de zomer kan beginnen. Rob Paardekam Wilhelminadorp -Jan Riemens, projectontwikkelaar Ceinturion Meer informatie is te vinden op wonenindemeestoof.nl. Goes Als het aan de PKN- en doops gezinde gemeente in Goes ligt, krijgen 500 kinderen in Griekse vluchtelingenkampen snel on derdak in Nederland. Om dat streven kracht bij te zetten zijn ze een handtekeningenactie be gonnen. Klaas van der Woude (PKN Goes) legt uit waarom. j Waarom willen jullie vluchtelin genkinderen naar Nederland I halen? ,,De toestand voor de mensen in die kampen op Lesbos en andere eilanden is zó schrijnend. Grieken land kan die operaties niet aan. Er wordt geld gegeven, maar de situa tie is daar nog hartstikke beroerd. Voorlopig hebben ze het niet onder controle. Kinderen hier onderdak bieden, zoals sommige andere Eu ropese landen ook doen, is mens lievender en directer." 2 Jullie hebben een petitie via petities.nl opgezet. Hoe draagt dat bij aan jullie doel? Kerk in Actie, onderdeel van de Protestantse Kerk Nederland, heeft haar kerkgemeenten ge vraagd om in actie te komen. In Goes doen we dat samen met de doopsgezinde gemeente. We willen niet afwachten tot er in Den Haag een ei over deze kwestie is gelegd, maar willen de gemeenten pushen om minderjarige vluchtelingen on derdak te bieden als ze naar Ne derland komen." 3 Het kabinet is gevallen, co rona heerst nog: Nederland zit in een crisis. Waarom dan Hans Fortuin (l) en Klaas van der Woude bij de Vredeskerk. foto marcelle davidse juist nu deze actie? ,,De actie is in december al opge zet, toen wisten we niet dat de val van het kabinet boven ons hoofd hing. En de coronacrisis is allesom vattend. Daar hebben we allemaal last van, maar deze mensen in het bijzonder. Die zitten in een heel naar pakket. In Nederland zitten we nu in een crisissituatie, maar toch gaat het allemaal betrekkelijk rustig en goed. Die minderjarige mensen daar bivakkeren in de kampen, in de modder, ze zitten in een andere wereld. Ze moeten daar zo snel mogelijk uit." 4 De petitie loopt tot 1 fe bruari. Wat gebeurt er daarna? ,,We willen de handtekeningen aan bieden bij burgemeester en wet houders van Goes, zodat we ze ertoe bewegen bij de overheid te pleiten voor het toelaten van onge veer 500 vluchtelingenkinderen. De gemeente heeft er al eens over gesproken, maar toen wilde ze al leen het landelijk beleid volgen. Dat vinden we een beetje te afwach tend. Ze moet actief meedenken, niet passief. We roepen iedereen dan ook op om de petitie te onder tekenen. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Maar ook hoe meer indruk het maakt op de gemeente." Onderzoek in Oostkapelle na de vondst van de dode vrouw. FOTO ROLAND DE JONG In de zaak rond de dood van een 78-jarige vrouw in Oost- kapelle heeft zich deze week een nieuwe getuige gemeld. En er zijn onbekende dna- sporen gevonden. Dat bleek gisteren tijdens een rechtszit ting over de zaak. Jeffrey Kutterink Middelburg Michiel Bouwman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34