1 Dat ik na 77 jaar nog eens een avondklok moet meemaken' Door de avondklok zie ik minder vrienden 'Geen noodzaak dat iemand 's nachts op straat slaapt' Beter nu de maatregelen verscherpen dan straks achter de feiten aanlopen ZEELAND 3 R«- OM FYSIEK CONTACT TE BEPERKEN A ten toezien op de naleving van de avondklok. Er zijn roosters aange past om meer politiemensen in de avond en vroege nacht in te kunnen zetten. Deze extra mensen zijn ook nodig om het politiewerk in de avond niet te hoeven terug te bren gen tot alleen noodoproepen en in grijpen bij het overtreden van coro- naregels. Lonink twijfelt niet aan de nood zaak van de extra maatregelen. ,,Het OMT heeft aangetoond dat ver scherping van de maatregelen no dig is, omdat er anders een derde golf over de tweede golf heen komt. We lijken op de goede weg. De cijfers zijn iets aan het dalen, het vaccineren is gestart, maar we zijn er nog lang niet. Die tijd moeten we overbruggen. Met een strengere lockdown houden we grip op de si tuatie. Beter nu de maatregelen ver scherpen dan straks achter de feiten aanlopen." Een maatregel die niet onmiddel lijk ingaat is het eisen van een nega tieve coronatest van iedereen die het land binnenkomt, uit welk land dan ook. Dit adviseert het OMT en pre mier Rutte zei gisteren dat er nog een paar weken overheen gaan voordat dit is geregeld. Een derge lijke maatregel zou in de grens streek grote maatschappelijke ge volgen hebben. Volgens Lonink spreekt minister Grapperhaus hierover met zijn col lega's in België en de aangrenzende Duitse deelstaten Noordrijn-West- falen en Nedersaksen. ,,Zou het dan toch gebeuren, dat ik na 77 jaar nog een keer een avond klok mee moet maken?", vroeg Geert van der Wielen uit Zierik- zee zich de afgelopen dagen regel matig af. Het lijkt er inderdaad van te komen. De aangekondigde maatregel brengt veel bij hem boven. ,,Ik ben er eigenlijk te veel mee bezig", zegt Van der Wielen, die in mei 89 jaar wordt. In 1944 kreeg hij, toen nog wonend in Brouwershaven, ook te maken met een avondklok. ,,Daar was je mooi klaar mee, als jongen van 12 jaar." ,,Alle ramen van de woningen moesten worden geblindeerd, zo dat het toch al schamele licht van de kaarsen niet zichtbaar was op straat", herinnert hij zich. ,,De pe troleumlamp kon niet meer bran den, omdat olie niet meer te koop was. Daarom gingen wij om acht uur maar naar bed." Hij had nooit gedacht dat zo'n maatregel nog eens zou worden ingevoerd, al zijn de tijden nu heel anders. ,,Voor ons heeft de avond klok weinig directe gevolgen. Als je oud bent, kom je 's avonds toch al niet meer buiten." Erger vindt hij het dat het bezoek nog verder wordt ingeperkt. ,,Wij zijn geluk- kig nog met z'n tweeën, maar hoe veel mensen zijn er niet alleen? Dan is het toch wel een drama." Van der Wielen maakt zich vooral ook zorgen over de jonge ren. ,,Het is verschrikkelijk voor die gasten. Dat kan niet anders", zegt hij. ,,Zij zijn opgegroeid in een tijd van weelde. Dat kenden wij destijds helemaal niet. Het was moeilijk, maar we zijn er toch doorheen gekomen, door vriend schap en behulpzaamheid naar el kaar. Dat is ook wat tegen de jon geren wil zeggen: als je echt wil, kun je er samen doorheen ko men." Vrijdag, de dag waarop mogelijk de avondklok van kracht wordt, vliegt de Poolse student Maggie Maliszewski (20) terug naar Ne derland. Ze heeft de quarantaine al voltooid, is getest op corona en wacht nog op uitslag. ,,Ik voel me goed, dus ik denk niet ik positief ben getest." Net als in de eerste lockdown gaat het leven van de student van University College Roosevelt zich de komende weken afspelen op haar vijftien vierkante meter grote studentenkamer aan de Bachten- steene in Middelburg. Maggie voorziet dat de avond klok het aantal contacten met vrienden nog verder beperkt. ,,Ik heb een Poolse vriendin met wie ik veel afspreek. Maar samen stu deren, eten, een film kijken of ge woon kletsen wordt met deze avondklok lastig. We komen dik wijls pas na acht uur 's avonds bij elkaar. Als we dan niet over straat mogen, zie ik de komende tijd 's avonds niemand meer. Of heel eventjes, tussen zes en acht." Eenzame dagen worden het, zegt Maggie. Om zich heen ziet ze dat ze niet de enige is die met de lockdown worstelt. Evenementen en feestjes, zoals in het eerste stu diejaar, zijn al sinds maart vorig jaar taboe. De studie verloopt on line. „Studeren en appen is het enige wat je kunt doen. Studenten missen echter hun fysieke sociale contacten. Ik hoor van veel studie genoten dat ze er doorheen zit ten." De Poolse studente probeert niet de hele dag achter de laptop door te brengen. ,,Dat is ongezond. Ik pak een boek, ga schilderen of borduren. En om fit te blijven, doe ik yoga-oefeningen.'' Het Witte Huis in Vlissingen, dat dag- en nachtopvang voor dak en thuislozen biedt, verwacht geen extra toestroom door de aange kondigde avondklok. ,,Wat ik van de politie en zorginstellingen hoor, verblijven er nu heel weinig mensen 's nachts op straat", zegt teamleider Thijs van Damme. ,,De politie heeft ze vaak al van straat gehaald en in de winterperiode hebben de meeste mensen toch al ergens onderdak, bij ons of bij derden." Op dit moment heeft Het Witte Huis, naast twintig mensen in de 24 uursopvang, acht of negen mensen in de nachtopvang. Zij moeten 's middags voor vijf uur binnen zijn en kunnen 's ochtends pas na zeven uur vertrekken. ,,De avondklok heeft dus voor hen geen consequenties", zegt Van Damme. ,,En mochten er nieuwe aanmeldingen komen, dan kunnen we ze ook nog plaatsen, want we zitten niet helemaal vol. Er is dus geen noodzaak dat iemand 's nachts op straat slaapt." - Jan Lonink donderdag 21 januari 2021 beroep op baas en kerk M Jan Lonink. foto anp Geert van der Wielen bij het ouderlijk huis in Brouwershaven. FOTO SANDRA SCHIMMELPENNINK Maggie Maliszewski, in haar studentenkamer in Middelburg. FOTO DIRK JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31