'Mijn wee k bestaat in feite uit tien dagen' 19 'Ik wil erover praten' 'Ik voel me niet thuis' Hoeveel verdien je? Verdient Manuel genoeg? Om daar een beter beeld van te krij gen, is het goed om met collega's van andere afdelingen te praten. ,,Vervol- gens leg je een concreet plan voor aan je leidinggevenden." Benadruk niet alleen de voordelen voor jezelf, maar vooral wat het de organisatie ople vert als jij andere taken op je neemt. Voorwerk Door de coronacrisis is de vraag of je blijft of vertrekt nóg relevanter ge worden, ziet Groenevelt. ,,Thuiswer- ken doet hetzelfde als een vakantie. We hebben meer ruimte en afstand om te kijken naar onze baan. Wil ik dit nog?'' Dat geldt bijvoorbeeld voor werknemers die vooral genieten van het contact met collega's. ,,Dat is er nu nauwelijks. Is het werk zelf nog wel leuk?'' Tegelijkertijd is er meer angst om te vertrekken. Je hebt im mers een baan en een vast inkomen. Werk je in een van de zwaar getrof fen sectoren, ga dan niet zomaar weg, adviseert Stronk. ,,Je kunt wel alvast voorwerk doen. Als het weer beter gaat, kan je alsnog overstappen.'' Zoek de inspiratie tijdelijk buiten het werk. ,,In een hobby of vrijwilli gerswerk. Zo krijg je energie buiten het werk om.'' Toch is het, ook nu, belangrijk om te erkennen dat je je werk niet meer leuk vindt. ,,Door stress slaap je slecht, krijg je een kort lontje en op enige moment gekke li chamelijke klachten'', zegt Groene velt. Uiteindelijk loop je het risico op een burn-out. Of, als je te weinig prikkels krijgt, een bore-out. Tegelijkertijd waarschuwt Groene- velt om niet te snel op te geven, maar een baan in elk geval een jaar uit te proberen. ,,Niet alles op je werk hoeft leuk te zijn. Het is net als vroeger de afwas doen. Sommige klusjes horen er gewoon bij.'' IK BLIJF IK VERTREK Vandaag: Manuel (28) werkt 36 uur per week als treinmonteur. lis ,,Ik verdien netto 1600 euro per maand, plus 980 euro onregelmatigheidstoeslag. Dat maakt 2580 euro. Bruto verdien ik ongeveer 3300 euro, het verschilt een beetje. Ik werk in ploegendienst: twee dagen overdag, twee dagen 's avonds en twee dagen 's nachts en dan heb ik vier dagen weekend. Mijn week bestaat in feite uit tien dagen in plaats van zeven.'' ,,Ik ben wel blij. Mijn werk verschilt niet veel van dat van een automonteur, alleen dan met treinen, maar ik verdien meer. Dat ik dit bedrag mag verdienen op mijn niveau, vind ik super. Het enige nadeel is de nachtdienst, je moet een deel van je sociale leven inleveren.'' ,,Ik krijg feestdagtoeslag. De gewerkte uren krijg je terug in geld of mag je bij je verlof optellen.'' ,,Ik heb niet echt onderhandeld, maar we hebben wel elk jaar een functioneringsgesprek. Als je goed functioneert en aan de verwachtingen voldoet, dan komen er netto een paar tientjes bij. Tot nu toe heb ik dat altijd gekregen.'' ,,Ik werkte hiervoor als pakketbezorger. Vrijwel alleen 's nachts, maar dan zonder nachttoeslag. Ik moest rondkomen van 1200 euro netto. Ik ben twee keer naar m'n baas gestapt om te zeggen dat ik wat meer wilde verdienen. 'Als ik niet meer ga verdienen, ga ik naar een ander', zo heb ik dat letterlijk gezegd. De eerste keer kreeg ik er 100 euro bij en de tweede keer 150 euro. Hij kon niet zonder mij, dat wist ik. Ik was de enige die bereid was om in de nacht te werken.'' ,,De monteurs die hier twintig, dertig jaar werken, verdienen een stuk meer. Sommige hebben extra specialiteiten. Dat is het mooie van deze baan: je hebt doorgroeimogelijkheden.'' donderdag 21 januari 2021 GO FOTO BERT STRONKS DOOR KOEN VERHEIJDEN Kijk eerst wat er mogelijk is. Verveel je je? Vraag je werkgever om nieuwe uitdagingen. Ook een mogelijkheid: volg een cursus naast je baan om jezelf uit te dagen of iets nieuws te leren. Wil je weg omdat het niet klikt met je baas of collega? Kijk ook naar je eigen aandeel in de relatie en probeer het met elkaar uit te spreken. Te weinig zelfstandigheid is ook niet altijd een reden voor vertrek. Probeer erover te praten. Het is niet altijd duide lijk waar jij tegenaan loopt. Een gesprek met een loopbaancoach of psycholoog helpt om dat op een rijtje te zetten. Wie ben jij? Welk werk past bij jou? Valt dat te realiseren binnen je huidige functie? Wil je veranderen van baan omdat je een hoger salaris ambieert? Niet doen, zegt Groenevelt: „Volg vooral je innerlijke motivatie. Doe je werk omdat je het leuk vindt, niet alleen voor het geld of de complimenten." ,,Als je ergens al heel lang werkt en alle afdelingen gezien hebt, kan een nieuwe werk gever heel verfrissend zijn', zegt Stronks. Een niet te herstellen conflict met het hogere management is een belangrijke reden om weg te gaan, zegt de psycholoog. ,,Die mensen kun je niet ontlopen.'' Vind je je werk niet meer leuk en zijn er geen andere mogelijkheden binnen de organisatie, dan is vertrekken vaak onvermijdelijk. Stronks: ,,Ik zie veel leerkrachten aanlopen tegen de registratielasten. Ook het passend onderwijs, tekorten in de bezetting en de lange werkdagen vormen een probleem. Voor hen is er vaak geen alternatieve functie binnen dezelfde school.'' Is de cultuur van het bedrijf veranderd? Of voel jij je er niet meer thuis? Dan is weggaan meestal de enige optie, zegt Groenevelt. Zowel de cultuur als jouw karakter is moeilijk te veranderen. ILLUSTRATIE THIJMEN GELUK Wat verdien je? Ben je daar blij mee? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Heb je over je salaris onderhandeld? Heb je ooit geprobeerd te onderhandelen? Weet je wat je collega's verdienen? -BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 28 jaar Aantal jaar werkervaring: 4 Aantal werkzame uren per week: 36 Opleiding: mbo Functie: onderhoud Aantal werknemers: meer dan 5000 Vestigingsland hoofdkantoor: Nederland Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 1479 euro bruto. ,,Dat is een stuk minder dan ik had verwacht. Onregelmatigheids toeslag doet ook een hoop.'' Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Loopbaancoach en -psycholoog Renate Groenevelt besloot zelf twee keer dat blijven geen optie meer was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19