CNV wil langer coronasteun voor ondernemers ECONOMIE 17 Vies huis is de grote ergernis Dat verlangt onze gast.'' ,,Om met die laatste vraag te be ginnen: dat kan. Meer dan de helft, 58 procent, van onze huisjes viel voor de vernieuwing in de catego rie standaard. Bij ons boek je dat onder de term comfort. Dat per centage gaat fors naar beneden en zal volgend jaar uitkomen op 38 procent. Dat betekent dat gasten zeker nog kunnen kiezen voor een cottage zonder veel extra's, maar dat het gros dus bestaat uit huisjes met meer luxe, zoals een jacuzzi in de tuin of een themahuisje in jun- glelook of strandstijl zoals hier in Zandvoort. Die extra beleving pas sen we ook toe in onze recreatie voorzieningen. Center Parcs is zo'n beetje de uitvinder van de wildwaterbaan. Die banen krijgen Ook eigenaren hebben aangegeven dat de tijd rijp is om te investeren in luxe nog veel meer spectaculaire ele menten. Ook breiden we indoor- speeltuinen uit en investeren we in onze horeca.'' ,,Ja, de prijs gaat omhoog. Maar onze onderzoeken en ervaringen wijzen uit dat de gemiddelde gast echt op zoek is naar wat extra's. De meeste verlangen een stukje com fort op hun vakantieadres en zijn bereid daarvoor meer te betalen. Daarom vernieuwen we echt alles in de huisjes: van bedden tot ver lichting, van keukenblok tot bad kamer. En nogmaals, ruim een derde van ons aanbod valt niet on der het luxesegment, dus er blijft wat te kiezen.'' ,,In een deel van de parken is dat niet meer nodig, en dat systeem rollen we dit jaar verder uit. Onze medewerkers delen bij aankomst digitale armbandjes uit. Daarvoor hoef je je auto niet eens uit. Met dat armbandje kun je ook je huisje openen en sluiten, of het kluisje in het zwembad.'' Jullie openen nieuwe parken in onder meer België, Duitsland, Frankrijk en - voor het eerst - in Denemarken. Zijn er geen uit breidingsplannen in Nederland? ,,De Nederlandse markt is verza digd en de concurrentie is groot, dus dat zie ik niet snel meer ge beuren. We richten ons hier vooral op innovatie. In onze buur landen is nog geen sprake van ver zadiging, vandaar dat we daar wel parken blijven openen. In België, vlakbij Maastricht, openen we dit jaar Terhills Resort: een high-end vakantiepark met 250 luxecottages en luxevoorzieningen.'' „Natuurlijk wel. In Nederland wa ren we dit voorjaar drie maanden helemaal gesloten, en in het bui tenland zijn we nu ook dicht. Jaar lijks bezoeken 1,5 miljoen Neder landers onze parken, maar dat lag in 2020 zeker een kwart lager. In de zomer en het najaar hebben we goed gedraaid, maar dat compen seert niet voor het voorjaar. Nu zijn we in eigen land open, maar alleen de huisjes. Dus volle bak draaien doen we al maanden niet, zeker niet doordat 45 procent van de gasten normaal uit België en Duitsland komt. We hebben ge lukkig alle medewerkers aan boord kunnen houden. We zullen zien hoe dit jaar verloopt. Ik ver wacht dat we rond de meivakan tie, en in de zomer, toch volop va kantie gaan vieren. We zijn daar, vernieuwd en wel, klaar voor.'' VAKANTIEPARKEN De huidige steunmaatregelen lo pen tot juni van dit jaar. En dat is te kort, denkt Fortuin. ,,De pandemie duurt veel langer dan gedacht. Ik maak me vooral zorgen om de mkb-economie. Onder andere de detailhandel, horeca, kappers en evenementenbranche worden hard getroffen. We dreigen grote delen van die sectoren kwijt te raken als we te vroeg stoppen met steun maatregelen.'' Te vroeg stoppen leidt tot een groot aantal faillissementen en op lopende werkloosheid. De kosten daarvan kunnen wel eens hoger zijn dan de extra uitgaven die het Rijk moet doen om de bedrijven te blijven steunen. Fortuin wil de af bouw van de steun koppelen aan de Hoe meer mensen gevaccineerd zijn, hoe meer we terug naar normaal kunnen voortgang van de vaccinatie. ,,Hoe meer mensen gevaccineerd zijn, hoe meer we terug naar normaal kunnen. En dan kan de steun ook worden afgebouwd.'' De vakbondsvoorzitter denkt dat het nog wel tot het einde van het jaar gaat duren voordat iedereen is gevaccineerd en de economie weer open is. ,,In de zomer stopt het steunpakket, en dan is misschien maar de helft van de bevolking in geënt. Dat betekent dat het kabinet met aanvullende maatregelen moet komen.'' Door snel duidelijkheid te geven biedt het kabinet de ondernemers weer perspectief, zegt Fortuin. ,,Dat is nodig. Als een ondernemer geen perspectief meer ziet, gaat hij fors reorganiseren, of hij gaat misschien failliet. Dat zorgt weer voor een op lopende werkloosheid.'' De CNV-voorzitter vindt dat het kabinet ook ruimhartiger moet zijn met de steunmaatregelen. ,,Alle ge troffen ondernemers moeten kun nen gebruikmaken van de steun maatregelen. Ook ondernemers die net voor de crisis een bedrijf start ten, bijvoorbeeld. Die komen nu niet voor steun in aanmerking. De detailhandel moet meer voorraad- steun en compensatie voor de vaste lasten krijgen. Anders is straks de helft van de detailhandel weg. Dat geldt ook voor bijvoorbeeld kap pers.'' donderdag 21 januari 2021 GO Wat betekent luxe in de prak tijk? Is het straks nog mogelijk een standaardchalet te boeken zonder al te veel poespas? - Mark Giethoorn, Centre Parcs Met het gevolg dat een verblijf een stuk duurder wordt. M Mark Giethoorn (onder) toont de innovaties in Park Zandvoort, met vernieuwde huisjes (buiten en binnen) en een vernieuwde speelhal. foto's marco okhuizen Ik begrijp dat nieuwe gasten bij aankomst niet eens meer langs de receptie hoeven? Raakt de coronacrisis jullie nau welijks? Bijna een op de drie Neder landers ziet vakantieparken als de ideale setting voor een verblijf in een vakantie huisje. Een slechte schoon maak geldt als de grootste er gernis. Dat blijkt uit onderzoek van vakantieparkenplatform Parkvakanties. Ondanks de huidige restricties op vakan tieparken - zwembaden en horeca zijn gesloten - kiezen veel mensen toch specifiek voor een onderkomen op een vakantiepark (31 procent). Opzichzelfstaande huisjes in de natuur (27 procent) en aan de kust (26 procent) zijn daarna het meest populair. Sinds de uitbraak van het co ronavirus is de populariteit van vakantieparken in eigen land flink toegenomen. In de zomer van 2020 lag het aan tal Nederlandse gasten op va kantieparken ruim 20 procent hoger dan het jaar daarvoor. Uit het onderzoek blijkt dat vakantieverblijven in Zeeland, Limburg, de badplaatsen aan de kust, en die op de Veluwe het meest in trek zijn dit jaar. Naar vakantieparken in het buitenland wordt duidelijk minder gezocht. De populariteit van de Neder landse vakantieparken is niet verwonderlijk, aldus Laurens Taekema van Parkvakanties. „Mensen willen nu eenmaal op vakantie, en dan is in de huidige situatie een vakantie huis dichtbij ideaal.'' In het onderzoek werd ook gevraagd naar de belangrijk ste criteria en de grootste er gernissen bij een verblijf in een vakantiehuis. Voor zeven op de tien Nederlanders is een slecht schoongemaakt vakantiehuis de grootste er gernis. Slechte bedden en stank of geurtjes in het huis maken de top drie compleet. 39 procent van de onder vraagden ziet een comforta bel bed als een belangrijk as pect van een vakantiehuis. Het kabinet moet steun aan on dernemers blijven geven tot ie dereen in Nederland is gevacci neerd tegen corona. Als de steun te vroeg wordt afge bouwd, gaan alsnog veel bedrij ven onnodig failliet, vreest CNV- voorzitter Piet Fortuin. Peet Vogels Utrecht - Piet Fortuin, CNV-voorzitter M Piet Fortuin vindt dat het kabi net ruimhartiger moet zijn. FOTO ERIK VAN T WOUD Bart Ie <ou\do<i', wil luxe'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17