NIEUWS 13 Om het witte ras te verdedigen tegen indringers RECHTS EXTREMISME Twee jonge mannen moeten vandaag voor de rechter komen, omdat ze in verband worden gebracht met The Base, een rechts- extremistische terroris tische organisatie. Hun Siege-cultuur roept op tot een rassenoorlog. Waarom Fabio I., een nu 19-jarige jongen uit Zwijndrecht, bij het rechts-extre mistische The Base wil horen? ,,Om het witte ras te verdedigen tegen de Joodse dominantie en in dringers uit negerlanden en het Midden-Oosten'', schrijft hij in 2019 in chats met de leider van die groep. Zijn politieke ideologie? ,,Nationaalsocialistisch, want die waarheid kan witte landen helpen hun oude glorie te herstellen.'' Het zijn de goede antwoorden, want Fabio wordt (online) toege laten tot The Base, zo blijkt uit de chats die tv-programma Nieuws- uur recent onthulde. Ruim een jaar na de chats, in oktober 2020, wordt Fabio opgepakt. Bij een huiszoe king worden een hakenkruisvlag, delen van een SS-uniform en een nazi-dolk gevonden. Vandaag moet de Zwijndrechter voorko men in een voorbereidende zit ting. Hij wordt verdacht van (on line) opruiing en lidmaatschap van een rechts-extremistische ter roristische organisatie. Welk be wijs het Openbaar Ministerie te gen hem heeft, zal tijdens de zit ting duidelijker worden. Ook Am sterdammer Steven V. (20), op de zelfde dag opgepakt als Fabio I., moet voorkomen voor 'opruiende berichten'. Ook hij wordt in ver band gebracht met The Base. Samenzwering Die groep wordt gezien als een mi litante neonazigroep. In de VS zijn de afgelopen maanden al ze ven leden aangeklaagd voor ver schillende misdaden, waaronder het samenzweren om een moord te plegen. FBI-documenten om schreven The Base als een groep 'die de regering van de VS omver wil werpen, een rassenoorlog wil starten en een blanke staat wil vestigen'. De groep heeft in de VS ook trainingen gehouden waarbij de leden in militaire kleding en met automatische wapens poseer den. De leider, Rinaldo Nazzaro, is een 47-jarige Amerikaan die naar Rusland is verhuisd. wik, 41' Het is deze vorm van internatio nale, online radicalisering waar onderzoekers naar rechts-extre- misme zich zorgen over maken. 'Oude' offline groepen als de Ne derlandse Volksunie (NVU) en Voorpost zijn vooral activistisch, schrijven experts. ,,Het valt niet uit te sluiten dat er in deze organi saties individuen zijn die geweld dadige denkbeelden hebben, maar vanuit de eigen organisatie wordt vrijwel geen geweld gepleegd", stellen onderzoekers van advies bureau NTA in een recent rapport. De Nationaal Coördinator Ter rorismebestrijding en Veiligheid stelt: ,,Er is een nieuwe generatie opgestaan, die met internet en communicatie-apps is opgegroeid. Zij zullen niet snel lid worden van een in hun ogen ouderwetse groep, maar komen op kanalen als Telegram, Instagram en Discord (een bij gamers populair commu nicatieplatform, red.) in aanraking met rechts-extremistisch gedach tegoed." Omdat de online groepen relatief klein zijn, kan dat ertoe leiden dat 'online radicaliserende Nederlandse personen onder de radar blijven'. En dat kan weer lei den tot de vorming van een 'soci aal ecosysteem, waar de drempel om gewelddadige acties te bespre ken laag is'. En dat is precies wat er gebeurt, in wisselende online groepen die steeds weer anders heten. Er is lang niet alleen The Base, maar ook platformen en groepen als Iron March, Facist Forge, Atomwaffen Division en Feuerkrieg Division. Op elk van die platforms waren of zijn Neder landers te vinden. De Feuerkrieg Division stond zelfs enige tijd on der leiding van enkele Nederlan ders. Van een van hen verscheen een foto waarop hij, gemaskerd, met zijn rechterhand de Hitler groet brengt, met zijn linkerhand houdt hij een blauw-wit plastic tasje van supermarkt AH vast: Al bert Heijn heeft dezelfde initialen als Adolf Hitler. De online groepen maken on derdeel uit van de zogenoemde Siege-cultuur. ,,Een rechts-extre- mistische online stroming die op roept om de rassenoorlog uit te lokken'', schrijven de onderzoe kers van NTA. ,,In hun wereld beeld is de huidige samenleving niet meer te redden met een poli tieke (democratische) oplossing. En kan alleen een revolutie het huidige systeem destabiliseren en zuiveren." Een revolutie die 'beter vandaag dan morgen kan begin nen', vinden de aanhangers. Ze willen het proces versnellen 'voor dat in hun ogen het blanke ras te klein en zwak is tegenover groei ende andere volkeren'. Verwijzen Nog verontrustender is dat man nen (want dat zijn het vooral) die de beweging aanhangen rechts- extremistische aanslagplegers ver heerlijken. En dat opeenvolgende aanslagplegers ook naar elkaar ver wijzen in de pamfletten die zij postuum achterlaten. Zo was An ders Breivik (vermoordde in 2011 77 socialistische jongeren in Noor wegen) de held van Brenton Tar- rant (die 51 mensen doodschoot in 2019, in twee moskeeën in Nieuw- Zeeland). Tarrant werd op zijn beurt weer genoemd in het online manifest dat Patrick Crusius (die 23 latino's doodschoot in een su permarkt in Texas, 2019) achterliet. Online worden, zoals dat in games gebeurt, de 'kills' bijgehouden en vergeleken. ,,Niet iedereen die een extreem rechts wereldbeeld heeft, pleegt gewelddadige misdrijven. Toch is verheerlijking van rechts-extre- mistisch geweld wel iets om alert op te zijn", schrijven de onderzoe kers van NTA. Zeker omdat Fabio I., blijkt uit andere bronnen, van plan zou zijn geweest wapens te gaan kopen in Polen. De leider van The Base was blij met de aanmel ding van de twee Nederlanders, is te lezen in gelekte chats: 'Jij en je vriend kunnen onze eerste cel in Nederland worden. Dat is een heel belangrijke rol.' donderdag 21 januari 2021 GO Ook 'nieuwe' Nederlandse neonazi's marcheren online Cyril Rosman Rotterdam Leden van de Amerikaanse rechts-extremistische beweging The Base. Voor zover bekend staan de Nederlandse verdach ten niet op deze foto. FOTO SOACIAL MEDIA Leden van de Amerikaanse neonazi-organisatie Atomwaffen Division. privébeeld - Fabio I., lid The Base

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13