1 i s m 9 De ingrediënten voor inauguratiedag in Washington: Biden- borden, Kamala-petjes en pepperspray. Bewoners van de Amerikaanse hoofdstad nemen hun eigen veiligheidsmaatregelen. Ze weet niet zeker of het wel mag, zegt Nadine Seiler, maar voor de zekerheid draagt ze een opvouwbare wapenstok in haar kontzak. Ze laat zien hoe het werkt: een klein zwart slagwapen komt tevoorschijn als ze een knopje indrukt op het zwarte penachtige voorwerp. En hier, kijk, pepperspray. Seiler, een 55-jarige administratief medewerker en acti vist, wijst op het busje dat aan een haakje aan haar spijkerbroek hangt. Ze is dagelijks in het centrum van Washington en voelt zich er als zwarte vrouw helemaal niet veilig sinds gewapende rechtsextremisten met fanatieke Trump-fans naar de stad kwamen om Congresleden in het Capitool te belagen. Leden van de ultrarechtse Proud Boys trokken eind vorig jaar ook al eens door Washing ton, op zoek naar vechtpartijtjes, en dat eindigde met gewonden. Extre misten dreigen ook de inauguratie van vandaag te verstoren. Er schalt vrolijke reaggaeton uit de boxen, hier op Black Lives Matter Plaza, het plein direct voor het Witte Huis dat de burgemeester van Was hington naar de antiracismebewe- ging noemde. Seiler blijft alert. Ze is hier vaak, om te voorkomen dat pos ters en spandoeken nog eens van het hek rond het Witte Huis worden ge scheurd door Trump-aanhangers. De laatste dagen let ze extra op rondhan gende mannen. 'Gevaar: gewapende fascisten', staat op waarschuwings posters rond het kruispunt. Met stoepkrijt heeft iemand een bood schap op het asfalt gekalkt: 'Binnen landse terroristen niet welkom' Extremisme Nu de Amerikaanse hoofdstad bij kans oogt als de frontlinie in een oor log laten sommige groepen online doorschemeren dat ze hun gewa pende protesten voor nu afblazen. Vandaag zijn in Washington naar schatting 26.000 militairen op de been. Maar dat geeft zwarte burgers niet per se een veilig gevoel. Extre misme is ook doorgedrongen tot de Amerikaanse veiligheidsdiensten. Na de aanval op het Capitool op 6 januari bleken diverse aanwezigen voormalige of zelfs actieve militairen :v Huis van pR iff en agenten, soms lid van militie-ach- tige groepen. Het gevaar kan wel eens van binnenuit komen, erkent ook de fensie. De FBI screent alle militairen die de inauguratie bewaken. Maria Osborne, administratief me dewerker in een ziekenhuis, blijft vandaag zoveel mogelijk thuis. Ze trok twaalf jaar geleden nog naar het centrum om de eedaflegging van Barack Obama van dichtbij mee te maken, maar nu blijft de veertiger het liefst zo ver mogelijk bij de cere monie vandaan. Ze vermeed het cen trum de afgelopen dagen al. ,,Wij zwarte burgers moeten nog steeds op onze hoede zijn'', zegt ze. ,,De politie en het leger kunnen wij Sinds 6 januari steek ik over als ik een groepje witte mannen zie op straat niet vertrouwen. Ze waren nota bene m het Capitool.'' Afgelopen zomer moest ze zich nog uit de voeten ma ken toen diezelfde veiligheidsdien sten een vreedzaam antiracismepro- test met traangas wegveegden, brengt ze in herinnering. ,,Het is niet gegarandeerd dat ze mij helpen als het nodig is.'' Campagnebordjes Washington is overwegend blij dat Trump vandaag de stad verlaat en naar zijn resort in Florida vliegt. Ner gens werd de vertrekkend president zo verafschuwd als hier - 92 procent van de Washingtonians stemde in november op Biden. In de woonwij ken rond het Capitool staan zijn cam pagnebordjes nog in de voortuinen, en verschijnen Kamala-petjes om stil te staan bij de komst van de eerste vrouwelijke vicepresident. Maar echt feest wordt weinig gevierd, in de belegerde stad. Blijf veilig, drukt de caissière in de supermarkt je hier op het hart. Som mige bewoners vertellen in de lokale media dat ze voor de zekerheid geen Spaans meer spreken in het open baar, of de stad deze week verlaten. Nadine Seiler neemt ook voorzorgs maatregelen, als ze zich een weg langs alle afzettingen rond het Capi- tool baant. ,,Sinds 6 januari steek ik over als ik een groepje witte mannen zie op straat. Ja, ik profileer etnisch, zoals ze met ons ook doen'', zegt ze. Nu de stad verlaten is, loopt ze zoveel mogelijk midden op de weg, op af stand van gebouwen. ,,Want wat als er een bom gaat?'' Eerder deze maand werden twee pijpbommen gevonden bij de kanto ren van de Democratische en Repu blikeinse partij in de stad. De maker is nog altijd niet gevonden. De Natio nale Garde waarschuwde militairen voor zelfgeknutselde bommen rond de inauguratie. woensdag 20 januari 2021 GO Geen feest, maar ongemak en angst in Washington Karlijn van Houwelingen Washington In Washington zijn vandaag rond de 26.000 militairen aanwezig. foto ap Inauguratie president Biden en vicepresident Harris voor het Capitool WASHINGTON lleen voor enodigden Afgez gebied Vervolgens kranslegging door Biden en Harris Huis WashingtonNational Mall Monument digden Capitool Nat 10 begraaf Inauguratie podium «111! Activiste Nadine Seiler voelt zich niet veilig en heeft onder meer pepperspray bij zich. Vlaggen op de National Mall. Boven: dag en nacht wordt het Capitool bewaakt. fotos ap - Nadine Seiler, inwoner

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9