8 NIEUWS Eerst kerk, dan toespraak Team Biden VERENIGDE STATEN INAUGURATIE PROGRAMMA De tegenstelling tussen Team Biden en Team Trump is opmerke lijk. Waar Donald Trump vooral succesvolle, witte ondernemers en miljonairs in zijn kabinet opnam ('Mensen die hebben laten zien dat ze geld kunnen verdienen') daar komt Joe Biden nu met het meest diverse kabinet ooit. Nooit waren er in Washington zoveel sleutelposities weggelegd voor vrouwen, minderheden en veertigers. Biden belooft met zijn club het 'meest progressieve beleid sinds Franklin Roosevelt', maar liet veiligheidshalve wel de meest con troversiële boegbeelden van links buiten zijn kabinet. Als je verzoe ning preekt, ga je het gematigde deel van het electoraat niet meteen een rode lap voorhouden, lijkt de gedachte. Veel van Bidens minis ters gelden als stabiele krachten. Ze hebben ruime bestuurservaring opgedaan onder de vorige Demo cratische president Barack Obama ofwerkten voor de financiële sector op Wall Street of in Silicon Valley. Er wordt wel meteen vuurwerk verwacht van Team Biden. De mo gelijkheden zijn er ook, omdat de Democraten een krappe meerder heid hebben in zowel het Huis van Afgevaardigden als in de Senaat (dankzij de doorslaggevende stem daar van vicepresident Kamala Harris). En ook omdat de Republi keinse oppositie moet bekomen van het fenomeen Donald Trump. De gespleten partij is nog wel even bezig met onderlinge afrekeningen t Veel van Bidens ministers gelden als stabiele krachten met ervaring na de bestorming van het Capitool. Dat neemt niet weg dat de Republi keinen straks het overwegend con servatieve Hooggerechtshof inzet ten om 'te linkse' politiek van Bi- den alsnog te torpederen. Klimaatakkoord Een reeks executive orders (presi dentiële verordeningen) ligt klaar, meldde The New York Times. Een aantal was al aangekondigd, zoals de terugkeer in het Klimaatakkoord van Parijs. Ook andere internatio- nale organisaties gaan weer meer horen uit Washington. Topprioriteit van Biden wordt het aanpakken van de coronapan- demie die in eigen land voor 400.000 doden zorgde. Ruim 1,5 miljard euro is vrijgemaakt opdat tegen de tijd dat Biden honderd da gen in functie is er ook honderd miljoen vaccins zijn toegediend. Dat in combinatie met een drin gende nationale oproep aan alle Amerikanen om honderd dagen een mondkapje te dragen en het heropenen van zoveel mogelijk scholen. Onder Trump werden dat soort besluiten overgelaten aan de staten. Daarbij maakt Biden nota bene een wens van Trump waar door 1400 dollar extra aan steun- cheques te betalen aan elk gezin. Andere urgente zaken die er door Team Biden met spoed worden doorgejaagd: geen huisuitzettingen meer tijdens de coronacrisis, ver lenging van de afbetalingstermijn van studieschulden, geen verlaging van vennootschapsbelasting plus herinvoering van zo'n honderd re gels die onder de regering Obama waren ingevoerd ter bescherming van de volksgezondheid en het mi lieu. Daarbij wil Biden een stimu leringspakket van 1,6 miljard euro doorvoeren om de Amerikaanse in dustrie in 2050 klimaatneutraal te maken. Heel veel geld gaat naar het opwekken van groene energie. Ook groot: Biden gaat ongeveer elf mil joen immigranten die illegaal als kinderen naar de VS kwamen een tijdpad bieden naar het Ameri kaanse staatsburgerschap. Primeurs Dat alles gaat aan de man gebracht worden met hulp van de gedreven vicepresident Kamala Harris, de eerst vrouw ooit in dat ambt. Er zijn meer primeurs. De zeer ervaren bankier Janet Yellen wordt na 231 jaar de eerste vrouwelijke minister van Financiën. Ook in de geschie denisboekjes komen: Alejandro Mayorkas, geboren op Cuba, als eer ste latino die minister van Binnen landse Veiligheid wordt en Deb Haaland, de eerste afstammeling van inheemse Amerikanen, als mi nister van Binnenlandse Zaken. Gepensioneerde generaal Llyod Austin is de eerste Afro-Afrikaanse minister van Defensie. Ministers die we vaker in Europa zullen zien zijn Antony Blinken, ex-topadviseur van Obama die Bui tenlandse Zaken gaat leiden, Ka- therine Tai (dochter van Taiwanese ouders) die Handelsgezant wordt. En oudgediende John Kerry, ooit minister van Buitenlandse Zaken, maar nu de klimaattsaar van Biden. woensdag 20 januari 2021 GO Team Biden wekt hoge verwachtingen Een vliegende start, grote belof ten en hoge verwachtingen bij 81 miljoen Amerikaanse kiezers. Wat ambities betreft, doet Joe Biden niet onder voor zijn voor ganger Donald Trump. Bob van Huët Rotterdam/Washington De beëdiging van Joe Biden als de 46ste president van de VS vindt plaats aan de west kant van het Capitool. Zijn ambtstermijn begint om 18.00 uur Nederlandse tijd (12.00 uur lokale tijd), zoals voorge schreven in het 20ste amen dement van de grondwet. De ceremonie ziet er heel anders uit dan vorige keren door de coronapandemie plus de extra veiligheidsmaatrege len sinds de bestorming van het Capitool. Er wordt reke ning gehouden met verstorin gen door pro-Trump-extre- misten. Amerikaanse televi siezenders doen de hele dag live verslag. Joe Biden (katholiek) gaat voordat hij wordt beëdigd rond 16.00 uur naar de kerk met Democratische en Repu blikeinse leiders uit het parle ment. De leiders van beide fracties in de Senaat, Mitch McConnell en Chuck Schu- mer zijn aanwezig, evenals voorzitter van het Huis van Af gevaardigden Nancy Pelosi en fractieleider Kevin McCarthy van de Republikeinen. De poli tici bidden samen in St. Matt hew's Cathedral, een traditie. Om 17.30 uur begint de in wijdingsceremonie met het Amerikaanse volkslied, gezon gen door Lady Gaga. Eerst wordt Kamala Harris beëdigd als vicepresident door rechter Sonia Sotomayer van het Hooggerechtshof. Daarna neemt opperrechter John Roberts bij Joe Biden de eed af. Vervolgens houdt de president zijn inaugurele toe spraak. De lengte daarvan is onbekend, maar er wordt niet verwacht dat Biden het record breekt van verre voorganger John Adams die ruim tweedui zend woorden sprak. Jennifer Lopez en countryster Garth Brooks zullen ook zingen. Tegen 18.30 uur wordt Biden aan de oostkant van het Capitool verwacht voor een troepenschouw. Vervolgens leggen de president, de vice- president en oud-presidenten Barack Obama, George W. Bush en Bill Clinton met hun partners op militaire begraaf plaats Arlington een krans bij het Graf van de Onbekende Soldaat. Oud-president Do nald Trump is afwezig. Het traditionele bal van de nieuwe Amerikaanse presi dent is om coronaredenen geschrapt. Op tv presenteert acteur Tom Hanks een speci ale feestavond met meer mu zikale optredens en bijdragen van Biden en Harris. Belangrijkste posten in regering van de 46ste president van de VS Benoemd Voorgedragen, goedkeuring Senaat nodig Janet Yellen (74) Lloyd Austin (67) Antony Blinken (58) Merrick Garland (68) Financiën Buitenlandse Zaken Jennifer Granholm (61) Justitie Katherine Tai (46) Jake Sullivan (44) AvrilHaines Gina Raimondo (49) Linda Thomas- Greenfield (68) Xavier Becerra (63) Nationale Veiligheidsadviseur Stafchef Witte Huis VS handels vertegenwoordiger Nationale Inlichtingen Handel Ambassadeur VN Jen Psaki (42) Mike Donilon (62) William Burns (64) Pete Buttigieg (38) Tom Vilsack (70) Miguel Cardona (45) Marcia Fudge (68) Martin Walsh (53) Perschef Witte Huis Strategisch adviseur Verkeer Landbouw Onderwijs Huisvesting Arbeid Rochelle Walensky (51) Brian Deese (42) Anthony Fauci (80) Steve Ricchetti Alejandro Mayorkas (61) Michael Regan (45) Denis McDonough (51) Deb Haaland (60) CDC* Voorzitter Adviseur Counselor*** Binnenlandse Milieu Veteranen- Binnenlandse Klimaat- NEC** Covid-19 veiligheid zaken Zaken gezant *Center for Disease Control and Prevention **National Economic Council Hoogstgeplaatste assistent van de president 200121 TU, bron: afp buildbackbetter.gov Stand 18 januari

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8