7 Arts zwakt zijn uitspraken af Meer gezinnen uit Griekenland Zuyderland weeropen CORONA VERPLEEGHUIZEN De Britse variant van het coronavirus dringt nu ook verpleeghuizen binnen. Die maken zich grote zorgen. Een verpleeghuis in Blijham ziet zich gedwongen tot maatregelen die niemand wil: een noodrooster en een bezoekverbod. Het nieuwe jaar had voor De Blan- ckenborg in Blijham niet slechter kunnen beginnen. Tijdens de eer ste golf, tijdens de tweede golf: heel 2020 is het Groningse ver pleeghuis erin geslaagd te voorko men dat het coronavirus vrij spel kreeg. Maar nu is het helemaal mis. In recordtijd zijn 42 van de 100 bewoners en 53 van de pakweg 200 zorgmedewerkers besmet ge raakt. In twee weken zijn al twaalf bewoners aan Covid-19 overleden. Directeur Herma Fridrichs kan maar één verklaring bedenken: de Britse variant moet in het spel zijn. ,,Er was geen houden aan. Op 2 januari had de eerste bewoonster klachten. We hebben haar meteen geïsoleerd, maar in de dagen erna bleek de hele afdeling besmet, op één bewoner na. Even later volgde de tweede afdeling, toen de derde, een paar dagen later de vierde... De GGD begrijpt ook niet hoe dat kan. We zijn altijd superstrikt ge weest, strenger dan de landelijke regels.'' Zo zijn de afdelingen van De Blanckenborg strak geschei- den: de gezamenlijke ruimtes zijn sinds maart dicht. Medewerkers mogen nooit bijspringen op een andere afdeling. Ze hebben altijd een chirugisch mondmasker, handschoenen en schort gedragen, bezoek moest een mondkapje op. De GGD en het RIVM onder zoeken de uitbraak in Blijham, net als een aantal andere uitbraken. In verpleeghuizen in onder andere Amstelveen en Surhuisterveen is de Britse variant al aangetoond. Op dit moment kampen 807 ver pleeghuizen in het land met be smettingen. Daarbij wordt niet standaard gekeken of er sprake is van de Britse virusvariant. ,,Alleen bij verdacht snelle uitbraken kan in overleg met de GGD een mon ster naar ons laboratorium worden gestuurd voor nader onderzoek'', aldus een woordvoerder van het RIVM, die niet kon vertellen hoe veel uitbraken op dit moment na der onderzocht worden. Heel hoge uitval ActiZ, de brancheorganisatie van ouderenzorginstellingen, maakt zich serieuze zorgen. ,,We zien nu een aantal ongewoon grote, snelle uitbraken waarbij de verdenking bestaat dat het de Britse variant is. Die verpleeghuizen veranderen in een half ziekenhuis, terwijl ze ook kampen met heel hoge uitval van het personeel'', zegt bestuurder Conny Helder van ActiZ. Zij vreest dat komende weken veel meer verpleeghuizen getroffen worden door grote uitbraken. ,,Als je ziet hoe snel de Britse variant oprukt, en hoeveel besmettelijker die is, denk ik dat we daarin realistisch moeten zijn. Dat is heel zorgelijk: juist grote uitbraken zijn ontzet- tend moeilijk voor verpleeg huizen. Als veel medewerkers be smet raken, komt de continuïteit van de zorg in het geding.'' De Blanckenborg heeft de zorg noodgedwongen afgeschaald. Dat betekent in de praktijk bijvoor beeld dat cliënten minder worden gedoucht. ,,Een kwart van de zorg- medewerkers zit thuis met corona, de rest draait een noodrooster: drie dagen op, drie dagen af'', schetst Fridrichs. Bezoek mag alleen in dringende gevallen naar binnen. In de praktijk: om afscheid te ne men, ingepakt in beschermende kleding. ,,We vragen familie heel dringend om weg te blijven.'' Die maatregel ligt gevoelig sinds verpleeghuizen in het hele land afgelopen voorjaar - tot groot ver driet van bewoners en familiele- We hebben hetzelfde gedaan als hiervoor, waarom gaat het dan nu helemaal mis? den - gedwongen op slot gingen. In de Covidwet is zelfs opgeno men dat er geen landelijk bezoek- verbod meer mag komen in ver pleeghuizen. Maar bij uitbraken zoals in De Blanckenborg is er soms geen andere optie, erkent ook ActiZ. ,,In de eerste golf heb ben we gezien dat het welzijn van cliënten er behoorlijk onder lijdt, maar soms ontkomen verpleeg huizen niet aan een lokaal bezoek- verbod. Dan is het van belang om goede afspraken te maken met medewerkers en de clientenraad.'' Familie van bewoners van De Blanckenborg moet telefonisch toestemming vragen om op be zoek te komen. Fridrichs: ,,In over leg met de arts kijken we hoe noodzakelijk het bezoek is. Als een client slecht ligt, moet de familie er bij kunnen. Maar op de koffie bij oma raden we nu echt af. Familie leden hebben daar begrip voor. Zij willen ook geen risico lopen het virus mee naar buiten te nemen.'' Verklaring Ondertussen wacht de directeur van het Groningse verpleeghuis al een week met smart op een tele foontje van het RIVM. Hebben ze de gevreesde Britse variant in huis? ,,Dat verandert niks aan de vervelende situatie, maar zou wel verklaren waarom het zo vreselijk snel gaat'', zegt Fridrichs. ,,We hebben hetzelfde gedaan als alle maanden hiervoor, waarom gaat het dan nu toch helemaal mis?'' Maandag zijn verpleeghuizen gestart met het vaccineren van bewoners. Op korte termijn zijn daar nog geen wonderen van te verwachten, zegt ActiZ. ,,De vacci natiebereidheid is heel hoog, maar in verband met de levering van de vaccins zal het toch een week of vier duren voor alle bewoners en medewerkers zijn ingeënt. En dan volgt drie weken later de tweede dosis. Pas daarna biedt het vaccin echt bescherming'', zegt Helder. Tot die tijd helpt volgens haar maar één ding: het naleven van de regels. ,,Door iedereen, jong en oud. Alleen het naar beneden brengen van het aantal besmettin gen biedt nu bescherming.'' mm. woensdag 20 januari 2021 GO MAASBREE Homeopatisch arts Peter van Herten, die in opspraak raakte nadat hij in een tv-interview onder meer beweerde dat men sen 'worden vermoord met vaccins', komt deels terug op zijn uitspraken. ,,Er was niet veel doordacht aan", zei de behandelaar uit Maasbree gisteren tegen L1. „Sommige dingen die ik gezegd heb waren een beetje aan de gechar geerde kant.'' Van Herten werd zondag door NH Nieuws geïnterviewd tij dens een coronademon stratie in Amsterdam. DEN HAAG Het kabinet haalt slechts twee minder jarige, alleenstaande vluch telingen uit Griekenland naar Nederland. Wel komen er meer kwetsbare gezinnen met kinderen deze kant op dan was af gesproken. Dat liet staats secretaris Broekers-Knol gisteren aan de Tweede Kamer weten. In totaal gaat het om 57 kinderen en 43 volwassenen. De coalitie had na de brand in kamp Moria (foto) een deal ge sloten om vijftig alleen staande vluchtelingen jon ger dan 14 jaar, en vijftig vluchtelingen in gezinnen naar Nederland te halen. HEERLEN De opnamestop in het Zuyderland-zieken- huis in Heerlen die sinds maandag gold, is gisteren weer opgeheven. Er zijn weer genoeg bedden vrij, meldde het Zuyderland. De opnamestop was inge voerd wegens een uitbraak van de MRSA-bacterie op de achtste verdieping van het ziekenhuis. Op deze af deling met 35 bedden wer den enkele patiënten en medewerkers positief ge test. De patiënten liggen in strikte isolatie, de mede werkers zijn uit het werk proces gehaald. MRSA (de 'ziekenhuisbacterie') is resistent tegen de gebrui kelijke antibiotica. Infecties zijn daardoor moeilijk te behandelen. Sinds maandag worden bewoners van verpleeghuizen ingeënt, zoals hier in Bergen op Zoom. foto anp 'Moet Britse variant wel zijn, er was geen houden aan' Annemieke van Dongen Blijham - Herma Fridrichs, verpleeghuis De Blanckenborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7