Plan Perkpolder neemt volgende horde 6 Staking bij Cargill om hoger loon en beter sociaal plan a 'Escalda kan prima verder zonder fusie' Van buiten zie je amper dat er een cao-conflict woedt bij Cargill. Geen vakbondvlaggen, geen petjes, hes jes en slechts een enkel spandoek. Geen vakbondsfiguren met mega foons die 'we pikken het niet lan ger!' roepen. Helemaal niks. ,,Kan allemaal niet vanwege co rona", legt FNV-vakbondsbestuur- der Ron Hendriks uit. ,,Ook de bij eenkomsten gaan niet door. Al thans niet zoals gebruikelijk. Het is allemaal digitaal. Werknemers worden door het scannen van een QR-code door een autoraampje als stakers geregistreerd." Schoorstenen roken De schoorstenen roken onvermin derd voort ,,Die zullen blijven ro ken", legt Hendriks uit. ,,Cargill heeft een eigen energiecentrale en die blijft actief. Sinds maandagmid dag worden de Cargill-locaties stil gelegd. Ook die in Sas van Gent. Dat is niet zoiets als de stofzuiger uit zetten. Dat is een heel proces en daarom is er nu opgeschaald om dat allemaal gecontroleerd en veilig uit te voeren. Het proces wordt niet he lemaal stilgelegd, er zal alleen op den duur geen enkel product meer gemaakt worden. De fabrieken worden als het ware helemaal leeg- gedraaid." Hendriks verwacht dan ook dat de staking nog een tijd zal duren. ,,Het is een staking voor on bepaalde tijd." Te weinig Inzet van de staking, die een flink aantal vestigingen van het bedrijf treft, is een grotere loonsverhoging dan Cargill tot nu toe biedt en een malisatie. Ze onderzoeken alleen hoe het met minder kan. Beetje dom van Cargill." Cargill doet het helemaal niet slecht. Het bedrijf dat in Sas van Gent van tarwe en mais een scala aan voedingsproducten maakt, schrijft ondanks de pandemie mooie winstcijfers. Vakbondsbe stuurder Hendriks rekent voor: ,,Het afgelopen jaar boekte Cargill een winst van 3,5 miljard dollar (2,9 miljard euro). Een derde daarvan, 1,13 miljard dollar wordt verdeeld onder de honderdtwintig leden van de familie Cargill. Dat is toch negen miljoen dollar per persoon. Als je dan verder uitrekent dat de 155.000 werknemers wereldwijd ie der goed zijn voor 22.000 dollar winst, dan is de voorgestelde vier honderd euro loonsverhoging wel heel mager." beter sociaal plan. Het bod van vier procent loonsverhoging in ander half jaar tijd is door de vakbonden afgewezen. Hendriks: ,,Daarmee kom je uit op een gewone loonont wikkeling van 2,6 procent per jaar." Te weinig voor de vakbonden. ,,Dat is Cargill. Alles voor de winstmaxi- De Boer en Bruynooge luidden vorige week in deze krant de noodklok. Als scholenkoepel Scoba doorgaat met de geplande fusie met Perspecto, Probaz en Stichting Katholiek Onderwijs Hulst (SKOH) betekent dat op den duur het einde voor Escalda, vrezen de oud-basisschooldirec teuren. Escalda zou met vijf scholen te klein zijn om het lang vol te houden. De Boer en Bruynooge lijkt een bestuurlijke samensmelting van Scoba en Es- calda een beter idee. De voor malige directeuren menen dat persoonlijke tegenstellingen tussen de besturen een fusie in de weg staan. Schaalje spreekt dat tegen. Dat is volgens hem een misverstand dat vaker de ronde doet. Een fusie is volgens hem bovendien onnodig. ,,Na- tuurlijk hebben we bij Escalda- scholen veel gesproken en nage dacht over een fusie in Zeeuws- Vlaanderen. Wij zijn tot de con clusie gekomen dat voor de kwa liteit van het onderwijs aan onze kinderen en het personeel op dit moment een fusie geen meer waarde heeft." Bovendien vindt de Onderwijsinspectie dat Es- calda goed werk levert. Het eigen vermogen - nu 2,5 miljoen euro, in 2025 1,2 miljoen euro - garandeert volgens Schaalje dat Escalda het nog lang kan uitzingen. Het zag wel brood in verdere samenwerking, maar Scoba heeft gekozen voor fusie met de andere Zeeuws-Vlaamse koepels. Schaalje: ,,Dat is uiter aard hun goed recht." Het bezwaar van SSP richt zich te gen de omgevingsvergunning voor de bouw van 85 woningen en ap partementen op het Veerplein; de eerste fase van Plan Perkpolder. In totaal moeten er op termijn 450 huizen, een golfbaan, een jachtha ven met 350 aanlegplaatsen, een hotel en een restaurant verrijzen. SSP kan naar de Raad van State stappen, in de hoop alsnog het ge lijk aan haar zijde te krijgen en de uiteindelijke bouw tegen te hou den, maar voorman Charles Heiszler (foto) neemt nog even be denktijd. ,,We moeten de uitspraak van de bestuursrechter nog eens goed bestuderen. Bovendien lopen er nog veel andere procedures." Bezwaar ongegrond Hulst gaf in april vorig jaar de om gevingsvergunning af voor de eer ste fase: twee appartementencom plexen, van 18 en 22 woningen, 32 rijtjeswoningen, zes twee-onder- een-kapwoningen en zeven vrij staande huizen. Hiertegen maakte SSP bezwaar, maar dat werd onge- grond verklaard. Schone Polder ging hiertegen in beroep bij de be stuursrechter. Ook die vindt echter dat de vergunning afgegeven mocht worden. Ernstige twijfels Volgens SSP had de vergunning niet afgegeven mogen worden om dat Plan Perkpolder volgens de stichting grote gevolgen heeft voor het Natura 2000-gebied binnen de oude Noorddijkpolder bij Saef- tinghe. Er zou bovendien geen na tuurvergunning zijn verleend. Ook zou het bouwplan niet voldoen aan de voorschriften omdat de grond (volgens SSP) vervuild is en boven dien heeft SSP ernstige twijfels over de economische haalbaarheid van het plan. De bestuursrechter weerlegt dit al les. De gemeente hoefde volgens de rechter geen re kening te houden met /''-V natuur waarden binnen de Noorddijk- We moeten de uitspraak van de bestuursrechter nog eens goed bestuderen -Charles Heiszler polder omdat die ten tijde van de aanvraag nog geen deel uitmaakte van Natura 2000. Ook is de vergun ning volgens de rechter niet in strijd met de bouwverordening. De stichting maakt verder ook niet aannemelijk waarom Plan Perkpol- der financieel niet haalbaar zou zijn. Raad van State Hoewel een gang naar de Raad van State een mogelijkheid is voor SSP, wacht Heiszler daar nog mee. ,,Er staan nog vragen uit in het kader van de Wet openbaarheid van be stuur (WOB) bij de provincie en Rijkswaterstaat en er lopen nog meerdere procedures, zoals rondom de natuurwetvergunning. Die wachten we ook nog even af." woensdag 20 januari 2021 VL 'Die400euro steekt bij de winst maar mager af' Bij Cargill in Sas van Gent wordt, ondanks een staking, hard ge werkt. Het platleggen van de productie doe je niet zomaar. Dat is veel werk. Guido van der Heijden Sas van Gent Margo Lesniewska van de FNV scant de QR-code van Kees van der Wegen, waarmee hij zich als sta ker registreert. foto's anne hana Vakmensen Vakmens" Twee spandoeken van de vakbonden aan de poort. Veel meer is er niet te merken van de staking bij Cargill. Corona maakt bijeen komsten onmogelijk. Een fusie met Perspecto, Pro- baz en SKOH heeft voor Es- calda geen enkele meer waarde. Het onderwijs is goed en de financiën garan deren een langdurig bestaan. Jan Schaalje, voorzitter raad van toezicht Escaldascholen, reageert daarmee op de woorden van oud-basis schooldirecteuren Wop de Boer en Wim Bruynooge. Bob Maes Oostburg Wederom vangt Stichting Schone Polder (SSP) bot in haar strijd tegen woningbouw in Plan Perkpolder. Na de gemeente Hulst meent ook de bestuurs rechter dat de vergunning voor de eerste bouwfase terecht is afgegeven. SSP weet nog niet of ze het hogerop gaat zoeken. Sheila van Doorsselaer Perkpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62