Borsele wil mogelijke gevolgen tolvrije tunnel eerst onderzoeken II Super Heinkenszand open op zondagen in de zomer 7 REIMERSWAAL WETHOUDER HOOPT DAT INWONERS HET GOEDE VOORBEELD VOLGEN/ Het Moerplein in Yerseke doet z'n naam eer aan. Tussen de brede school, MFC Tehaere en zorgcentrum Moerzicht zijn heel wat vierkante meters bestrating te vinden. Maar het plein wordt langzaam maar zeker groener. Net als op tal van andere plekken in de gemeente, haalt Reimerswaal waar mogelijk tegels weg. ,,Die hoeven dan ook niet meer met dure en slijtage gevende machines onkruidvrij gehouden te worden." Het pas aangelegde driehoekige plant soen vlak bij de en tree van het zorgcen trum ziet er nog wat troosteloos uit. De kale bemeste aarde wacht tot het plantseizoen aanbreekt. Toch bewijst het perkje, dat qua formaat niet onder doet voor de gemiddelde voortuin, nu al z'n nut. Na een hele nacht en ochtend regen hebben zich plas sen aan de rand gevormd. ,,Dat zakt straks wel weg", voorspelt wethouder Maarten Both. ,,Alle re gen die hier gevallen is, komt in elk geval niet in het riool." Het Moerplein is tien jaar gele den aangelegd. Op verschillende Het helpt tegen hittestress, tegenwoordig ook een belangrijk thema plekken zijn tegels afgelopen na jaar vervangen door plantsoenen. ,,Toen mocht er nog met bestrij dingsmiddelen gewerkt worden. Als je nu met borstelen hetzelfde resultaat wil bereiken, moet je bijna elke week terugkomen." Een kostbare zaak en lang niet altijd nodig. „Waarom zou je op zulke plaatsen bestrating willen als het ook groen kan zijn?" Both somt de voordelen op: ,,Het is goed voor de biodiversiteit. Het helpt tegen hit- testress, tegenwoordig ook een be langrijk thema. En ja, voor de bele ving van mensen is dit ook een stuk beter." Trottoirs weggehaald Reimerswaal is al een paar jaar be zig om overbodige verhardingen weg te halen. Uiteraard wel met beleid. ,,Het moet geen kapitaal- vernietiging zijn", vindt Both. Hier en daar worden zelfs com plete trottoirs weggehaald. ,,Langs de Oude Rijksweg in Kruiningen bijvoorbeeld. Daar drukten de boomwortels de tegels op. Aan de andere kant van de straat is er na tuurlijk nog wel een voetpad." Of het onderhouden van groen goed koper is dan het onderhouden van tegels, hangt volgens hem van de omstandigheden af. Maar de vuist regel is dat een vierkante meter bermgras minder onderhoud vergt dan een zelfde oppervlakte aan stoeptegels. Both hoopt dat inwoners het goede voorbeeld van de gemeente volgen. ,,We geven voorlichting over de voordelen van groene tui nen. En ook kopers in Steehof III krijgen informatie over de aanleg van de tuin. Zelf zorgen we daar ook voor waterberging in de wijk." Een tegeltaks of een verplicht per centage groen gaat hem te ver. Wel zint Reimerswaal op andere maat regelen om bewustwording te sti muleren. Door bijvoorbeeld vaker bij straten die heringericht wor den een boom cadeau te geven aan bewoners. Ook overweegt de ge meente om gratis regentonnen uit te delen. Om die reden kiezen burgemeester en wethouders hun woorden zorg vuldig en zeggen ze 'niet onwelwil lend' tegenover het tolvrij maken van de tunnel te staan. Ze willen wel eerst inzichtelijk hebben wat het voor de verkeersdrukte bete kent als mensen gratis door de tun nel kunnen rijden. ,,De route wordt dan aantrekkelijker, waardoor er waarschijnlijk meer verkeer over ons grondgebied gaat rijden'', legt Dijksterhuis uit. ,,Wat zijn de ge volgen voor de infrastructuur?'' Ook wil het college graag weten wat een tolvrije tunnel betekent voor de werkgelegenheid, of de hulpdiensten er last van krijgen (door de toenemende drukte) en wat er gaat gebeuren met de vrijko mende ruimte op de plek waar nu nog het tolplein ligt. De roep om de Westerschelde- tunnel - die loopt tussen de ge meenten Borsele en Terneuzen - tolvrij te maken, klinkt steeds lui der. Onlangs namen Provinciale Staten nog een motie aan waarin wordt gepleit er in Den Haag voor te gaan lobbyen. Enkele politieke partijen hebben het streven om de tunnel gratis te maken ook op lan delijk niveau in hun verkiezings programma voor de komende ver kiezingen opgenomen. Dijksterhuis zegt de wens te be grijpen, maar stelt ook vast dat de roep voor een tolvrije tunnel vaak komt van mensen die niet uit de ge meenten Borsele of Terneuzen ko men. „Vanuit ons oogpunt gezien, vind ik het logisch dat we ook de mogelijke negatieve kanten onder zocht willen hebben.'' HEINKENSZAND Inwoners van Borsele kunnen komende zomer op zondag boodschap pen doen in de eigen ge meente. De Jumbo in Hein- kenszand krijgt van burge meester en wethouders toe stemming om op negen zon dagen in juli en augustus de deuren te openen. Dat was overigens geen una niem besluit. SGP-wethouder Kees Weststrate stemde logi scherwijs niet in met de zon dagopenstelling. De super markt mag op de genoemde dagen van 9.00 tot 18.00 uur geopend zijn. Het verzoek daartoe kwam van de super markt zelf en betrof ook alleen de zondagen in de zomer maanden. Er lag geen verzoek om het hele jaar open te mo gen op zondag. B en W hebben ook vrijstelling verleend voor een paar andere dagen. De Jumbo mag open op tweede paasdag, hemelvaartsdag en tweede pinksterdag. Die dagen mogen de deuren open van 8.00 tot 21.00 uur. De openstel ling van supermarkten wordt steeds normaler in de regio. In Goes zijn vrijwel alle super markten inmiddels al jaren open op deze dag. woensdag 20 januari 2021 Tegels maken plaats voor groen nieuwe plantsoen aan het Moerplein in Yerseke. Vorig jaar lagen hier nog stenen. foto johan van der heijden Wethouder Maarten Both bij het -Maarten Both, wethouder Joeri Wisse Yerseke De gemeente Borsele zegt nog niet volmondig 'ja' tegen een tol vrije Westerscheldetunnel. ,,Na- tuurlijk zien wij de voordelen van een tolvrije tunnel'', zegt burge meester Gerben Dijksterhuis. ,,Maar we vinden dat eerst de mogelijke negatieve gevolgen moeten worden onderzocht.'' Rob Paardekam Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60