'U gaat toch niet echt het water in'? vragen jongens op de dijk 6 Watersnoodmuseum slaat gedwongen alternatieve paden in Strao nu echt van de baan. 'Het is jammer, maar er zijn ergere dingen' Esme Soesman Ouwerkerk Haar vader, Pieter Willem Leen- dert van der Vate, verdronk tijdens de Watersnoodramp toen hij de polder in fietste om anderen te red den. De ramp sloeg een groot gat in de familie. De destijds 8-jarige Ineke verloor behalve haar vader, haar grootouders, ooms, tantes, neefjes en nichtjes. En toen ze, na de evacuatie, eindelijk weer naar school kon in Nieuwerkerk bleven ook da^r stoelen van vriendjes en vriendinnetjes leeg. ,,Daar werd niet eens over gepraat. Wat moest zo'n onderwijzer ook?" Dat herdenken kwam pas vele ja ren later en het groeide flink groter met de tijd. Met hoogwaardig heidsbekleders en allerlei toeters en bellen. Absoluut niets verkeerds aan, aldus Van Dijke. ,,Ik doe daar zelf ook aan mee. Maar nu worden we weer teruggeworpen. Terug naar het pure. Alleen de kern van het herdenken blijft." Het is heel onwezenlijk dat dit zo moet, zegt directeur Siemco Lou- werse van het Watersnoodmu seum over deze corona-editie van de herdenking van de Waters noodramp die 68 jaar geleden plaatsvond. ,,Die betrokkenheid. Daar staan met honderden men sen, in meestal slecht weer. Dat heeft iets. Dat is een emotioneel moment. Maar wat moet, dat moet. En dat het nu zonder publiek moet, is logisch. Dat snapt iedereen." Dat publiek wordt wel zo veel Daar staan met honderden mensen in meestal slecht weer, dat heeft iets mogelijk bij de herdenking betrok ken. Bij het watersnoodmonument in Ouwerkerk wordt op i februari om 10.00 uur een publiekloze plechtigheid gehouden met burge meester Jack van der Hoek en kinder- burge mees ter Jo- sefien van der Meer. Die wordt uitge zonden door Om roep Zeeland. Aansluitend is er een symposium (11.00 uur) in het Wa tersnoodmuseum, dat via een live- stream op de website van het mu seum is te volgen. Mensen kunnen via het museum een witte roos kopen, die bij het monument wordt neergelegd. Er worden al volop rozen besteld, meldt Louwerse. ,,Dat is anders dan daar te staan, maar het geeft wel be trokkenheid weer. Het voorziet in een behoefte om toch iets te doen." Ook in de verschillende Schou- wen-Duivelandse dorpen waar normaal gesproken wordt her dacht, gaan de publieke bijeen komsten dit jaar niet door. Wel worden in de meeste dorpen, zoals onder meer Sirjansland en Seroos- kerke, kransen en bloemen gelegd. Zie: watersnoodmuseum.nl Esme Soesman Scharendijke Vorig jaar was Scharendijke de eer ste strao waar een streep door ging als gevolg van corona. Net als Se- rooskerke, altijd de hekkensluiter in de serie strao's, moet dit dorp het dus voor de tweede keer op rij zon der de traditionele voetwassing van paarden doen. Ook Burgh-Haamstede heeft of- fideel bekendgemaakt dat het stra- orieën, ofwel strandrijden, dit jaar niet doorgaat. Eerder gaven Re- nesse, Ellemeet en Noordwelle al aan de traditionele happening van wege corona te moeten schrappen. Het straorieën, dat sinds 2018 op de lijst van immaterieel erfgoed in Nederland van Unesco staat, is een eeuwenoude traditie. Boeren en knechten reden met hun paard, dat een winter op stal had gestaan, naar zee om de voeten te wassen. Sinds jaar en dag is de strao een feest dat door veel mensen wordt gevierd: is er weer strao, dan is het voorjaar zo'n beetje in aantocht. Razend populair ,,Het is een dorpsfeest met veel ons- kent-ons. Nét voor het seizoen be gint en het weer druk wordt op de campings", vat Hubregtse de waarde ervan samen. Angst dat de traditie het loodje legt na twee keer uitval heeft hij niet. Strao is nog al tijd razend populair. Onder meer in Scharendijke wordt een inschrij vingsstop gehanteerd. Secretaris Mirella Tromper van de dorpsraad Serooskerke, die de strao in dat dorp organiseert, is evenmin be zorgd over het voortbestaan. ,,Daar twijfel ik niet aan. Volgend jaar vie ren we zeker weer strao." Slechts een splintertje zonlicht doorbreekt maandagmiddag het grijze wolkendek, over het Zoute- landse strand raast een strenge oos tenwind. Marcel Janse zet zijn bad mutsen (,,Ik trek er altijd twee over elkaar, via je hoofd verlies je de meeste warmte") nog maar eens even goed en doet zijn duikbrilletje op. Vanaf de zeedijk zien drie jon- gens het meewarig aan. ,,Meneer, u gaat toch niet echt het water in?" Janse kent geen twijfel. Voor hem is het een dagelijks ritueel, elke dag weer een moment om naar uit te kijken om het ijskoude water te trotseren. Thuis checkt hij eerst de watertemperatuur (,,vandaag 5,3 graden"), daarna de stroming. Vei ligheid staat voorop. Zeker nadat hij vorig jaar in het Erasmus MC voor de vierde keer aan zijn hart ge opereerd moest worden, koestert hij zijn dagelijkse zwemuitje om de conditie en zijn gezondheid op peil te houden. ,,Maar ik ben wel extra voorzichtig. Ik mag alles weer doen, ben genezen verklaard maar ik mag me niet volledig inspannen." ,,Het was natuurlijk in het begin best eng toen hij deze winter alleen het koude water in ging", vertelt zijn partner Jacquelien aan de keu kentafel. ,,Maar hij is nogal eigen wijs", zegt ze lachend. ,,Ik kon hem toch niet tegenhouden. In het begin ging ik nog mee om te kijken of het Moet je nou wel iedere dag het koude water in met jouw achtergrond, zeggen mensen tegen me wel goed ging, maar nu gaat hij meestal alleen." Gezondheid is voor Janse geen vanzelfsprekendheid. Als 11-jarige kind onderging hij zijn eerste hart operatie. Daarna volgden operaties in 2011, 2019 en 2020, drie keer kreeg hij een schok op zijn borstkas. „De laatste keer moest er echt snel iets gebeuren, anders had ik het niet overleefd. Ik heb een hartaf wijking sinds de geboorte. Het gaatje in mijn hart is niet dichtgegaan. Na de laatste operatie kreeg ik ook nog een tia, maar daar heb ik gelukkig niets aan overgehouden. Mensen zeggen wel eens tegen me, 'moet j e dat nou wel doen met j ouw achtergrond en dan die koude zee ingaan?' Maar ik heb het nooit koud, loop niet te klappertanden." Een keer dachten Duitse badgasten dat Janse onwel was geworden. ,,Ik lag rustig in het water en dat vonden ze vreemd. Ineens lag er een reddingboot van de KNRM naast me. Die was gebeld door die Duitsers. Geluk kig mankeerde ik niks." Janse zwemt meestal Vier paalhoofden'. „Ik ben deze winter nog niet verkouden geweest. Na af loop neem ik ook een koude douche, die voelt nu een stuk war mer aan dan het zeewater." woensdag 20 januari 2021 SD Terug naar het pure met publiekloze herdenking De herdenking van de Waters noodramp in Ouwerkerk op maandag 1 februari moet het dit jaar zonder publiek stellen. Bizar maar niet per se verkeerd, vindt nabestaande Ineke van Dijke uit Schuddebeurs. ,,Het gaat terug naar het pure. De eerste jaren na de ramp werd ook niet herdacht." ▲Ineke van Dijke is als vrijwilliger in het Watersnoodmuseum actief en kreeg een paar maanden gele den nog een erepenning uitgereikt vanwege haar enorme inzet voor de Stichting Vrienden van het Watersnoodmuseum. foto ernesta verburg -Siemco Louwerse, directeur Watersnoodmuseum Het is definitief. Hét voorjaars evenement van Schouwen-Dui- veland gaat in 2021 niet door. Alle zes strao's komen te verval len. ,,Er zijn ergere dingen", zegt voorzitter Mark Hubregtse van het straocomité Scharendijke. ,,Maar jammer is het wel." Vier keer onderging Marcel Janse uit Zoutelande een zware hartoperatie. De laatste, vorig jaar midden in coronatijd, kwam maar net op tijd. Door een dage lijkse duik in de ijskoude zee voelt hij zich weer topfit. Maurice Steketee Zoutelande -Marcel Janse j Kijk op de site bij /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57