NIEUWS 3 'Gratis' kinderopvang niet gratis ,,We zijn hier niet als lijsttrekkers in een debat'', zei premier - en VVD-lijsttrekker - Mark Rutte. Terwijl hij natuurlijk zelf ook wel beter wist. De salvo's die hij gister avond tijdens het debat over de toe slagenaffaire om zijn oren kreeg, zijn juist precies wat hij kan ver wachten als de verkiezingsdatum dichterbij kruipt. Als een gestage druppel die de steen uitholt probe ren uitdagers het beeld vast te zet ten dat deze premier niet langer de juiste man op de juiste plek is om nog vier jaar een kabinet te leiden. Onder zijn leiding kon de afgelo pen tien jaar een hardvochtig kli maat ontstaan waarin onschuldige burgers werden opgejaagd, geheim houding boven transparantie ging en etnisch profileren gedoogd werd, schetsten partijen in koor - oppositie en coalitie. ,,Uw vingeraf drukken zitten overal'', zei D66- fractieleider Rob Jetten. Het was PVV-leider Geert Wil- ders die er het hardst inging. ,,U heeft de democratie verkracht'', beet hij een onbewogen Rutte toe. Al meteen na de verklaring van de premier over het aftreden van zijn kabinet sprak Wilders zijn verba zing uit over het feit dat de VVD opnieuw met Rutte als nummer één de verkiezingen in gaat. ,,Er was er maar eentje verantwoordelijk. En die gaat gewoon door.'' Meer ontzag wekte het optreden van CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt. Volgens hem is Nederland tijdens diens kabinetten verworden tot een 'bananenmonarchie', waarbij de overheid documenten achterhoudt bij de rechter. ,,Het stelsel van macht en tegenmacht functioneert niet'', vindt Omtzigt. Ook GroenLinks-voorman Jesse Klaver probeerde Rutte te dwingen tot meer zelfkritiek dan hij tot nu toe liet zien. ,,U bent geen toe schouwer, u bent een hoofdrolspe ler!'' Afgelopen vrijdag zei de pre mier dat hij wel betrokken, maar 'niet direct verantwoordelijk' was voor de toeslagenaffaire. Nu er kende hij dat hij zich 'uiteraard ver- antwoordelijk voelt' voor alles wat er onder zijn bewind gebeurt. Maar hij benadrukte opnieuw dat hij pas in de zomer van 2019 doorhad dat er zo veel mensen in knel konden ko men door toedoen van de overheid. ,,Of ik een goede leider zou zijn, bepaalt de kiezer'', zei Rutte na de zoveelste aanval vanuit de Tweede Kamer. Tot dusver heeft Rutte goede redenen om de verkiezingen met vertrouwen tegemoet te kun nen zien: zijn VVD gaat voorop in de peilingen. Maar de concurrentie is vastbesloten om hem te bescha digen waar dat kan. De uithaal van Er was er maar eentje verantwoordelijk. En die gaat gewoon door D66'er Jetten, die Rutte ervan be tichtte in zijn periode als staatsse cretaris te hebben 'aangezet tot ras sendiscriminatie', toonde dat ook in de coalitie de handschoenen uit zijn. Het debat gaf op andere manie ren een kijkje in de campagne die Nederland te wachten staat. Waar PVV-leider Geert Wilders op rechts uitdeelde aan Rutte en van linkerzijde moest incasseren, leek hij een confrontatie met het CDA juist te ontlopen. Elkaar beschadi gen zou weleens afbreuk kunnen doen aan het gedeelde belang om op 17 maart de VVD te verslaan. En dat de enige vraag aan nieuw bakken PvdA-leider Lilianne Plou- men van D66 kwam, was evenmin toevallig. Het bevestigde het beeld dat de democraten de concurrentie vrezen, nu zij met Sigrid Kaag niet meer de enige kandidaat in huis hebben die als eerste vrouw ooit in het Torentje kan belanden - al is dat scenario voor beide partijen nog ver weg, gezien de peilingen. Partijen grepen het debat ook aan om plannen uit hun verkiezings programma's nog eens te pluggen. Zo zetten D66 en GroenLinks hun pleidooi voor 'gratis' kinderopvang nadrukkelijk in de etalage (zie ka der). De toeslagenaffaire onder streept volgens het duo de nood zaak van zo'n publieke voorziening. Ook de PvdA ziet gratis opvang wel zitten, maar VVD en CDA zetten daar vraagtekens bij, waardoor een meerderheid nog niet in zicht lijkt. VVD-fractieleider Klaas Dijkhoff is beducht voor 'staatscrèches' en wil vasthouden aan het uitgangs punt dat er een bijdrage moet zijn aan het scheppen van werkgelegen heid. Het CDA klonk bij monde van Omtzigt nog minder enthousiast: hij waarschuwde voor 'politieke hobby's': ,,Als we nou één ding van de toeslagenaffaire hebben geleerd is dat we beter iets langer kunnen nadenken'', sneerde hij. Algoritmes GroenLinks-leider Jesse Klaver vindt dat de overheid helemaal moet stoppen met het gebruik van algoritmes om fraude in de sociale zekerheid op te sporen. Daarmee doelt hij op de praktijk dat mensen op basis van ogenschijnlijk wille keurige criteria door systemen worden 'uitgespuugd' en extra con trole kunnen verwachten. Volgens Klaver zorgen dergelijke processen ervoor dat de overheid de mense lijke maat uit het oog verliest. Ook wil hij af van de zogeheten kostendelersnorm, waarbij mensen een lagere uitkering krijgen omdat zij een huishouden delen met an deren. Dijkhoff reageerde lauwtjes op de linkse voorstellen: ,,Het is niet zo dat we in een keer alles delen en alles hetzelfde vinden'', zei hij te gen Klaver. Volgens hem blijft het nodig dat de overheid kritisch is op mensen die 'creatief proberen meer te krijgen dan waar ze eigenlijk recht op hebben'. Ondanks de verdeeldheid over concrete oplossingen, is de Kamer het over twee dingen eens: zo'n schandaal als de toeslagenaffaire mag nooit meer gebeuren en de rol van het parlement zelf moet ook anders. CRÈCHES VAL KABINET DEBAT Premier Rutte vertrouwt erop dat hij de komende verkiezingen kan winnen ondanks de toeslagenaffaire. De concurrentie blijft proberen om hem in de aanloop naar 17 maart maximaal te beschadigen. woensdag 20 januari 2021 Den Haag - Geert Wilders DEN HAAG De titel is mislei dend, want gratis kinderop vang bestaat net zomin als gra tis onderwijs of gratis snelwe gen. Voorstanders bedoelen dat de eigen bijdrage die ouders nu nog moeten betalen voortaan uit belastinggeld wordt betaald. Het Centraal Planbureau berekende eerder dat ouders nu 2,4 miljard euro aan eigen bijdrage betalen. Maar wanneer alle kinderen tus- sen 0 en 12 jaar gratis naar de kinderopvang mogen, zal daar automatisch meer gebruik van worden gemaakt. De extra kos ten van die kinderopvang raamt het CPB op nog eens 3,7 miljard euro per jaar. Opgeteld bedraagt de rekening van dit voorstel jaar lijks 6,1 miljard. Dat is evenveel als de totale begroting van het ministerie van Binnenlandse Zaken. ..v> Links of rechts, iedereen pakt Rutte keihard aan Niels Klaassen Laurens Kok Pieter Omt zigt in het debat na de val van het kabinet-Rutte. Op de voor grond premier Rutte. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3