Microfoons keren, na een extra versteviging, terug in de Mortiere 7 REPAIR CAFÉ REPARATIES WORDEN NU VANUIT HUIS GEDAAN Het koffieapparaat bokt, net na het verlopen van de garantie. De rits in de winterjas zit klem. Weggooien dan maar? Zonde, vindt Repair Café Middelburg, dat nu 'mobiel' werkt omdat het thuishonk gesloten is. En dat loopt als een trein. Het Repair Cafe Mid delburg, met als thuisbasis sporthal de Kruitmolen, werkt nu door corona ook van uit huis. Of beter gezegd vanuit huizen. Want de vrijwilligers her stellen en repareren thuis. Via een nieuwe mobiele service krijgen de kapotte spullen toch een tweede leven. Klanten kunnen online of telefonisch iets ter reparatie aan bieden en het Repair Café gaat vervolgens aan de slag. ,,We kunnen de spullen opha len, maar een klant kan ze ook brengen", legt voorzitter Bert Huige uit. Hij ziet dat het mobiele optreden van de club vrijwilligers een succes is. ,,We werken nu met een ploegje van vier, vijf mensen. We krijgen veel reparatieverzoe- ken. Naast de stofzuigers en kof fiezetters, zijn dat nu meer tablets en laptops. Klanten krijgen na aanvraag van ons een adres waar ze hun spullen naartoe kunnen brengen. Als dat niet kan, halen wij het op tegen een kleine ver goeding." Brandluchtje Peter Zeitzen haalt dinsdagoch tend de defecte keukenmachine met een brandluchtje op bij de üf Middelburgse mevrouw De Graag. ,,We halen alles op bij de voordeur, we komen niet even binnen voor een kop koffie. Wij komen veel bij ouderen en ook bij zieke mensen, dus we moeten voorzichtig zijn." ,,Maar", vraagt coupeuse Cobie Ploeger (69) zich af, ,,waar blijft de kapotte kleding? Het is nihil wat ik binnen heb gekregen sinds die mobiele service. Dat begrijp ik echt niet. 'Gooi maar weg', denkt iedereen blijkbaar. Zelfs als er maar een klein stukje van een naad los zit. Ik vind dat heel zonde en ook onnodig. Staan mensen er niet bij stil dat het Repair Café ook kleding herstelt? Of vinden ze het niet de moeite waard?" We kunnen de spullen ophalen maar klanten mogen ze ook zelf brengen Cobie Ploeger is vanaf de op richting van het huidige Repair Café betrokken bij de stichting. In De Kruitmolen kreeg ik op de zaterdagen met name kapotte rit sen. Een rits inzetten kost je al snel ruim twee uur. Voor je die er net- jes uit hebt... Sommige fabrieken maken er zo veel stiksels omheen. Als je er dan maar vier uur zit op zo'n zaterdag, lijkt het al snel of je niet zo heel veel repareert. Terwijl er vaak een stuk of tien mannen zaten, die de apparaten onder han den namen. Ja, blijkbaar denken mensen bij een kapotte koffiezet ter wel dat die gerepareerd moet worden, maar bij kleding komt dat niet bij ze op." ,,Ik heb altijd met kleding ge werkt. Daar heb ik voor geleerd. Aanpassen, veranderen, repareren. Mijn zoon denkt ook net als ik en komt regelmatig met verstelwerk", vertelt Ploeger. Lachend: ,,Ik heb laatst zelfs een naadje van een on- derbroek weer dicht gemaakt." Je zou toch denken dat er nu, doordat de winkels dicht zijn, meer kle ding ter reparatie wordt aangebo den. ,,Och, als alles straks weer open gaat, komen er vast allemaal acties en kortingen waardoor mensen toch weer wat nieuws ko pen", vreest ze. En het apparaat van de Middel burgse? Peter Zeitzen: ,,Dit wordt lastig. Er is duidelijk iets doorge brand. Maar het apparaat is van 1979. Of dit nog te redden is? Ik hoop het. We geven niet snel op. We hebben goede contacten met onderdelenleveranciers, die vaak nog oudere onderdelen hebben liggen. Dus wie weet Goed nieuws voor kunstmin nende Mortiere-bewoners: de vijf reuzenmicrofoons komen terug. Het kunstwerk wordt mo menteel gerepareerd en zal over een maand of twee weer staan te pronken bij de entree van de wijk. Het is alweer ruim twee jaar gele den, in de stormachtige dagen voor kerst, dat één van de vijf microfoons van kunstenaar Maze de Boer plot seling van zijn stokje ging. Omdat niet duidelijk was hoe dat kon ge beuren, werden de andere vier toen ook maar gelijk weggehaald. En in middels lijkt iedereen gewend aan die vijf kale palen langs de N57. Maar daar komt binnenkort ver andering in, want na grondig on derzoek is eindelijk duidelijk wat er aan de hand was: de zware micro foons bleken niet bestand tegen de Zeeuwse wind, op vijf meter hoogte, op een dijk. ,,Die ene mi crofoon was gevallen, maar van binnen kon je zien dat het bij die andere vier ook al een beetje be gon", vertelt Kees Wijker namens Stichting Beeldende Kunst Middel burg. Daarom is besloten de micro foons steviger vast te maken. ,,De microfoons lagen als een rugbybal op een paal", legt Wijker uit. ,,Dus gaan we nu de palen wat dieper in de microfoons steken. Zo kunnen ze niet meer loslaten. Hopen we dan maar." Constructiebedrijf Als hoofd technicus bij tentoon stellingen van de Vleeshal weet Wijker alles van techniek. Toch gaat hij de reparatie niet uitvoeren. ,,Het is geen standaard werk. Die micro foons alleen al zijn zeker ander halve meter doorsnede. Dat laten we over aan een constructiebedrijf. Naar verwachting zal de reparatie een dezer weken plaatsvinden en dan hopen we de microfoons er gens in maart terug te plaatsen." woensdag 20 januari 2021 WA 'Wellicht kunnen we deze nog redden' Annemarie Zevenbergen Middelburg Peter Zeitzen van Repair Café haalt de defecte keukenmachine van mevrouw De Graag op. foto boaz timmermans/fos fotografie -Bert Huige, voorzitter Repair Café _jf'Ert 1. ÏÏV Het is alweer ruim twee jaar geleden, in de stormachtige dagen voor kerst, dat één van de vijf microfoons van kunstenaar Maze de Boer plotseling van zijn stokje ging. foto ruben oreel Wendy Wagenmakers Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39